Než začnete psát I

drawing-1807099_1280

Příprava před psaním je velmi důležitá a musím podotknout, že by ji nikdo neměl podceňovat. To málo času, který jí věnujete, se jistě vyplatí. A pak můžete klidně přejít k další teorii – například Jak moc je při psaní povídek důležitý úvod.

Předtím, než se pustíte do psaní, zeptejte se sami sebe na tyto otázky:

 1. Jakému čtenáři je můj text určen? (Dětem? Dospělým? Seniorům? Odborníkům? Široké veřejnosti?)
 2. V jaké osobě budu příběh vyprávět?
 3. Jaký postoj zaujmu k látce? (Ironický? Nezaujatý? Zaujatý?)
 4. Jak moc budu při práci obsáhlý/á? Kolik mám na psaní prostoru (počet slov či stran)?
 5. Našel/la jsem si dost informací a detailů, abych mohl/a dobře posihnout podstatu problému?
 6. Existuje možnost získat o daném “problému” více informací/zkušeností? (například rozhovor či citát slavné osobnosti)
 7. Dokáži v jednom bodě shrnout to, co chci udělat nebo vyjádřit?

Každý úspěšný kus literatury faktu by měl čtenáři nabídnout jednu provokativní myšlenku, kterou předtím nikdy neslyšel. Ne dvě myšlenky, ani pět – pouze jednu.

– Joseph Epstein

I když to třeba není na první pohled patrné, tak díky těmto sedmi bodům můžete předejít mnohým zbytečným chybám + případnému budoucímu tápání.

Tak co, už máte jasno, co a jak napíšete?

TIP: Mrkněte se ještě na Spisovatelské rozcvičky.

Poznámka na konec: Na tento článek navazuje Než začnete psát II.

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

3 komentáře

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je důležitý prostor, kde se něco odehrává. Mám na mysli, jestli je potřeba usazovat příběhy do míst, co známe – města, vesnice – nebo je lepší si je vymýšlet. Když se bude můj příběh odehrávat v Karlových Varech, tak si nejspíš musím zjistit, jak se jmenují ulice a pod. Děkuji i za reakce o statních, kdyby teda někdo chtěl něco napsat :)
  Lea

  Odpovědět
  • Leo, já osobně to dělám tak, že místu, které dobře znám (naše vesnice, sousední vesnice, město, kam jezdím do školy) umístím do knihy, ale dám mu jiný název. Pokud teda nepíšu o nějakém velkém městě, třeba o Praze, to by asi nešlo.

  • Je asi jasné, že když píši o místě které existuje a které všichni víceméně znají, musím si o něm něco zjistit. Příběh pak nebude zrovna autentický, když hlavní hrdina zamíří do Prahy a bude se procházet uličkami, které neexistují nebo se jmenují jinak.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »