#5 Postavy

YouTube video

Postava je základem každého dobrého příběhu. Jak přemýšlet o postavách, aby váš příběh dobře fungoval a co je to tzv. antihrdina? Podívejte se na tuto lekci kurzu Základy tvůrčího psaní a dozvíte se to. Podělte se také prosím o své výtvory dole v komentářích – díky! :)

📚 DOPLŇKOVÉ MATERIÁLY

36 komentářů u „#5 Postavy“

 1. Hrdina: Dirigent zkoušce sboru tvrdí, že se celý týden připravoval a psal pro sbor úpravu skladby.
  Antihrdina: Ve skutečnosti se mu nechce naplno říct, že ho skladba navržená sólistkou nezaujala a tak práci odkládá. Antihrdina je dirigentova neschopnost říct to na rovinu.

  Hrdina: Anička pozve svou kamarádku na víkend na chatu a slíbí jí, že jsou tam koně a že si bude moci zajezdit. Když na chatu dorazí, vydají se dívky na dlouhou cestu do přilehlé vesnice, ale tam žádné koně nejsou a ani nebyli. Kamarádka se zlobí, že ji Anička podvedla.
  Antihrdina: Snaha mít bližší kamarádku, ale realizovaná nesprávným způsobem.

  Hrdina: Muž říká, že má dnes noční, přitom jde za kamarády do hospody. Žena tvrdí, že byla doma, ale ve skutečnosti byla u souseda, se kterým má vztah.
  Antihrdina: Špatný vztah a odcizení partnerů.

  Odpovědět
  • Ale, ale – to jsou moc zajímaví antihrdinové. Myslím, že by dokázali v příbězích vytvořit velmi pěkné napětí… ;)

 2. Hrdina: Boženka. Zatajuje před svými kamarády, že má vážnou srdeční vadu. To je i skutečný důvod, proč nechce navázat romantický vztah, protože ví, že brzy umře.
  Antihrdina 1: Nemoc
  Antihrdina 2: Boženka je vychovaná tak, že si má “všechno” nechat pro sebe a nikoho tím neobtěžovat. Takže zlomí nejedno srdce, protože k jejím nápadníkům se nedostane informace, proč nechce mít vztah, a berou si to osobně. (Ve stejném příběhu: Hrdina 2 – Nápadník X. Antihrdina 2 – nedostatek představivosti (že by mohla mít jinej důvod, než nějakou jeho vadu).)

  Hrdina: Sára. Sára má epilepsii, a proto nesmí pít alkohol. Doma jí kdysi řekli, že nemá o epilepsii ve škole mluvit, protože “by se jí děti smály”. Její spolužáci tedy nic netuší a zvou ji opakovaně na pivo a mylně to vypadá, že Sára na ně uplatňuje morální převahu. Antihrdina: Strach říct pravdu. Nemoc.

  Hrdina: Lucie. Lucii doma vychovali k tomu, že Policie je nepřítel. Lucie sní o tom, že bude chodit v uniformě a se zbraní, ale bojuje se zásadami své rodiny. Lucie nakonec nastoupí do Školního oddílu, ale doma to zatajuje, protože se bojí reakce. Antihrdina pro Lucii: rodinné předsudky. Antihrdina pro rodinu: Policie.

  Odpovědět
 3. HRDINA: Chlapec lže (zatajuje) o své lásce k dívce, i když mu dívka lásku opětuje, protože chlapec je pouhý žebrák a dívka je šlechtična.
  ANTIHRDINA: Společenská nepřijatelnost rozdílu sociálních poměrů

  HRDINA: Muž lže policii o vraždě, kterou vykonal, protože se bojí jít do vězení a nemůže dopustit, aby se o tom jeho rodina dozvěděla.
  ANTIHRDINA: Strach ze zajetí, Ostuda

  HRDINA: Dívka si sama sobě postupem času nalhává, že je ošklivá, protože si to myslí celá její třída.
  ANTIHRDINA: Názory ostatních

  Odpovědět
  • Pěkné dvojice, které by jistě mohly vytvářet mnoho konfliktů (a to je pro příběhy důležité). Další úkol splněn!

 4. Hrdina: kosmonaut, který s přátelskými úmysly přistane na cizí obydlené planetě.
  Antihrdina: vláda planety, která kosmonauta zajme a lže svým obyvatelům, že je třeba se lidí bát a zničit je.

  Hrdina: mladá dívka trpící depresí, která se přetvařuje před svým okolím, že jí nic není
  Antihrdina: spolužáci z její třídy, kterým se díky jejich předsudkům dívka bojí říct pravdu

  Hrdina: Indián, který lže o směru vedoucímu k jeho vesnici
  Antihrdina: bílí lovci, kteří Indiána zajali

  Odpovědět
 5. Dobrý den, posílám úkol na téma postavy. Budu ráda za zpětnou vazbu.
  Mladý pár: Jana a Petr
  -hlavní hrdina: Petr je mladý osamělý muž, který má strach ze samoty. Je ve vztahu s Janou. Vztah moc nefunguje. Petr se snaží za každou cenu vztah zachránit. Jana se ho ptá proč to dělá. Petr ze strachu, že ho Jana opustí zalže, že jí miluje. Tvrdí Janě, že to je ten důvod, proč se tak snaží. Petr touto lží ubližuje nejen Janě, ale i sám sobě. Jana později zjistí, že ji Petr nemiluje a opustí jej.
  -antihrdina: samota

  Princezna Leontina
  -hl. hrdina: Pan Roman je sobecký mladý muž. Je zvyklý, že vždy získá to, co chce. Zalíbí se mu fotografie jedné princezny. Usmyslí si, že si jí vezme za ženu. Zjistí, že ta žena je princezna Leontina a je začarovaná. Aby si ji mohl vzít, tak by jí musel vysvobodit. Princeznu může vysvobodit jen nesobecký člověk. Nepřizná si, že je sobecký a chce princeznu vysvobodit, ale ne z lásky, ale proto, aby dosáhl svého. Nepodaří se mu princeznu vysvobodit, protože neobstojí v úkolech, které jsou potřeba vykonat pro vysvobození.
  -antihrdina: sobeckost

  Jackova láska
  -hl. hrdina: Jack je plachý pětadvacetiletý muž, který se zamiloval do dvacetileté Kate. Jack tráví s Kate mnoho času, ale nedokáže jí dát najevo své city. Kate Jacka vnímá jako kamaráda. Protože Kate neví o Jackových citech, tak se vdá za jiného muže.
  -antihrdina: plachost

  Odpovědět
 6. Dobrý den René přidávám mé postavy snad se budou líbit .
  Hrdina: Policistka Sam Grey vyšetřuje případy vražd .Je přesvědčená ,že to udělalo něco nadpřirozeného, podle brutálnosti činu .Lže však sama sobě .
  Antihrdina: Její vrozená psychická nemoc ,kterou se snažila léčit .Ale její lehkovážnost i tvrdohlavost ,kdy přestala brát léky vedla k probuzení jejího druhého já .Netuší ,že právě ona je vrah . Rozdvojená osobnost .

  Hrdina :Wiliam dvacetiletý mladík bojující za svou vlast .Chtěl něco dokázat .Doma byl jen obyčejný prodavač bot ,kterého si nikdo nevšímal. Teď bojoval o holý život .Zažíval utrpení při sledovaní jak mu umírají kamarádi a přesto nebyl nijak zvláštní .Byl jen bezvýznamná figurka na šachovnici, kterou ovládali generálové.
  Antihrdina :Válka ,neschopnost ovládat svůj osud.

  Hrdina Max chronický lhář a sukničkář. K ženám se rozhodně nechová hezky .Nikdy se nezajímal o dlouhodobý vztah .Až do doby kdy potká dívku do ,které se opravdu zamiluje .Ona mu však nevěří ,ale užívá si sním .Život je pro ní moc krátký .Dívka umírá na rakovinu .
  Antihrdina :Vrací se mu to co on dělá celý život .V momentě kdy myslí něco vážně .

  Hrdina .Forest je démon jenž zradil svůj druh, aby uchránil lidstvo před vyhynutím .Místo poděkování dostal akorát vězení a mučení .
  Antihrdina :Dívka ,které lžou celý život o jejím původu. I když se zdá být obyčejným člověkem .Skrývá se v ní zlo ,které může zničit celý svět .Odstartuje to však hloupost lidí ,když jí zničí vše co miluje .
  Antihrdina 2 : Hloupost lidí .Myslí si ,že jsou páni tvorstva .Téměř vždy zaútočí na to čemu nerozumí.

  Odpovědět
  • Ano, tyto dvojice by jistě utáhly delší příběh. U posledního bodu se domnívám, že je ten první antihrdina lepší. Antihrdina 2 by to hledisko otočil na druhou stranu a už by to mohlo být hůř uchopitelné – hloupost lidí vs. jedna postava. Dobrý démon vs. zlá dívka má jasnější kontury.

 7. Ahoj René a všichni ostatní přidávám pár svých kousků, doufám že jsem se s tím poprala se ctí :)
  Moc děkuji za případné komentáře.

  HRDINA: Mladík Max Brady, potomek lidí s čistou krví, které v budoucnosti loví námezdní lovci a většina panstva ve vesmíru. Jsou loveni pro krev, která jim propůjčuje zdraví, dlouhý život a zbystřené smysly. V neposlední řadě lidé s čistou krví jsou imunní proti viru, který ničí civilizace napříč vesmírem.
  ANTIHRDINA: Jeden z antihrdinů je Henry Zim , generál vesmírné flotily padouchů, a adoptivní otec Maxovy sestry, která neví že je jeho sestra, jelikož ji Zim unesl jako malé dítě a používá jí jako jednoho ze svých lovců lidí s čistou krví. Čistou krev Zim využívá k výrobě svých biologických zbraní.

  HRDINA: Viktorie, mladá žena cca 30, která onemocněla rakovinou,vyhrála nad ní, ale rakovina se vrátila zpět a Viktorie odmítla léčbu. Nechce už aby o jejím životě rozhodovali jiní, ale ona sama.
  Svádí tak v sobě boj, jelikož o své nemoci neřekne svým dospělým dětem a přitom se sama konce bojí.
  Nemůže si však dovolit podlehnout panice,jelikož vede neustály a zdlouhavý boj o záchranu psů z
  katastrofálních podmínek.
  ANTIHRDINA: Viktoriina Nemoc

  HRDINA: Lara, anglický buldog trpící autismem svádící denodenní boj s celým světem.Jelikož celý svět je jedna velká nástraha a nikdy není nic tak jak má být.
  ANTIHRDINA: Lařin autismus

  HRDINA:Elizabet, matka dvou dětí žije s manželem 15 let a je to celkem spokojené manželství.
  Milují se, ale poslední dobou se Elizabet zdá vše až moc všední, nudné a rutinní.Na každodenní cestě s dětmi do školy potká zajímavého člověka. Policistu u přechodu hlídajícího školáky, který se Elizabet začne nenápadné dvořit. Elizabet to zprvu příjde jen příjemné slyšet že je stále atraktivní žena, ale nic víc.Po mnoha letmých setkáních zjistí že si na policistu myslí a začíná to mezi nima pomalu jiskřit ale oba jsou přitom ženatí a mají děti.
  ANTIHRDINA: Nevěra, která se Elizabet odehráva ( zatím ) v hlavě

  Odpovědět
 8. 1. Teresa, vnučka českých emigrantů, zapře při konkurzu na Broadway, že trpí epilepsií.
  Protisíla: pokrytectví společnosti vůči lidem s postižením.
  2. Petr se přiznal k vraždě, kterou nespáchal, aby před vězením ochránil svého syna.
  Protisíla: traumatická minulost a pocit selhání.
  3. Matyáš lže o hodnotě zlatých šperků, které nabízí na jarmarcích a poutích. Prodává je za dva krejcary a prohlašuje, že nejsou nic víc než „plech a sklíčko“.
  Protisíla: stihomam krále Krutoslava, jemuž vědma předpověděla neslavný konec: jednou bude zavalen zlatem.

  Odpovědět
  • Moc pěkné, takto by to určitě šlo. :) U té trojky by mě zajímalo, jak to spolu souvisí v rámci delšího časového horizontu, tj. jak se ty dvě linky propojí.

 9. Dobrý den všem, posílám 3x hrdiny a antihrdiny.
  1, Hrdina -> Eneriel je pradávná dívka, která doposud žije svůj život v nevědomosti, kdo doopravdy je a co dokáže. Celý život zná pouze život obyčejného člověka ve městě Desirt, které po prohrané válce mezi dvěma zeměmi – Energim a Drainim, patří světu Drainim. Celé město se změnilo. Město se stalo tzv. toxické. Také společnost města se rozdělila. Na zastánce Energimu – Pradávní a zastánce Drainimu – Osvícení. Pradávní, kteří žili v tomto městě, byli zavražděni a jejich těla jsou vystavena na v každé věznici v zemi, jako výstraha pro ostatní. Eneriel je ze společnosti Energimu, pracuje v jedné z těchto věznic a vnitřně nesouhlasí s ideologií Drainima. Nikdy svůj názor neprezentuje veřejně, raději tuto Drainovu ideologii ignoruje, jako by se jí to ani netýkalo. Protože si moc dobře uvědomuje, že když svůj názor řekne nahlas, mohlo by to znamenat konec poklidného života pro ni a její rodinu.
  Antihrdina -> Generál Desirideon, který je starosta města, pronásleduje a zabíjí příznivce Drainimu. Systém, ve kterém žije svůj život. Samotný Draineon, král země/hlavní vůdce, co je sám Pradávný, ale nenávidí ostatní pradávné, protože mu celý život lhali.
  2, Hrdina -> Chlapec Ired, který nezná své pravé rodiče a je vychováván vlastním strýcem Idonem jako zbraň. Je vycvičen, aby zabíjel bez milosti a bez optání pro svého strýce. Jednou chlapec potká člověka jménem Sakon, který zná jeho pravé rodiče a začne ho ovládat, aby zničil Idona.
  Antihrdina -> Sakon, otec hlavního hrdiny – Ireda. Žárlivost jeho strýce, protože nemůže mít děti a Sakon mu zabil jediné dítě. Bolestivá pravda o jeho rodičích, proč ho nevychovávají, protože jsou to vrazi bez pravidel a klidně zabijí i členy své rodiny.
  3, Hrdina -> Učitelka, která podporuje svou těhotnou 13-ti letou studentku, aby si to dítě nechala a vychovala.
  Antihrdina -> Školský systém, který je proti ní. Manžel, který má jiný názor než jeho žena, v podstatě podporuje potraty. Společnost, která si myslí, že učitelka nabádá ostatní studenty mít rodinu v útlém věku, aniž by věděli pravdu.

  Odpovědět
 10. 1. HRDINA: Mladý muž tvrdí své dívce, která se ho snaží vylákat na rande, že o víkendu určitě nebude mít čas, ačkoli ve skutečnosti má ony dva dny úplně volné a bez jakéhokoli plánu
  ANTIHRDINA: Komplikovaná směs touhy, strachu ze závazku, potřeby ovládat druhé a žárlivosti

  2. HRDINA: Dívka řekne svému klukovi, že měla už spoustu sexuálních partnerů
  ANTIHRDINA: Dívčina představa, že její kluk stojí jen o velmi zkušené ženy

  3. HRDINA: Matka své dceři řekne, že ona dcera není moc hezká, ač si to matka sama vlastně nemyslí
  ANTIHRDINA: Strach o dceru a (možná až nevědomé) přesvědčení, že když dceři namluví, že není hezká, udrží ji víc doma, a tak se jí nestane nic zlého

  Odpovědět
  • Jednička a dvojka jsou náměty spíše na povídky nebo na něco kratšího. U třetího bodu je antihrdina asi ještě něco hlubšího (bych si tipnul) – samozřejmě na straně matky…

 11. Řekl jsem si, kolik hrdinů a antihrdinů budu schopný najít v jediné historické premise.

  Pamírský post, březen 1920

  Možná je dávno po válce, ale pro československé legionáře kdesi na hranici Ruska s Afghánistánem boje sotva skončily. Už dlouho čekají na rozkaz k evakuaci. Snad už se brzy podívají domů. Snad se konečně rozloučí s tímhle podivným místem plným podivných lidí s podivnými zvyky, oblečených v podivné kroje. Jenomže okolo se potuluje skupina musulmanských banditů a je jen otázkou času, než dorazí i Rudá armáda.

  1. HRDINA: Obyčejný vojáček z Dejvic – všechno, jen ne Švejk –, který píše dopisy své milé.
  ANTIHRDINA: Představa jeho kamaráda z dětství, který se té dívce vetřel do přízně.

  2. HRDINA: Ruský (bělogvardějský) kapitán pevnosti obávající se útoku banditů. Ze strachu o své muže zakazuje alkohol. Musí být vždy ve střehu.
  ANTIHRDINA: Nespokojení českoslovenští legionáři pod jeho velením.

  3. HRDINA: Otec tádžické rodiny, jejíž vesnice byla vypleněna bandity. Hledá azyl v pevnosti, avšak zjišťuje, že je tam spíš na obtíž.
  ANTIHRDINA: Strach o rodinu. Podezřívavá posádka pevnosti.

  4. HRDINA: Znovu ten kapitán. Jako na Godota čeká na rozkaz k opuštění pevnosti.
  ANTIHRDINA: Čas. Nadřízení.

  5. HRDINA: Skupina vojáků vyslaná na průzkum. V kopcích objevují jeskyni, jejíž tunely se svažují hluboko do podzemí a stěny zdobí ty nejpodivnější kresby.
  ANTIHRDINA: Cokoliv, co číhá v temnotě.

  Odpovědět
  • Těší mě, že se na vašem řešení dá ukázat, kolik dramatického potenciálu nese jedna událost. A také je fajn, že jste dokázal vymyslet různé antihrdiny k jedné postavě kapitána. Dva palce nahoru! :)

  • Díky. :) Akorát si nejsem jistý, jestli je ve vašem pojetí hrdina/antihrdina totéž jako protagonista/antagonista? Protože antihrdinu chápu spíš jako protagonistu bez klasické rytířské morálky, typ postavy, než jako to, čemu protagonista čelí.

  • Petře, v tomhle je totiž bordel – jak u nás nemá tvůrčí psaní velkou tradici, dochází k mixování pojmů z jiných zemí (např. ve francozštině je syžet námět a u nás něco úplně jiného). Myslím, že za těch 12 let učení už mám vybudovaný celkem fungující systém, včetně definic jednotlivých pojmů. Já používám hrdinu a antihrdinu ve smyslu síla a protisíla (nemusí to tedy nutně souviset s dobrem, zlem či morálkou).

 12. Hrdina a antihrdina
  Láďa se rozhodl zatlouct do zdi hřebík a pověsit fotoobraz své rodiny. Samozřejmě chce udělat radost své ženě. Hlavně musí vyžehlit tu patálii s pozdním příchodem z hospody. Místo v devět večer přišel devět třicet večer na druhý den.
  Takže potřebuje hřebík, který vydrží tíhu obrazu. Od souseda si „půjčil“ 4 velikosti hřebíku. Místo kladiva si na to vzal kovovou paličku na maso s pogumovanou rukojetí. První hřebík se zkřivil hned po první ráně. Druhý hřebík se zkřivil po třetí ráně a při pokusu o narovnání s pomocí paličky na krájecí desce se zlomil. Třetí hřebík se Láďovi podařilo zatlouct, ale odpadl kus omítky. Čtvrtý hřebík, ten nejdelší a nejsilnější, zatloukal o pár centimetrů dál, ale jen tak, aby šíře fotoobrazu dokázala pokrýt i díru ve zdi. Hřebík tentokrát zajel bez problému, akorát že trefil elektrické vedení. Najednou je tma. Láďa se podíval na displej svého mobilu a zjistil, že manželka i s dětmi se vrací za deset minut. Co teď? Dostal šílený nápad. Napsal svému kamarádovi sms „Jendo, asi měsíc k nám teď prosím tě nechoď. Nebo radši dva. Vysvětlím zítra. Láďa“ V zámku zarachotil klíč. Žena byla tu. Na její otázku, co se stalo a po zběžné prohlídce obýváku pomocí světla z mobilního telefonu, kdy se tvářila jako sadistický vrah, který se právě rozhodl, kdo umře, Láďa zalhal. Chtěl jí prý udělat radost pověšením obrázku, ale ona přece ví, jaké je nemehlo, vždyť proto ani nemá vlastní nářadí, tak požádal Jendu, aby mu přišel pomoct. „No a tohle je výsledek“, dořekne Láďa a rozhodí ruce.
  „A kde je Jenda teď?“ nedala se odbýt žena s jasnou výhrůžkou v hlase.
  „Prostě zdrhl, když jsem mu řekl, že už budeš doma.“ Nakonec ještě dodal „srab.“
  Hrdina: Láďa – napravuje chyby, ochotný dělat radost
  Antihrdina: Láďa je jaký je, absolutně nepoužitelný pro normální život, takže antihrdinou sám sobě být nemůže. V tom případě je to nejspíš strach ze zloby jeho manželky.

  Hrdina: muž se rozhodne vyrobit si ze dřeva venkovní nábytek i s polohovatelnými lehátky. Dřevo má zadarmo. Rozhodl se tak poté, co si ty samé věci po dlouhém hledání vybral v obchodním řetězci s nábytkem, vzal si na to půjčku, zaplatil předem, ale nábytek mu nebyl dodán ani po třech měsících. Řetězec dělal problémy s vrácením peněz, takže byl bez peněz i nábytku. Jenže lehátka chtěl mít hotové dřív, než se jeho žena vrátí z porodnice, protože si je moc přála. Pracoval pilně a usilovně, dnem i nocí, dokud se nezhroutil a neskončil v nemocnici s celkovým vyčerpáním.
  Antihrdina: řetězec, touha splnit přání
  Hrdina: Majitel pohřebního ústavu ráno zjistí, že se mu někdo vloupal do podniku a v rakvi místo zemřelého, který zemřel na infarkt a má být odpoledne spálen, najde jen lístek, že nemá volat policii, pokud nechce, aby jeho rodina přišla k úrazu. Majitel se bojí o život svých blízkých, ale nechce se jen tak vzdát. Z kamer zjistí spz auta, které dovezlo zloděje a pak je i s tělem odvezlo. Přes známého na policii zjistí jméno a osobně na adresu zajede. Jedná se o tři bratry, známé bitkaře, kteří nesouhlasí s kremací jejich otce, protože on sám si přál být součástí výzkumného programu na farmě mrtvol. Ale jeho manželka je silně proti, protože ji tohle přijde strašné a nedůstojné, a tak poslední přání svého manžela nerespektuje a chce ho nechat spálit. I přes to, že musí vrátit peníze i s úroky, které její manžel dostal ještě za života, když se do tohohle programu přihlásil. Bratři, ale nechtějí ohrozit maminčinu existenci a chtějí splnit otcovo přání, a proto tělo ukradli a poslali tam, kam původně mělo odjet. Tu hrozbu nemysleli vážně, ale byli natolik zoufalí, že je nenapadlo nic jiného než napsat tu hrozbu, aby se do toho nezapojila policie. Majitel pohřebního ústavu přijme jejich omluvu, i slib, že mu pomůžou na stavbě zdarma.
  Antihrdina: strach o rodiče, omezený rozhled bratrů, žal manželky

  Odpovědět
 13. HRDINA: Mladá dívka zamlčela svému novému příteli, že je těhotná. Dítě čeká se svým ženatým milencem. Děj se odehrává v polovině 18. století.
  ANTIHRDINA: Dívčin stud vůči rodině, společnosti a strach vychovávat dítě sama.

  HRDINA: Ignác je unesen bohyní Afroditou na pustý ostrov, kde je posléze mučen. Afroditě totiž nalže bůh války Árés, že jí muž zničil sochu v chrámu a poplival ji.
  ANTIHRDINA: Árés (a jeho tajný motiv). Nadpřirozeno.

  HRDINA: Matka podává svému dítěti lahvičku s neznámým obsahem na vypití. Tvrdí mu, že se jedná o výtažek z bylin, který pomáhá lépe usnout. Jedná se ovšem o jed. K jejich domu se totiž blíží nájezdníci, kteří své oběti mučí a znásilňují. Matka chce ušetřit své dítě bolesti, protože nemají kam utéct a kde se schovat.
  ANTIHRDINA: Nájezdníci.

  HRDINA: Nadané dítě jedné rasy se dostane do uzavřené třídy nadaných dětí jiné rasy, kde si následně zažívá nepříjetí a šikanu. Otec dítěti tvrdí, i přes zjevné fyzické odlišnosti, že mají stejnou rasovou příslušnost jako spolužáci.
  ANTIHRDINA: Nízké sebevědomí. Rasismus. Otec a jeho tajemství. Nepřijetí sebe sama a své rasové příslušnosti.

  HRDINA: Lucie se rozhodla zemřít, protože nemůže žít se svými vnitřními stavy. K psychologovi nechce, protože pochází z malé vesnice. Rodičům řekne, že se jde projít.
  ANTIHRDINA: Deprese a úzkoprsá/konzervativní/neznalá/nevzdělaná společnost

  Odpovědět
 14. Krásnou neděli, přidávám své nápady. :)

  1. HRDINA: Matka lže svému dítěti po lékařském vyšetření, že je zdravá a vše je v pořádku.
  ANTIHRDINA: Rakovina.

  2. HRDINA: Muž spolupracuje s policií na odhalení organizované zločinecké skupiny vedené jeho kamarádem. Lže své manželce o tom, kde tráví svůj čas.
  ANTIHRDINA: slib mlčenlivosti daný policistům

  3. HRDINA: Dospívající dívka pomáhá mladému bojovníkovi za práva zvířat ukrást jehňata z farmy jejího otce a zachránit jim tak život.
  ANTIHRDINA: masný průmysl, případně otec (vznikl by jiný příběh)

  4. HRDINA: Chlapec, který tvrdí rodičům, že mu někdo ukradl nový mobilní telefon, zatímco ho zapomněl na sedačce v tramvaji.
  ANTIHRDINA: strach z otce

  Odpovědět
 15. Pepa zalže, že šel včera domů pěšky, i když závodil s kamarádem přiopilý na kole.
  Antihrdina: alkohol

  Anička zalže o svém (smíšeném) původu , protože se bojí názoru spolužáků.
  Antihrdina: předsudky

  Vilém zalže kamarádům, že je velká škoda, že si s nimi nemůže jít dát zmrzlinu, protože má alergii na laktózu.
  Antihrdina: špatná finanční situace v rodině

  Odpovědět
 16. Poznal jsem ji ještě na vejšce. Kluci ji milovali a holky s ní kamarádily. Všichni ji měli rádi, spolužáci, profesoři. Byla, jedním slovem, lidská. Měla mírný úsměv, a přestože nevypadala jako typická krasavice, zářila.
  A pak jsem ji po letech potkal v muzeu, kde provázela svou školní třídu. Úsměv jí zůstal, jinak nic. Šedé jemné vlasy jí povlávaly kolem vrásčité tváře a vyzáblá postava prozrazovala podlomené zdraví. Oblečení mělo spíše zakrývat její hubenost než podtrhnout bývalou krásu. Pozval jsem ji na odpolední kávu do muzejní kavárny. Přijala ráda. Usedli jsme a já se během chvíle vrátil o 30 let zpět. Zase to byla ona. Nakonec jsem sebral odvahu a zeptal se, co se jí stalo. Nezapírala, neplakala. Klidným hlasem mi líčila roky fyzického týrání jejího muže. Jak v ní zničil veškeré sebevědomí a radost ze života. Vydržela 15 let, dokud se neupil k smrti. Ztratila se v proplakaných nocích, ponížení a strachu o děti. Už je to pár let, co je sama. Pracuje s dětmi, miluje svá vnoučata a zase si váží sama sebe. Raduje se z maličkostí a žije dobrý život. Ničeho nelituje.
  A já? Zítra se znovu uvidíme.

  Odpovědět
  • Poslední dobou se tu v on-line kurzech objevují křehké ukázky. Tahle je další z nich. Ano, Vilmo, určitě to funguje. Díky!

 17. Co se týče popisu vzhledu postav, měla bych je pospisovat, hned jak na ně příjde první zmíňka nebo jak to je? Děkuji mockrát.

  Odpovědět
  • Báro, nemusíte. Poprvé byste měla čtenářům zprostředkovat nejsilnější informace o hlavním hrdinovi, které by si měl čtenář zapamatovat. Pokud je to vzhled (např. u Hagrida z Harryho Pottera), pak ano. Jinak to může být třeba nějaká dominatní vlastnost nebo něco z minulosti – opět záleží na typu příběhu a jeho celkovém nastavení.

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.