Poučte se z pracovního rozvrhu Benjamina Franklina

Poučte se z pracovního rozvrhu Benjamina Franklina

Každý má svůj vlastní rytmus dne, který se hlavně odvíjí od jeho pracovních (příp. ještě školních) povinností. Nikdy není na škodu srovnat si svůj život s velkými jmény světového významu. Například Benjamin Franklin již v 18. století věděl, že „čas jsou peníze“. Dále hrdě hlásal:

Nikdo se nestal nesmrtelný svou leností.

Nebo:

Lenost činí každou práci těžkou.

Zkuste se podívat na jeho rozvrh dne a řekněte mi, proč kurňa všichni úspěšní lidé vstávají tak brzy?! ;)

Denní rozvrh Benjamina Franklina:

 • 5:00 Ranní otázka: Co dobrého dnes udělám?
 • 5:00 – 8:00 Probouzení, snídaně, ranní hygiena, plánování denního rozvrhu, studium.
 • 8:00 – 12:00 Práce.
 • 12:00 – 14:00 Oběd a prohlížení si zpráv.
 • 14:00 – 18:00 Práce.
 • 18:00 – 22:00 Úklid, večeře, zábava, konverzace a zhodnocení dne.
 • 22:00 Večerní otázka: Co dobrého jsem dnes udělal?
 • 22:00 – 5:00 Spánek.
Benjamin Franklin: Autobiography and Other Writings
Povídka

Povídka – úplně nový typ kurzu tvůrčího psaní

Povídka je název zcela nového kurzu tvůrčího psaní, kterým obohacuji své portfolio. Ne všichni touží zkoumat teorii tvůrčího psaní a pak si zkoušet cvičení pouze na jednu specifickou věc (např. dialog, popis, začátky); někdo by si rád promítl řemeslné prvky

Přečíst »
Kde je centrum kreativity?

Kde je centrum kreativity?

Je zajímavé zjistit, odkud se naše kreativita vůbec bere a na čem je závislá. Nikdo se snad nebude divit, když vám řeknu, že centrum kreativity je v našem mozku. Ten se dělí na dvě poloviny (hemisféry) – levá má na

Přečíst »
Jakým směrem se točí vaše myšlení?

Jakým směrem se točí vaše myšlení?

Mnozí lidé spojují s kreativitou pravou polovinu mozku, neboli hemisféru. Samozřejmě, že má na kreativitu větší vliv, protože se tam ukrývá centrum fantazie, obrazotvornosti, prostorového vnímání či víry. Kdežto levá hemisféra je čistě logická, faktická a na reálných detailech založená.

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

6 komentářů

 • No ono když se člověk naučí vstávat brzo, je to fakt super. Kdo by nechtěl udělat to nejdůležitější do oběda a pak už se nestresovat, že něco nestihnu? Je škoda kvůli pár minutám sebezapření přijít o nejproduktivnější část dne. A ano, vyhrabat se z postele brzo je opravdu možné.

  Odpovědět
 • Je to tak! Nedávno jsem viděla film Invictus od C. Estwooda, kde je jednou z hlavních postav Nelson Mandela. Ten také začínal, coby president, každý den tím, že ještě za tmy vstal a šel na ranní procházku. (Ten film je zajímavý i z jiných důvodů, ale když se mluví zrovna o tomhle…)
  Co se ranního vstávání týká, jsem přesně ten typ, co by ráno klidně zaprodal duši Ďáblu, jen aby mohl spát o půl hodiny déle. Asi si budu muset konečně vybrat, zda-li chci být úspěšná a změnit svoje návyky (zvyky, zlozvyky?) a to zcela zásadně, anebo…
  Každopádně jsem přesvědčená, že to opravdu funguje, ale zatím jsem nenašla nikoho, kdo by mi dokázal poradit, jak na mě!

  Odpovědět
 • 5:00 budíček (otázka: kdo mi dneska zase hne žlučí?)
  6:00-17:00 (nejdu-li do fitcentra tak do 18:00) práce
  18:00-18:30 nákupy atd.
  18:30-20:00 (někdy do 21:00) večeře a pokus o nějaké domácí práce (vytření podlahy, nošení dřeva na topení, krmení psů a rybek mimo zimní období zahrada atd. někdy u toho stíhám zprávy)
  20:00-22:00 osobní volno (surfování na internetu, poslouchání muziky, čtení, občas u toho sledování TV, občas vše najednou, občas jen sedím a tupě zírám do jednoho místa – to mi potom říkají, že na mě nechtěli mluvit, protože jsem při tom vypadal jako starý Brůna)
  22:00 (někdy 23:00) otázka: kdo mě dneska vytočil a co všechno mu za to jednou provedu?
  22:00 – 5:00 spánek

  V sobotu jsem v práci jen do dvanácti.
  V neděli obyčejně dělám doma celý den – abych nahnal tu prolenošenou sobotu.

  Odpovědět
 • Skoro to vyzniva, jako bychom my, sovy, nemely v zivote niceho kloudneho dosahnout. ;-)

  Odpovědět
 • ….myslím si,že psaní alespoň to pro radost není o tom být jak motorová myš,jasně že to není o lenosti ale o tom,že taky někdy musím,ale sednou a ťukat jen že ťukám ? někdy na to nemusím mít náladu a myšlenku a někdy to jde samo…kurz alá napsat knihu …neživím se tím,dělám to pro sebe pro svoji chuť psát a něco vytvořit a nebo taky ne,a tak normohodiny ??? asi ne???

  Odpovědět
 • ale ne, co takový Balzac? Ten pracoval jedině v noci, takže určitě i pozdě vstával.. :)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »