Proč je v pořádku občas nenávidět vlastní psaní

Proč je v pořádku občas nenávidět vlastní psaní

Tohle jste už možná také zažili: Jste uprostřed příběhu, dost jste toho již napsali, ale také toho ještě máte hodně před sebou. A vy byste nejraději se vším okamžitě praštili, protože vás „to“ přestalo bavit.

Znáte tenhle pocit?

Vsadím se, že ano.

A dnešní článek je tu od toho, abych vám pověděl, že je to naprosto v pořádku!

Všichni spisovatelé v jistou chvíli nenávidí své psaní

Psaní může nemít rád začínající spisovatel, stejně tak i zkušený a vypsaný autor.

Co ale odděluje amatéra od profesionála, je nutnost překonávat překážky. Prostě jít dál a dokončit rozepsanou knihu.

Pár nejčastějších překážek ve psaní

Můžete si myslet, že váš příběh není dost dobrý. I tento pocit je zcela přirozený a vězte, že ukazuje na jednu důležitou věc – máte schopnost odhalovat kritická místa, takže je tu velká šance, že na konci psaní budete mít před sebou naprosto vyladěný rukopis.

Můžete být vyčerpaní, protože pracovat mnoho měsíců na jedné knize stojí hodně energie. Ano, to je pravda. Každopádně o to větší přichází odměna po jejím dopsání, věřte mi.

Mohou vás přepadnout pochyby (pochyby o vašem talentu, smyslu psaní i tématu příběhu). Dejte si horkou čokoládu a jděte na procházku. Udělejte si pauzu, zkuste jeden den myslet na něco jiného a zítra se ke psaní vraťte, protože dopsání rukopisu je mnohem sladší než vaše nejoblíbenější zmrzlina!

Něco není s vaším příběhem v pořádku. Nevíte, jak pokračovat dál? Netušíte, jak se má vyvíjet váš hlavní hrdina? Udělejte si poznámku a pište prostě dál. Později se k těmto kritickým místům můžete vrátit (v první verzi rukopisu je opravdu jedno, že jich bude třeba dvacet).

Psaní vás začalo nudit. Proč vás psaní začalo nudit? Protože váš příběh ještě není dopsaný. Jaký je tedy nejlepší lék na tento typ tvůrčího bloku? Dopsat ho. Opravdu!

Nenávidět vlastní psaní není vyloženě špatná věc

Sebekritika v přiměřené míře je vlastně dobrá věc. Umět analyzovat, přehodnocovat a zlepšovat svou práci je něco, co vás může udělat ještě lepším spisovatelem nebo spisovatelkou.

A také tohle všechno dělá dny, kdy naopak vlastní psaní máte rádi, mnohem sladší.

Shrnutí

Je dost možné, že občas nebudete mít rádi vlastní psaní.

Můžete být pyšní na své úspěchy, hnát se díky snu o dopsané knize kupředu, radovat se z jejího vydání a přesto tu a tam nemusíte mít rádi své psaní.

Ono to všechno totiž neznamená, že jste špatní spisovatelé. A také to neznamená, že byste měli se psaním přestat.

Zaměřte se tedy raději na moment, kdy své psaní nevzdáváte a pokračujete v něm dál.

Buďte na sebe právem hrdí, že od toho všeho neutečete a že svůj rukopis dokončíte.

Držím vám palce!

Podobné příspěvky

Cestopisná přednáška o Indii

Kořením a jasmínem nasáklá Indie je zážitek na celý život. Mojí prací v Indii bylo psaní článků o různých českých humanitárních projektech. Jeden měsíc utekl jako voda a s více...

Vy

Posaďte se, prosím. Ne, nebojte se, nic jste neudělal. Není to o opakujících se slovech či předlouhých souvětích. Nechci se s vámi bavit o vašem příběhu. Dokonce to nebude ani...

Cvičení: Spisovatelské senzory

Spisovatelské senzory občas potřebují procvičit, o tom žádná. Byla by totiž velká škoda, kdybyste se ve svých popisech soustředili jen na běžná přirovnání nebo klišé. Někdy totiž stačí najít zajímavý...

Prázdná stránka

Prázdná bílá stránka děsí autory již odjakživa. Jenomže mnohdy z nesprávného důvodu… Spisovatelé ji většinou vidí jako něco, co musí vyplnit svojí chytrostí, brilantní zápletkou, živými postavami a emocemi, které...

Nudíte se? Zkuste Kreativní desetiminutovky!

Jestliže si užíváte lenivého léta a chtěli byste si procvičit fantazii a slovní zásobu, můžete vyzkoušet můj nový online projekt – Kreativní desetiminutovky. Jedná se skutečně o krátká desetiminutová cvičení...

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!