Jestliže patříte k většině tvůrčích lidí, často pochybujete o svých výkonech. Možná se domníváte, že nikdy nemůžete napsat dobrý příběh; možná vám chybí odvaha … Ale tohle je přeci mučednický život nedoceněného spisovatele, ne? Opravdu to tak chcete?

Zkuste se proto nyní zamyslet nad následujícími pěti nejčastějšími příčinami, které vám znepříjemňují psaní; připojte k nim svůj talent a pošlete mi pozvánku na křest vaší nové knihy! ;)

1. “Nikdy to nedopíšu …”

Neustálé sebeujišťování se, že daný text nedokončíte, patří k nejčastějším příčinám, díky kterým nejsou mnohé knihy skutečně dopsány. Problém pravděpodobně pramení z pocitu, že je vždy co opravovat. Ano, rozhodně byste vaše dílo neměli vypustit do světa dříve, než budete schopní se pod něj bez výčitek podepsat. Ale na druhou stranu byste kvůli pocitu sisyfofské práce neměli se psaním a následnými úpravami skončit, vzdát to. Nestojí to za to a bohužel to patří k řemeslu …

2. Ignorování svých úspěchů

Pokud jste již měli to štěstí, že jste něco publikovali (offline i online), tak na sebe buďte hrdí! Znamená to totiž, že jste člověk na správném místě, který psát asi umí. Copak se tohle dá ignorovat? NE! A nemělo by vás to blokovat, nýbrž táhnout vpřed!

3. Poznání, že váš nápad není dost dobrý

Přišel-li k vám nějaký nápad a vy jste na něm již začali pracovat, jste na dobré cestě. Pocit, že téma vaší knihy tu již bylo, je naprosto běžný. Nevzdát se je to, oč tu běží!

Zkuste najít nový pohled na danou látku. Pohrajte si s různými možnostmi, jak vést dějovou linku. Zavzpomínejte na zážitky z vašeho dětství, kterými byste mohli příběh okořenit.

4. Nedůvěřujete svému vnitřnímu hlasu

Psaní vychází pouze z vaší hlavy a vašich zkušeností. Pokud jste k sobě a k vašemu čtenáři upřímní, vkládáte otisk sebe sama na bílý papír. A přeci nemůžete být špatnou osobou! Nepodceňujte se zbytečně a důvěřujte si! Pak vám všechno vyjde …

5. Vzdát se

Pravděpodobně již víte, že psaní je těžká práce. Někdo říká, že občasná vnitřní bolest a frustrace ze psaní je naprosto přirozená; jiní to raději vzdají. Není to zbytečné, když víte, že tímto stavem trpí 98 % psavců na celém světě?

Vždy si pamatujte, proč píšete – není to proto, že je to těžké, ale proto, že vás to baví a něco vám to přináší. Nejste bojovník, ale umělec. A každá překonaná překážka činí následující texty mnohem dostupnějšími a jednoduššími … ;)

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH