Posilování pravé hemisféry pomocí internetu

René Nekuda

Kreativita

cvičení

René Nekuda

Kreativita

cvičení

Posilování pravé hemisféry pomocí internetu

Existuje jeden úžasný způsob, jak trénovat svoji tvůrčí část mysli. Je to vlastně příprava pro její pozdější uplatnění. Jediné, co k tomu budete potřebovat je internet, 10 až 20 minut volného času a tužka a papír na dělání si poznámek.

Ve své podstatě jde o sbírání informací. Budete mít zhruba 7 minut na to, abyste našli a alespoň přijatelně ucelili nějakou rozsáhlejší informaci. Například se můžete rozhodnout hledat popis jednoho řeckého boha (Hermés), uplatnění zvláštního předmětu v praxi či nastudovat pravidla nějaké složitější hry, kterou neznáte (poker).

Vlezte si na start (to může být libovolný internetový vyhledávač), zadejte hledané heslo (třeba již zmíněný bůh “Hermés”) a klikněte na jeden (pouze jeden!) odkaz, který se vám okamžitě zalíbí (nebo ještě lépe to berte úplně náhodně). Po zobrazení stránky máte celkem jednu minutu, abyste si udělali nějaké poznámky, a pak klikněte zase na jeden (!) odkaz. Načte se vám další stránka, na které můžete být opět až jednu minutu (berte to odhadem a hlavně se zbytečně nestresujte; je to jenom hra). A tak pokračujte, až budete mít poznámky zhruba ze 6 až 10 odkazů.

Pak si poznámky utřiďte a nějak dejte dohromady. Přemýšlejte o tom, kudy vás to vedlo a kam až jste se dostali (pokud jste se vůbec dostali k cíli). Potom si můžete svůj výzkum zkontrolovat podle nějakého důvěryhodného zdroje. A opět zkoumejte, proč jste něco důležitého nezjistili, a proč vás upoutaly zrovna tyhle a tyhle odkazy.

Celé cvičení je jednoduché, svižné, zábavné a dosti kreativní. Já jsem se například dostal ze základního vyhledávání na francouzkou firmu vyrábějící luxusní kožené zboží, apartmány v Bulharsku, kasino a fandovské stránky milovníků fantazy. Ke konci jsem pochopitelně skončil na Wikipedii, ale ta se moc nepočítá, protože je profláknutá. ;)

Ještě jedna poznámka (resp. zdůraznění) – velmi zajímavé je srovnat počátek cesty a její konec. Záměr a jeho uskutečnění v rámci této “minihry”. To pozorování náhodné cesty, navštěvování něčeho, co byste třeba za normálních okolní úplně přešli. A věřte, že dnes se můžete díky internetu dostat třeba na Havaj během pouhých 3 vteřin!

Jak jsme si již řekli ve článku Kde je centrum naší kreativity, i pravá polovina našeho mozku potřebuje cvik. A toto příjemně jednoduché a uvolněné cvičení je k tomu jako stvořené.

Poznámka: Další cvičení tvůrčího psaní najdete zde.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Posilování pravé hemisféry pomocí internetu“

  1. Velmi zábavné cvičení. Zkusila jsem vyhledat, jak založit včelí úl a množství informací, které jsem během tak krátké doby dokázala najít, mě překvapil :) bohužel jsem nenarazila na žádné kuriozity nebo šílenosti, které by byly mimo téma. Budu zkoušet častěji neb je cvičení velmi přínosné!

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.