Posilování pravé hemisféry pomocí internetu
Domů / Blog / Články / Kreativita / Posilování pravé hemisféry pomocí internetu

Posilování pravé hemisféry pomocí internetu

Existuje jeden úžasný způsob, jak trénovat svoji tvůrčí část mysli. Je to vlastně příprava pro její pozdější uplatnění. Jediné, co k tomu budete potřebovat je internet, 10 až 20 minut volného času a tužka a papír na dělání si poznámek.

Ve své podstatě jde o sbírání informací. Budete mít zhruba 7 minut na to, abyste našli a alespoň přijatelně ucelili nějakou rozsáhlejší informaci. Například se můžete rozhodnout hledat popis jednoho řeckého boha (Hermés), uplatnění zvláštního předmětu v praxi či nastudovat pravidla nějaké složitější hry, kterou neznáte (poker).

Vlezte si na start (to může být libovolný internetový vyhledávač), zadejte hledané heslo (třeba již zmíněný bůh “Hermés”) a klikněte na jeden (pouze jeden!) odkaz, který se vám okamžitě zalíbí (nebo ještě lépe to berte úplně náhodně). Po zobrazení stránky máte celkem jednu minutu, abyste si udělali nějaké poznámky, a pak klikněte zase na jeden (!) odkaz. Načte se vám další stránka, na které můžete být opět až jednu minutu (berte to odhadem a hlavně se zbytečně nestresujte; je to jenom hra). A tak pokračujte, až budete mít poznámky zhruba ze 6 až 10 odkazů.

Pak si poznámky utřiďte a nějak dejte dohromady. Přemýšlejte o tom, kudy vás to vedlo a kam až jste se dostali (pokud jste se vůbec dostali k cíli). Potom si můžete svůj výzkum zkontrolovat podle nějakého důvěryhodného zdroje. A opět zkoumejte, proč jste něco důležitého nezjistili, a proč vás upoutaly zrovna tyhle a tyhle odkazy.

Celé cvičení je jednoduché, svižné, zábavné a dosti kreativní. Já jsem se například dostal ze základního vyhledávání na francouzkou firmu vyrábějící luxusní kožené zboží, apartmány v Bulharsku, kasino a fandovské stránky milovníků fantazy. Ke konci jsem pochopitelně skončil na Wikipedii, ale ta se moc nepočítá, protože je profláknutá. ;)

Ještě jedna poznámka (resp. zdůraznění) – velmi zajímavé je srovnat počátek cesty a její konec. Záměr a jeho uskutečnění v rámci této “minihry”. To pozorování náhodné cesty, navštěvování něčeho, co byste třeba za normálních okolní úplně přešli. A věřte, že dnes se můžete díky internetu dostat třeba na Havaj během pouhých 3 vteřin!

Jak jsme si již řekli ve článku Kde je centrum naší kreativity, i pravá polovina našeho mozku potřebuje cvik. A toto příjemně jednoduché a uvolněné cvičení je k tomu jako stvořené.

Poznámka: Další cvičení tvůrčího psaní najdete zde.

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *