Příběhový myšlenkový model

pribehovy-myslenkovy-model

My lidé neumíme žít bez příběhů. Toto silné tvrzení se neopírá jen o mé soukromé a profesní vidění světa, ale i o mnoho odborných studií.

Například v roce 1944 provedli pan Heider s paní Simmelovou zajímavý experiment, kterého se zúčastnilo 120 náhodných subjektů.

Všem pustili následující krátké video (trvá jen minutu a kousek):

Po jeho zhlédnutí následovala otázka: „Co jste to právě viděli?“

Psst… Než budete číst dál, tak by bylo vhodné, abyste si video prvně prohlédli a na tuto otázku sami odpověděli…

* * *

Ze 120 lidí pouze 3 odpověděli jinak. 117x padlo, že na videozáznamu se něco děje, že je tam nějaký příběh (varianty konkrétních příběhů se potom už lišily).

Jen 3 lidé ze 120 prohlásili, že právě viděli pohybující se geometrické tvary.

Heider & Simmelová iluze byla jedna z prvních seriózních studií, která doložila příběhový myšlenkový model, jenž máme my všichni lidé v sobě od malička zakořeněný.

Jak se dá s příběhovým myšlenkovým modelem pracovat?

Dnešní doba je opravdu doba příběhová. Za poslední desítky let se začalo vědomě pracovat s příběhem snad ve všech běžných oblastech lidského života (a to samozřejmě nepočítám umění).

Příběh a jeho účinky se využívají v reklamách, při budování firemních značek, v politice, nejen při firemních prezentacích, v novinařině či PR nebo při komunikování na sociálních sítích, včetně obrazového Instagramu.

Je to jedna z fascinujících částí mého oboru, která je uplatnitelná doslova každou minutu, každý den a prakticky ve všech profesích. Je to velké téma, které jsem dopodrobna a s mnoha příklady a přesahy zpracoval například v online kurzu Tajemství příběhů.

TAJEMSTVÍ PŘÍBĚHŮ – KURZ RENÉHO NEKUDY
Online kurz Tajemství příběhů dopodrobna odkrývá příběhový myšlenkový model

Jestliže si myslíte, že se vás toto téma netýká, odstraňte ze svého života televizi, internet, komunikaci ve formě historek a zážitků, vzpomínky a plány do budoucna, sny i všechny druhy mezilidských vztahů, svoji práci, veškeré vzdělávání a samozřejmě mobil, módu, knihy a hudbu.

Co vám potom zbyde? Hmm?

Ano, až taková je síla příběhů, respektive příběhového myšlenkového modelu, který až strašidelně moc překračuje knižní vazby krásné literatury, sály multikin a haly světových muzeí! Přečtěte si také o síle a významu příběhů »

Podobné příspěvky

Příběhový myšlenkový model

My lidé neumíme žít bez příběhů. Toto silné tvrzení se neopírá jen o mé soukromé a profesní vidění světa, ale i o mnoho odborných studií. Například v roce 1944 provedli...

Jste chyceni do pasti černobílého myšlení?

Výjimečně začneme velmi rychle – podívejte se blíže na obrázek a zkuste odpovědět na tuto jednoduchou otázku: „Který čtvereček – A, nebo B – je tmavší?“ Poznámka: Potřebujete-li si obrázek...

5 cest jak NEpublikovat knihu

Napsat knihu může trvat i několik let. Vydat ji je otázkou několika měsíců. Ale mezi těmito dvěma kroky je velká mezera, kterou drtivá většina dnešních spisovatelů nepřekoná. Podívejte se proto,...

Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí

K pravidlům uzavřených sekvencí patří i fakt, že pozornost se časem vytrácí. Jako má doprava své špičky a svá sedla, naše vnímání poté, co se vyčerpá pík prvního dojmu, začne slábnout...

Balada o smutném slůněti (zhudebněná povídka)

Knihu Hakuna Matata napsalo celkem 25 českých autorů a několik spoluautorů z Belgie a ze Španělska (díky mým kontaktům na zahraniční učitele tvůrčího psaní). Tato sbírka povídek je příkladem díla,...

Besedník.cz – databáze přednášejících

Spisovatelka Ivona Březinová je známá v Čechách tím, že objíždí se svým naditým baťůžkem republiku a beseduje na různých místech, zejmána v knihovnách. A tak si založila vlastní databázi přednášejících,...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!