Obrovská síla otázek

René Nekuda

Kreativita

článek

René Nekuda

Kreativita

článek

Obrovská síla otázek

Spisovatelka May Sartonová v jednom rozhovoru prozradila, že nikdy nenapsala knihu, která by se nezrodila z otázky, jež by ji samotnou dlouhodobě netrápila. Samozřejmě mnoho dalších autorů sdílí její názor. „Síla otázky je základem veškerého lidského pokroku,“ řekla Indíra Gándhíová.

No a také nemůžeme zapomenout na bájnou Sfingu, která nedaleko města Théby pokládala všem pocestných jednu a tu samou otázku:

„Čtyřnohé, dvou- i trojnohé to pobývá na zemi, má to
však pouze jeden hlas; jako jediný ze všech tvorů,  kteří se pohybují po zemi, ve vzduchu či ve vodě, to mění držení těla. Když však kráčí po všech čtyřech končetinách,
je jeho rychlost nejmenší.“
(překlad Wilhelma Willigeho)

Následky neuhodnutí této hádanky byly, to jistě dobře víte, opravdu fatální.

Síla otázek v literatuře

Jádrem každé detektivky nebo mysteriózního příběhu je velká otázka: Kdo za to může?

Síla otázky pohání i většinu populárně naučných knih. Například:

 • Ty cestovatelské nám odpovídají na otázku, jaké to je ve vzdálené zemi.
 • Ty pracovním nám ukazují řešení problémů, které nás většinou dlouhodobě trápí.
 • Ty o hubnutí nám dají odpověď na to, jak rychle zhubnout 5 kg po vánočním obžerství.

A když bychom se vrátili na stránky beletrie, tak síla nezodpovězené otázky je něco, co autoři i čtenáři doslova milují. Jen si vzpomeňte na chvíle, kdy jste zuřivě listovali knihou a ve vás to hlodalo tisíci otazníky…

 • Přežije to?
 • Jak se z toho jen dostane?
 • Co se stane dál?
 • Proč je tahle postava tak důležitá?
 • Co když nestihne to letadlo?

TIP: Už jste se podívali na pomůcku pro spisovatele Jak dobře znáte svého hrdinu?

Síla otázek v praxi

Velká síla otázek pohání většinu kreativních procesů. To jsou myšlenky typu Co kdyby?, Jak je to vůbec možné?, Jak si usnadnit práci? nebo Proč to ksakru nejde nějak jinak?!

Pokud byste chtěli světu něco nového přinést, začněte právě u otázek, které vám nedají spát. Většinou jsou dobrým ukazatelem velkých témat a silných nápadů.

Jestliže si vedete svůj spisovatelský zápisníček, prolistujte si ho a zkuste v něm objevit nějakou zásadní otázku, která se k vám často vrací. To je skvělý ukazatel námětu na vaši případnou knihu (pak již nebudete potřebovat tento velký článek, který se zabývá otázkou o čem psát).

A když už na to přijdete, tak nezapomeňte, že každý dobrý nápad potřebuje hroší kůži.

Rada na závěr: Nepodceňujte obrovskou sílu otázek, jinak vás zničí Sfinga. Takže se radši vyzbrojte správnou odpovědí na její hádanku – je to člověk.

Držím vám palce!

DALŠÍ TIP: E-book Kontrolní seznamy otázek pro spisovatele je nyní pro odběratele newsletteru ke stažení zdarma.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Obrovská síla otázek“

 1. Dobrý den, pane Nekudo,
  jsem Vašimi stránkami i kurzy nadšená. Myslím, že je dobře, že existují, určitě pomáhají nejen mně, ale také ostatním, které zajímá psaní. Dlouho jsem toužila po tom, něco napsat. Jestli mohu troufale říci, ráda bych napsala knížku. Díky kurzu Jak napsat knihu jsem se do toho pustila, ale nešlo by to tak hladce, kdyby tomu nepředcházela příprava v jiných, nejen Vašich, kurzech a studium Vašich stránek. Opravdu moc mi to pomohlo. Spisovatelský zápisník je skvělý nápad. A to, že je dobré uvědomit si, jaká otázka se nám často vrací, to je pravda pravdoucí. Konečně jsem v období, kdy jsem se dopracovala k tomu, že se mi podařilo odbourat “blok” a myšlenky proudí svobodně a volně do počítače. Škoda, že mám i jiné povinnosti a na psaní mi nezbývá denně tolik času, jak bych chtěla :-D Snad se mi podaří dílko dokončit, moc bych si to přála! Zdravím Vás! Iva :-)

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.