Proč bych měl přijít o překlad
Domů / Blog / Články / Kreativita / Proč bych měl přijít o překlad

Proč bych měl přijít o překlad

Jméno tohoto článku vzniklo pomocí techniky, kterou bych chtěl nyní popsat. Jedná se o kreativní cvičení, které vám pomůže nacházet nová řešení, souvislosti a vznikají díky němu vynikající nápady. Kupodivu je velmi zábavné a časově nenáročné – zabere vám maximálně 10 až 15 minut.

Prvně je důležité uvědomit si problém, který chcete řešit. Sepište si proto jeho krátkou charakteristiku; řekněme 20 – 50 slov v jednom odstavci.

Uvedu ilustrační příklad:

Chtěl bych napsat svůj nejlepší příběh, který jenom dokážu. Bojím se toho, nic moc mě nenapadá a vlastně ani nemám čas, abych psal. Kdykoliv začnu, napíšu pár řádků a přestanu. Nelíbí se mi to, nebo mě to přestane bavit. Proč? Nevím. Mým problémem tedy je tvůrčí blok a já bych chtěl vědět, jak se ho zbavit. Doufám, že to půjde!

Původní jméno tohoto příspěvku bylo Proč je dobré ztratit se v překladu. Už z názvu je jasné, že budeme překládat. Využijeme nedokonalosti programových překladačů ve svůj prospěch. Pozor – je to zábavné a velmi nakažlivé! :D

Takže jsme si popsali problém, kdy bychom chtěli psát, ale nemáme čas a moc nám to nejde.

Překlad jako pomůcka rozvoje kreativity

Nyní si otevřete libovolný automatický překladač (doporučuji Google překladač pro velký počet nabízených jazyků) a použijte ho k překladu do jazyka, který neznáte. Nejvhodnější je zkusit exotické a méně běžné jazyky, případně jazyky s jinými grafickými systémy – např. hebrejštinu, čínštinu, japonštinu, indonéštinu, norštinu, filipínštinu či arabštinu.

Výsledný překlad si zkopírujte a ještě jednou přeložte do jiného neznámé jazyka. Po druhém překladu zkuste vzniklý text přeložit zpátky do češtiny.

Pravděpodobně vám vznikne vtipný mišmaš s jiným významem. A s touto zdánlivou nesmyslností budeme dále pracovat.

Já například přeložil zmíněný odstavec do hebrejštiny a hebrejský překlad do indonéštiny. Výsledek indonéského překladu jsem znovu hodil do češtiny a vzniklo mi z toho toto:

Přál bych si, nejlépe napsat spravedlivý příběh. Obávám se, že není mnoho přijde na mysl, a nemám čas na psaní. Začít můžete kdykoli, napsat pár řádků a zastávek. Nelíbí se mi to, nebo přestat mluvit. Proč? Já nevím. Je zřejmé, že můj problém je proto, že tvůrčího bloku a já chci vědět, jak ho odstranit. Doufám, že se jdou!

Dost zajímavé čtení z původní charakteristiky celkem obyčejného tvůrčího bloku, co? ;)

Jak se v tom vyznat?

A právě v tomto textu byste měli hledat řešení – zkoumejte ho, analyzujte, přemýšlejte nebo meditujte nad těmi slovy. Mohl by mi být tento nový, neotřelý a originální přístup k danému problému v něčem užitečný? Samozřejmě že ANO! Chvilku hledejte a určitě něco objevíte.

Když bychom dokončili náš příklad, tak já bych například výsledný odstavec “přečetl” tímto způsobem:

  • “nejlépe spravedlivý příběh” – měl bych zkusit napsat příběh o spravedlnosti
  • “začít můžete kdykoli” – udělej to co nejdřív
  • “Nelíbí se mi to, nebo přestat mluvit. Proč?” – proč bych měl přestat psát nebo schazovat vlastní text?
  • “Je zřejmé, že můj problém je proto, že tvůrčího bloku a já chci vědět, jak ho odstranit.” – je evidentní, že tento problém tu je hlavně proto, že se až moc zabývám nějakým tvůrčím blokem a pořád ho chci odstranit
  • “Doufám, že se jdou!” – doufám, že už jdeš psát! ;)

Shrnutí příkladu – Ilustrační osoba si myslela, že má tvůrčí blok, nemá čas psát, a že jí to psaní ani moc nejde. Dvakrát náhodně přeložila krátký popis svého problému a z výsledného textu vyčetla jakousi radu. Ta zní, že by místo neustálého přemýšlení a uvažování proč to nejde, a jak to, že to nejde, měla jít tvořit; a to co nejdřív! Zároveň se v konečném překladu objevilo téma, kterým by se daný člověk mohl začít zabývat – spravedlnost.

TIP! Staňte se pány svého času a neotročte mu!

Pevně věřím, že po tomto procesu náš zablokovaný spisovatel sedl za stůl a napsal něco úžasného. Někdy stačí drobné popostrčení a nápady se začnou řítit neuvěřitelnou rychlostí. A právě zde popsané popostrčení je efektivní a velmi zábavné. Co víc si přát, že? ;)

Poznámka: Odkaz na Google překladač je zde.

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *