O schopnosti přizpůsobit se

O schopnosti přizpůsobit se

Je to již hodně dávno, co svatý Augustýn řešil jeden velký problém. Pomalu se schylovalo k jeho cestě do Říma a on byl stále zmatený – v Římě byla svatým dnem neděle, kdežto u něj v Miláně sobota.

Šel tedy mladý Augustýn za svým biskupem, svatým Ambrožem, a zeptal se ho, který den je pro svátosti ten pravý. Biskup odpověděl:

Až budeš v Římě, chovej se jako Římané.

Přizpůsobení se je nezbytnou součástí naší společenské existence. Bez jisté dávky přizpůsobení by nemohla fungovat doprava, zemědělská produkce a spousta dalších věcí, díky kterým společnost drží pevnou formu a tvar.

Částí naší individuality musíme zaplatit za výhody moderního života – každý den vědomě dodržuje stovky až tisíce pravidel a rituálů, které dělá většina lidí okolo nás. Kdyby si každý mluvil, jak se mu zachce, nedomluvili bychom se. Stejně tak všichni při jízdě autem dodržujeme správnou stranu vozovky atd. apod.

Jestliže se v těchto oblastech někdo nepřizpůsobí, riskuje pokutu, výsměch, nedorozumění, svůj život či pobyt v psychiatrické léčebně.

Podobné je to i s uměleckou tvorbou – pokud se pohybujete na kolečkových bruslích v helikoptéře nad Saharou, když tam zrovna prší, máte malou šanci, že budete pochopeni a že dosáhnete nějakého úspěchu.

Položte si nyní následující otázky:

  1. V jakých společenských (pracovních, uměleckých) normách se pohybujete?
  2. V čem je potřeba vaše nápady a plány přizpůsobit?
  3. Platí pro vás heslo “Nejlepší cesta, jak s někým vyjít, je s ním souhlasit”?
  4. Jaké běžné společenské zvyklosti byste nejraději změnili?
  5. Je přizpůsobování se většině v umění škodlivé?

A bonusová otázka – “Máte rádi hollywoodské filmy?” ;)

Poznámka: Co všechno v životě můžete opravdu ovlivnit? A víte, že každý skvělý nápad potřebuje hroší kůži?

Podobné příspěvky

20 způsobů, jak začít vyprávět příběh

Pro někoho může být obtížné začít vyprávět příběh. Jestliže vám nepomohl článek Jak začít psát: návod pro líné autory, pak vám přináším 20 různých způsobů, jak nastartovat vaše vyprávění. Naschvál...

Cvičení: Věk postav

Jedna z častých chyb v textech začínajících autorů je malé nebo nepřesné rozlišení chování a jednání různých postav. Díky následujícímu krátkému cvičení si můžete hravě vyzkoušet, zdali to umíte a...

Jak vytvořit působivou prezentaci

Veřejná prezentace je pro někoho klíčem k velkému úspěchu, pro někoho maximálně stresujícím zážitkem. Článků o tom, jak vytvořit hezké, čitelné slidy, je na internetu mnoho. Ovšem méně jich najdete...

10 rad o psaní od Iana Rankina

Ian Rankin je v Čechách ne moc známý skotský spisovatel zejména detektivních románů. Nedávno pro The Guardian vytvořil deset rad o psaní. Tady jsou: Hodně čtěte. Hodně pište. Naučte se být...

Cvičení: Zpoždění

Obecně platí, že dialogy zrychlují tempo vyprávění. Čistý dialog bez uvozovacích vět je to nejrychlejší, co můžete ve svém textu použít. Abychom si to uvědomili, pojďme se na to podívat...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Jeden komentář

  • Dobrá, nejsem si jistá, jestli s tím souhlasím. Samozřejmě je nutné psát tak, aby čtenář rozuměl příběhu, motivacím atd. Na druhou stranu, konformních příběhů máme všude okolo sebe tolik, že se mi z nich točí hlava. Myslím, že jediný způsob, jakým můžeme postoupit dál, je zkusit slavit svátek v sobotu (nebo možná raději v pondělí), i když ho ostatní slaví v neděli. Možná to nevyjde, ale když to vyjde, tak je to skvělé. Jako čtenář hledám experimentální, neobvyklá díla a velmi rychle utíkám od příběhů, které kvůli jejich “přizpůsobenosti” naší kultuře umím předvídat.
    Jinak děkuji za tyto stránky, moc ráda se sem vracím!

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!