NEPANIKAŘTE

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

NEPANIKAŘTE

Psaní (ale obecně celá tvorba) vás někdy může dohnat k šílenství.

Tady k tomu máte podrobný návod:

Krok 1: Své tři příští životy zkuste obětovat čtení blogových příspěvků o tvůrčím psaní. Hlavně důvěřujte redaktorům a velkým spisovatelským jménům. Najdete tam totiž velmi praktické rady:

“Jestliže váš román obsahuje předmluvu, je to špatně. Dneska se to tak prostě nedělá.”

“Pište bez překlepů a bez chyb. Jakmile objevím ve vašem rukopisu jedinou chybu, vracím ho ihned zpátky.”

Krok 2: Podívejte se na životy slavných spisovatelů a zkoušejte čerpat inspiraci z jejich životních návyků a denních rituálů. Například:

“Každé ráno před snídaní napíšu minimálně dvanáct tisíc slov, pak si jdu zaběhat – zhruba 30 km – pak reviduju včera napsaný text a jdu obědvat.”

“Před svým prvním vydaným románem jsem napsal celkem 97 novel. A až ta 98. se mému nakladateli líbila. Je to mé nejlepší dílo – taky to zvládnete, nebojte se!”

Krok 3: Přečtěte si všechny knihy o tvůrčím psaní (nejlépe i ty v angličtině). Náhodný seznam:

Používání přídavných jmen pro zábavu a přivýdělek

Začínající autor a 127 rad k vydání knihy

Mám v ruce Nobelovku, čili vás mohu naučit psát

Krok 4: Pravidelně se stýkejte se současnými spisovateli a choďte do literárních kaváren. Narazíte tam na skutečné perly:

“Myslím, že by tvůj hlavní hrdina měl nosit klobouk. Celkově by byl tvůj román tak desetkrát lepší, kdyby nosil klobouk. Dej na mě a nezapomeň mě zmínit v poděkování, jo?”

“Ty jsi nečetl Holana?! Kdybys ho četl, totálně bys předělal první kapitolu. A nebo radši ne, zahoď to celý – jsi nula.”

Krok 5: úspěšně se zblázněte!

Každý na této planetě by vám mohl dát nějakou radu o psaní. Jestliže byste chtěli aplikovat úplně všechny, pravděpodobně by vám bouchla hlava.

Řešení je jednoduché: NEPANIKAŘTE!

Studujte řemeslo, čtěte blogy a zajímavé webové stránky o tvůrčím psaní a naslouchejte moudrým. Pak pište. A pak pište ještě víc. Nebuďte zoufalí z toho, že vaše sbírka rad o psaní ještě není kompletní. Tohle není hra o hledání Pokémonů!

Nemáte žádný důvod, proč byste měli panikařit. Máte dostatek času, abyste prošli svou jedinečnou a výjimečnou cestu po prázdných bílých stránkách. A když si tuhle divokou jízdu užijete, můžete třeba inspirovat další začínající spisovatele, jakými jste byli na začátku své cesty.

Ať vám to píše! (A buďte v pohodě, jo?)

Poznámka: Doufám, že jste pochopili jistou nadsázku a že nevěříte učitelům tvůrčího psaní! ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

6 komentářů u „NEPANIKAŘTE“

  1. “Pište bez překlepů a bez chyb. Jakmile objevím ve vašem rukopisu jedinou chybu, vracím ho ihned zpátky.” Fuj už jsem se lekla, že to myslíte vážně. To už by bylo horší jak státní maturita z ČJ :o)

    Odpovědět
  2. Haha, pobavilo. Někdy je to psaní vážně k zbláznění, ale stejně je to pořád krásný. :-D
    Je pravda, že těch rad je najednou spoustu, zejména na zahraničních blozích, ale ty jsou většinou opravdu užitečné a přínosné. S těmi od známých a kamarádů je to horší. (Taky vám všichni naznačují, že psaním se stejně neuživíte a tím pádem to nemá cenu?) ;-)

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní neslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.