Proč bych měl přijít o překlad

René Nekuda

Kreativita

cvičení

René Nekuda

Kreativita

cvičení

Proč bych měl přijít o překlad

Jméno tohoto článku vzniklo pomocí techniky, kterou bych chtěl nyní popsat. Jedná se o kreativní cvičení, které vám pomůže nacházet nová řešení, souvislosti a vznikají díky němu vynikající nápady. Kupodivu je velmi zábavné a časově nenáročné – zabere vám maximálně 10 až 15 minut.

Prvně je důležité uvědomit si problém, který chcete řešit. Sepište si proto jeho krátkou charakteristiku; řekněme 20 – 50 slov v jednom odstavci.

Uvedu ilustrační příklad:

Chtěl bych napsat svůj nejlepší příběh, který jenom dokážu. Bojím se toho, nic moc mě nenapadá a vlastně ani nemám čas, abych psal. Kdykoliv začnu, napíšu pár řádků a přestanu. Nelíbí se mi to, nebo mě to přestane bavit. Proč? Nevím. Mým problémem tedy je tvůrčí blok a já bych chtěl vědět, jak se ho zbavit. Doufám, že to půjde!

Původní jméno tohoto příspěvku bylo Proč je dobré ztratit se v překladu. Už z názvu je jasné, že budeme překládat. Využijeme nedokonalosti programových překladačů ve svůj prospěch. Pozor – je to zábavné a velmi nakažlivé! :D

Takže jsme si popsali problém, kdy bychom chtěli psát, ale nemáme čas a moc nám to nejde.

Překlad jako pomůcka rozvoje kreativity

Nyní si otevřete libovolný automatický překladač (doporučuji Google překladač pro velký počet nabízených jazyků) a použijte ho k překladu do jazyka, který neznáte. Nejvhodnější je zkusit exotické a méně běžné jazyky, případně jazyky s jinými grafickými systémy – např. hebrejštinu, čínštinu, japonštinu, indonéštinu, norštinu, filipínštinu či arabštinu.

Výsledný překlad si zkopírujte a ještě jednou přeložte do jiného neznámé jazyka. Po druhém překladu zkuste vzniklý text přeložit zpátky do češtiny.

Pravděpodobně vám vznikne vtipný mišmaš s jiným významem. A s touto zdánlivou nesmyslností budeme dále pracovat.

Já například přeložil zmíněný odstavec do hebrejštiny a hebrejský překlad do indonéštiny. Výsledek indonéského překladu jsem znovu hodil do češtiny a vzniklo mi z toho toto:

Přál bych si, nejlépe napsat spravedlivý příběh. Obávám se, že není mnoho přijde na mysl, a nemám čas na psaní. Začít můžete kdykoli, napsat pár řádků a zastávek. Nelíbí se mi to, nebo přestat mluvit. Proč? Já nevím. Je zřejmé, že můj problém je proto, že tvůrčího bloku a já chci vědět, jak ho odstranit. Doufám, že se jdou!

Dost zajímavé čtení z původní charakteristiky celkem obyčejného tvůrčího bloku, co? ;)

Jak se v tom vyznat?

A právě v tomto textu byste měli hledat řešení – zkoumejte ho, analyzujte, přemýšlejte nebo meditujte nad těmi slovy. Mohl by mi být tento nový, neotřelý a originální přístup k danému problému v něčem užitečný? Samozřejmě že ANO! Chvilku hledejte a určitě něco objevíte.

Když bychom dokončili náš příklad, tak já bych například výsledný odstavec “přečetl” tímto způsobem:

 • “nejlépe spravedlivý příběh” – měl bych zkusit napsat příběh o spravedlnosti
 • “začít můžete kdykoli” – udělej to co nejdřív
 • “Nelíbí se mi to, nebo přestat mluvit. Proč?” – proč bych měl přestat psát nebo schazovat vlastní text?
 • “Je zřejmé, že můj problém je proto, že tvůrčího bloku a já chci vědět, jak ho odstranit.” – je evidentní, že tento problém tu je hlavně proto, že se až moc zabývám nějakým tvůrčím blokem a pořád ho chci odstranit
 • “Doufám, že se jdou!” – doufám, že už jdeš psát! ;)

Shrnutí příkladu – Ilustrační osoba si myslela, že má tvůrčí blok, nemá čas psát, a že jí to psaní ani moc nejde. Dvakrát náhodně přeložila krátký popis svého problému a z výsledného textu vyčetla jakousi radu. Ta zní, že by místo neustálého přemýšlení a uvažování proč to nejde, a jak to, že to nejde, měla jít tvořit; a to co nejdřív! Zároveň se v konečném překladu objevilo téma, kterým by se daný člověk mohl začít zabývat – spravedlnost.

TIP! Staňte se pány svého času a neotročte mu!

Pevně věřím, že po tomto procesu náš zablokovaný spisovatel sedl za stůl a napsal něco úžasného. Někdy stačí drobné popostrčení a nápady se začnou řítit neuvěřitelnou rychlostí. A právě zde popsané popostrčení je efektivní a velmi zábavné. Co víc si přát, že? ;)

Poznámka: Odkaz na Google překladač je zde.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

6 komentářů u „Proč bych měl přijít o překlad“

 1. Řešila jsem podobný problém jako v ukázce – jak začít psát. Z textu vyplynuly následující rady:

  – Dodat výsledek včas, i když není perfektní, nebo podle mých představ.
  – Psát pro zábavu!
  – Přestat uvažovat, jaká je moje role v životě, hloubat nad smyslem a prostě psát (blog).
  – Pořád se mi líbí, když mohu zveřejňovat články. Je to jako hladit plyšáka. Uklidňující, když jsou publikovány.
  – Když si dokážu psát poznámky, dokážu napsat i román.
  – Můžu se přihlásit na kurz psaní.

  Odpovědět
 2. Původní text
  Nejtěžší zkouška
  Zítra mě čeká nejtěžší zkouška mého dosavadního studia na vysoké škole, zkouška ze zpěvu. Jako malá jsem ráda a pořád zpívala. Má nejoblíbenější písnička byla o čertovi a Mikulášovi, kterou jsem si sama vymyslela. Jenže jak šel čas zjistila jsem, že nemám hudební sluch, a od všech hudebních nástrojů i zpěvu jsem dala ruce pryč. Jednou bych chtěla být paní učitelkou na prvním stupni základní školy. Na to, abych se jí stala, musím udělat také zkoušku ze zpěvu. Zvládnu ji?

  Text jsem přeložila do igboštiny, z ní potom do paštštiny. Poté zpět do češtiny a tady je výsledek.
  Nejtěžší test
  Zítra mám silný pohyb svého vzdělání, zpěvu. Jako dítě jsem to miloval a stále zpíval. Fascinoval mě Satan a Nicholas, které jsem si vytvořil pro sebe. Ale jak šel čas, uvědomil jsem si, že nemám hudební uši, a tak jsem sebral veškerou hudbu a hudbu. Jednoho dne chci být učitelkou na základní škole. Do té doby budu hrát také právě čtenou skladbu. Mohu to zvládnout?

  Příběh by byl o tom, jak jsem si jako malá vytvořila svého vlastního Satana a Nicholase, kteří mě vedli ke zpívání. Potom jsem zjistila, že nemám hudební uši. Na to, aby člověk mohl mít v tomto světě hudební sluch musel mít speciální hudební uši, které vypadly jako malé činely. Rozpoznat hudební uši se dá od věku 10 let. Protože jsem neměla hudební uši, tak jsem s pomocí Satana a Nicholase sebrala veškerou hudbu a uzamkla ji ve sklepě. V tu chvíli zmizela hudba ze světa. Protože hudba zmizela, zkouška ze zpěvu se změnila zkoušku čtené skladby, při které stačilo přečíst text a noty. To zvládnu a jednou ze mě bude paní učitelka na základní škole.

  Odpovědět
 3. Cvičení se mi moc líbilo. Zde předkládám, jak inspirovalo mne.

  Můj původní text pro překlad byl tento:
  “Dívám se na nebe. Ta nádherně modrá až bere dech. Natáhnu ruku jako bych se Toho chtěla dotknout. Ale dlaň zůstává prázdná. Jen tím tiše projde a zase se vrací do původní podoby. Sleduji pozorně ten zvláštní světelný opar, který se kolem mé dlaně a prstů vytvořil. Jedním pohybem se rodí a druhým zaniká. Stahuje se, rozpíná…”.

  Pak jsem tento text přeložila do ázerbájdžánštiny a do kiňarwandštiny.
  Vzniklý text jsem zase přeložila do češtiny. Vyšlo z toho tohle:
  “Dívám se do vzduchu. Dýchejte dobře. Ležím, jako bych se jí chtěl dotknout. Ale ruka zůstává prázdná. Pouze skrze něj tiše projde a vrátí se do původního stavu. Pozorně jsem se podíval na podivný světelný mrak skládající se z ruky do ruky. Jedna aktivita se rodí, druhá je ztracena. Přírůstek hmotnosti, expanze …”.

  A tento text mne ve výsledku inspiroval k napsání této básně:
  V DOTEKU ZÁVRAŤ

  Dech je křehký jak struna
  Prochází tiše,
  aniž by se dotýkal jejích vlasů

  Vzpomínka zůstává nenaplněná
  Vrací se do původního stavu
  Uniká z ruky do ruky
  jako prstýnek vyrobený z rtuti

  Pozorně vnímám,
  co mi to říká,
  aby závrať z doteku
  nepodlehla snadnému šílenství

  Expanze bolesti vypršela
  Teď je čas na návrat

  Na návrat k sobě

  Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.