Nejčastější otázky a odpovědi z oblasti tvůrčího psaní

question-2736480_1280

Při psaní jste určitě narazili na nějakou otázku, která vás trápila a nešla jen tak lehce vyřešit. Všeobecně by se dalo říci, že proces jakékoliv umělecké tvorby vyžaduje spoustu otázek a odpovědí. A my se dneska zaměříme na ty nejčastější a nejzákladnější…

Jak se mohu zlepšit ve svém psaní?

1. Seznamte se se základními pravidly psaní a učte se, když je porušíte.

K tomu jsou skvělé i mé kurzy tvůrčího psaní pro veřejnost (nebo i ty online kurzy).

2. Stanovte si časový harmonogram pro psaní a dodržujte ho. Přinuťte se psát pravidelně.

Trollope psal každý den od 5:30 do 8:30 ráno s hodinkami před sebou. Vyžadoval od sebe napsání 250 slov každých čtvrt hodiny. A když dokončil jednu novelu před tři čtvrtě na osm, začal psát ihned další. Tímto způsobem napsal 49 novel za 35 let.

volný překlad Acocella

TIP! Jak získat hodinu na vaši tvorbu?

3. Praxe, procvičování, praxe, procvičování.

4. Čtěte dobrou a kvalitní literatutu. Psaní je učení se imitaci. Najděte si zástupné autory, čtěte je a učte se od nich.

Spisovatel by měl být opatrný na to, co čte, protože pak to bude psát. A také by měl být opatrný na to, co se učí, protože pak to bude to, co bude znát.

Annie Dillard

Nikdy neváhejte imitovat jiného autora. Napodobování je součástí každého tvůrčího procesu, umění nebo řemesla… Najděte si nejlepší autory z oblasti, která vás zajímá a čtěte si jejich práce nahlas.

William Zinsser

Naučit se psát znamená zvládnou značnou část toho, co bylo napsáno, a jak to bylo napsáno.

Wendell Berry

5. Požádejte své přátele o přečtení a kritiku vašich textů. Ujistěte je, že chcete slyšet pravdu.

Na jakém místě bych měl tvořit?

1. Pište tam, kde jste nejvíce produktivní (nemusí to být vyloženě místo, o kterém si to myslíte).

– Vyzkoušejte nejrůznější místa. Wendell Berry píše před velkým oknem, Wallace Stephens a Osip Mandelstama skládají básně na koních apod.

Co se týče počítačů: Psaní na počítači s přístupem k internetu je většinou cesta k rozptýlení. V dnešní době stále mnozí autoři favorizují klasický postup “papír, tužka”. Pokud musíte používat počítač, vypněte si emailového klienta a ostatní běžící programy.

Počítač, jak jsem řekl, vám může nabídnout takový druh pomoci, který nenajdete u žádného člověka; umožní vám psát rychleji, jednodušeji a mnohem víc. Na chvíli se mi zdálo, že každý univerzitní profesor, kterého jsem potkal, mi tohle potvrdil. Chtěl jsem potom psát rychleji, jednodušeji a mnohem víc? Ne. Moje normy nejsou rychlé, jednoduché a založené na množství. Našel jsem spoustu důkazů, že psaní tužkou je dostatečně rychlé, dostatečně lehké a dostatečně mnohem víc. Chtěl bych být lepší spisovatel, a proto potřebuji pomoc od lidí, ne od strojů.

Wendell Berry

Co bych měl psát?

1. Pište o tom, co znáte a máte rádi. Vaše láska k tématu bude z textu cítit a udělá ho to zajímavým.

TIP! Skvělý článek o hledání tématu najdete tady!

Dává větší smysl napsat jeden dlouhý román, než mnoho malých povídek. Do dlouhého projektu totiž můžete vecpat mnoho ze sebe a učit se. Projekt, který bude trvat pět let, bude hromadit všechny vaše inovace a vzrůstající moudrost. Není o moc těžší psát věty do receptu, než do Moby Dicka. Možná proto byste měli začít psát Moby Dicka.

Annie Dillard

Zasekl/a jsem na jedné větě – co s tím?

Často pomůže zbavit se jí nebo přepsat její začátek. Pokud ani toto váš problém nevyřeší, přejděte ji, pište dál a vraťte se k ní později.

A pak je tu jedna velmi kouzelná věc, která vás může ještě zachránit – Bojovník s tvůrčím blokem!

Podobné příspěvky

Jak napsat dobrý příběh podle Marka Twaina

Mark Twain patří k velkým postavám americké literatury. Myslím, že nebude vůbec na škodu seznámit se s jeho pravidly dobrého psaní a tím se alespoň trochu poučit z jeho obrovského...

Rady pro mladé spisovatele

Být mladým spisovatelem znamená zažívat nejen potěšení a vnitřní naplnění, ale i útrapy, tápaní a zklamání. Proto jsem se pokusil sestavit seznam několika základních rad, které by vám měly pomoci zlepšit...

Jak dostat nápad (třeba na knihu)

Každý den okolo nás proletí miliony skvělých nápadů. Nicméně ne vždycky se nám podaří alespoň jeden z nich zachytit a použít ho pro vlastní psaní. Tady je seznam pěti základních...

Kniha Drbání kožichu

A je to tady, drazí čtenáři – kurz tvůrčího psaní spisovatelky a dramatičky Daniely Fischerové definitivně skončil. Tato již dospělá (18.) jeho část je úplně poslední. Nebrečte, protože jako velký...

Jak ovlivňují příběhy náš život?

Poslední téma, které mě dnes zajímá, zní: Jak ovlivňují příběhy náš život? Už víckrát zmíněný Terry Pratchett má v jedné knize  – v Čarodějkách na cestách – skvělou myšlenku. Nejsme...

Pravý gentleman podle Toma Forda

Tom Ford patří k nejvýznamnějším módním návrhářům současnosti; zároveň se úspěšně probojoval na režisérskou židličku díky svému velmi povedenému filmu Single Man. K jeho filozofii patří umírněnost, elegance a sofistikovanost....

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Jeden komentář

  • Dneska jsem si nastavila odpočítávač času na jednu hodinu a pustila jsem se do díla. S psaním knihy teprve začínám, právě ode dneška, v podstatě ještě teprve hledám, o čem bude, zkusila jsem si nastavit čas jen na tu jednu hodinu a světe div se, i když jsem si myslela, že nemám o čem psát, pořád jsem psala a psala a psala. Momentálně jsem se pustila do mých vzpomínek, protože mě nic lepšího nenapadlo. Nevím, jestli celá kniha bude jen o vzpomínkách, možná ano a možná bude úplně o něčem jiném. Uvědomila jsem si však, že jestli tohle dělá každý, kdo se snaží napsat knihu, že píše třeba tu hodinu denně a pokud to poctivě dodrží, jen tuto jednu zásadu, pak musí zvládnout napsat knihu úplně každý, dokonce i já. Děkuji za tyto úžasné stránky, které jsou přeplněné užitečnými informacemi a také za e-mailový kurz Jak napsat knihu.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!