O schopnosti přizpůsobit se

René Nekuda

Kreativita

článek

René Nekuda

Kreativita

článek

O schopnosti přizpůsobit se

Je to již hodně dávno, co svatý Augustýn řešil jeden velký problém. Pomalu se schylovalo k jeho cestě do Říma a on byl stále zmatený – v Římě byla svatým dnem neděle, kdežto u něj v Miláně sobota.

Šel tedy mladý Augustýn za svým biskupem, svatým Ambrožem, a zeptal se ho, který den je pro svátosti ten pravý. Biskup odpověděl:

Až budeš v Římě, chovej se jako Římané.

Přizpůsobení se je nezbytnou součástí naší společenské existence. Bez jisté dávky přizpůsobení by nemohla fungovat doprava, zemědělská produkce a spousta dalších věcí, díky kterým společnost drží pevnou formu a tvar.

Částí naší individuality musíme zaplatit za výhody moderního života – každý den vědomě dodržuje stovky až tisíce pravidel a rituálů, které dělá většina lidí okolo nás. Kdyby si každý mluvil, jak se mu zachce, nedomluvili bychom se. Stejně tak všichni při jízdě autem dodržujeme správnou stranu vozovky atd. apod.

Jestliže se v těchto oblastech někdo nepřizpůsobí, riskuje pokutu, výsměch, nedorozumění, svůj život či pobyt v psychiatrické léčebně.

Podobné je to i s uměleckou tvorbou – pokud se pohybujete na kolečkových bruslích v helikoptéře nad Saharou, když tam zrovna prší, máte malou šanci, že budete pochopeni a že dosáhnete nějakého úspěchu.

Položte si nyní následující otázky:

  1. V jakých společenských (pracovních, uměleckých) normách se pohybujete?
  2. V čem je potřeba vaše nápady a plány přizpůsobit?
  3. Platí pro vás heslo “Nejlepší cesta, jak s někým vyjít, je s ním souhlasit”?
  4. Jaké běžné společenské zvyklosti byste nejraději změnili?
  5. Je přizpůsobování se většině v umění škodlivé?

A bonusová otázka – “Máte rádi hollywoodské filmy?” ;)

Poznámka: Co všechno v životě můžete opravdu ovlivnit? A víte, že každý skvělý nápad potřebuje hroší kůži?

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

1 komentář u „O schopnosti přizpůsobit se“

  1. Dobrá, nejsem si jistá, jestli s tím souhlasím. Samozřejmě je nutné psát tak, aby čtenář rozuměl příběhu, motivacím atd. Na druhou stranu, konformních příběhů máme všude okolo sebe tolik, že se mi z nich točí hlava. Myslím, že jediný způsob, jakým můžeme postoupit dál, je zkusit slavit svátek v sobotu (nebo možná raději v pondělí), i když ho ostatní slaví v neděli. Možná to nevyjde, ale když to vyjde, tak je to skvělé. Jako čtenář hledám experimentální, neobvyklá díla a velmi rychle utíkám od příběhů, které kvůli jejich “přizpůsobenosti” naší kultuře umím předvídat.
    Jinak děkuji za tyto stránky, moc ráda se sem vracím!

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.