NEPANIKAŘTE

NEPANIKAŘTE

Psaní (ale obecně celá tvorba) vás někdy může dohnat k šílenství.

Tady k tomu máte podrobný návod:

Krok 1: Své tři příští životy zkuste obětovat čtení blogových příspěvků o tvůrčím psaní. Hlavně důvěřujte redaktorům a velkým spisovatelským jménům. Najdete tam totiž velmi praktické rady:

“Jestliže váš román obsahuje předmluvu, je to špatně. Dneska se to tak prostě nedělá.”

“Pište bez překlepů a bez chyb. Jakmile objevím ve vašem rukopisu jedinou chybu, vracím ho ihned zpátky.”

Krok 2: Podívejte se na životy slavných spisovatelů a zkoušejte čerpat inspiraci z jejich životních návyků a denních rituálů. Například:

“Každé ráno před snídaní napíšu minimálně dvanáct tisíc slov, pak si jdu zaběhat – zhruba 30 km – pak reviduju včera napsaný text a jdu obědvat.”

“Před svým prvním vydaným románem jsem napsal celkem 97 novel. A až ta 98. se mému nakladateli líbila. Je to mé nejlepší dílo – taky to zvládnete, nebojte se!”

Krok 3: Přečtěte si všechny knihy o tvůrčím psaní (nejlépe i ty v angličtině). Náhodný seznam:

Používání přídavných jmen pro zábavu a přivýdělek

Začínající autor a 127 rad k vydání knihy

Mám v ruce Nobelovku, čili vás mohu naučit psát

Krok 4: Pravidelně se stýkejte se současnými spisovateli a choďte do literárních kaváren. Narazíte tam na skutečné perly:

“Myslím, že by tvůj hlavní hrdina měl nosit klobouk. Celkově by byl tvůj román tak desetkrát lepší, kdyby nosil klobouk. Dej na mě a nezapomeň mě zmínit v poděkování, jo?”

“Ty jsi nečetl Holana?! Kdybys ho četl, totálně bys předělal první kapitolu. A nebo radši ne, zahoď to celý – jsi nula.”

Krok 5: úspěšně se zblázněte!

Každý na této planetě by vám mohl dát nějakou radu o psaní. Jestliže byste chtěli aplikovat úplně všechny, pravděpodobně by vám bouchla hlava.

Řešení je jednoduché: NEPANIKAŘTE!

Studujte řemeslo, čtěte blogy a zajímavé webové stránky o tvůrčím psaní a naslouchejte moudrým. Pak pište. A pak pište ještě víc. Nebuďte zoufalí z toho, že vaše sbírka rad o psaní ještě není kompletní. Tohle není hra o hledání Pokémonů!

Nemáte žádný důvod, proč byste měli panikařit. Máte dostatek času, abyste prošli svou jedinečnou a výjimečnou cestu po prázdných bílých stránkách. A když si tuhle divokou jízdu užijete, můžete třeba inspirovat další začínající spisovatele, jakými jste byli na začátku své cesty.

Ať vám to píše! (A buďte v pohodě, jo?)

Poznámka: Doufám, že jste pochopili jistou nadsázku a že nevěříte učitelům tvůrčího psaní! ;)

Podobné příspěvky

Nové rozhovory o psaní, příbězích a učení

Občas píšu, občas někde něco povídám a občas někdo něco píše o mně. V tomto článku vám přináším pár nových mediálních výstupů z poslední doby. Počtěte si… ;) Článek o...

Pozvánky na květen 2013

Tak nějak mám vždycky ke konci akademického roku nejvíce práce. Milí čtenáři, dovolte mi pozvat vás na výběr z mých květnových veřejných aktivit: 4. května 2013: Divadelní Violky 5: od...

Ideální čas ke psaní

Mnohokrát jsem slyšel, že někdo nemá čas na psaní. Snad ještě častěji slýchávám, že dotyčný má sice nápad, ale ještě “to” nemá úplně promyšlené. Orson Scott Card řekl: “Každý z...

Povídky z druhé ruky

Dá se literatura recyklovat? Si pište. Povídková sbírka, ve které 31 odvážných autorů vytváří z „profláklých“ příběhů příběhy nové, neotřelé a stoprocentně zábavné. Chceme recyklovat literaturu, chceme poukazovat na to,...

Kontrolní seznamy otázek pro spisovatele

E-book Kontrolní seznamy otázek pro spisovatele obsahuje spoustu užitečných tabulek, které vás zbaví zbytečného tápání a ušetří vám velkou spoustu drahocenného času. Dokáže vás odradit od nápadu, který nemá nosnou myšlenku,...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

6 komentářů

 • Haha, pobavilo. Někdy je to psaní vážně k zbláznění, ale stejně je to pořád krásný. :-D
  Je pravda, že těch rad je najednou spoustu, zejména na zahraničních blozích, ale ty jsou většinou opravdu užitečné a přínosné. S těmi od známých a kamarádů je to horší. (Taky vám všichni naznačují, že psaním se stejně neuživíte a tím pádem to nemá cenu?) ;-)

  Odpovědět
 • “Pište bez překlepů a bez chyb. Jakmile objevím ve vašem rukopisu jedinou chybu, vracím ho ihned zpátky.” Fuj už jsem se lekla, že to myslíte vážně. To už by bylo horší jak státní maturita z ČJ :o)

  Odpovědět
 • U jedničky se mi samo svraštilo čelo a u dvojky jsem si řekla: to musí být ironie. A ona to byla!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!