Proč je v pořádku občas nenávidět vlastní psaní

Proč je v pořádku občas nenávidět vlastní psaní

Tohle jste už možná také zažili: Jste uprostřed příběhu, dost jste toho již napsali, ale také toho ještě máte hodně před sebou. A vy byste nejraději se vším okamžitě praštili, protože vás „to“ přestalo bavit.

Znáte tenhle pocit?

Vsadím se, že ano.

A dnešní článek je tu od toho, abych vám pověděl, že je to naprosto v pořádku!

Všichni spisovatelé v jistou chvíli nenávidí své psaní

Psaní může nemít rád začínající spisovatel, stejně tak i zkušený a vypsaný autor.

Co ale odděluje amatéra od profesionála, je nutnost překonávat překážky. Prostě jít dál a dokončit rozepsanou knihu.

Pár nejčastějších překážek ve psaní

Můžete si myslet, že váš příběh není dost dobrý. I tento pocit je zcela přirozený a vězte, že ukazuje na jednu důležitou věc – máte schopnost odhalovat kritická místa, takže je tu velká šance, že na konci psaní budete mít před sebou naprosto vyladěný rukopis.

Můžete být vyčerpaní, protože pracovat mnoho měsíců na jedné knize stojí hodně energie. Ano, to je pravda. Každopádně o to větší přichází odměna po jejím dopsání, věřte mi.

Mohou vás přepadnout pochyby (pochyby o vašem talentu, smyslu psaní i tématu příběhu). Dejte si horkou čokoládu a jděte na procházku. Udělejte si pauzu, zkuste jeden den myslet na něco jiného a zítra se ke psaní vraťte, protože dopsání rukopisu je mnohem sladší než vaše nejoblíbenější zmrzlina!

Něco není s vaším příběhem v pořádku. Nevíte, jak pokračovat dál? Netušíte, jak se má vyvíjet váš hlavní hrdina? Udělejte si poznámku a pište prostě dál. Později se k těmto kritickým místům můžete vrátit (v první verzi rukopisu je opravdu jedno, že jich bude třeba dvacet).

Psaní vás začalo nudit. Proč vás psaní začalo nudit? Protože váš příběh ještě není dopsaný. Jaký je tedy nejlepší lék na tento typ tvůrčího bloku? Dopsat ho. Opravdu!

Nenávidět vlastní psaní není vyloženě špatná věc

Sebekritika v přiměřené míře je vlastně dobrá věc. Umět analyzovat, přehodnocovat a zlepšovat svou práci je něco, co vás může udělat ještě lepším spisovatelem nebo spisovatelkou.

A také tohle všechno dělá dny, kdy naopak vlastní psaní máte rádi, mnohem sladší.

Shrnutí

Je dost možné, že občas nebudete mít rádi vlastní psaní.

Můžete být pyšní na své úspěchy, hnát se díky snu o dopsané knize kupředu, radovat se z jejího vydání a přesto tu a tam nemusíte mít rádi své psaní.

Ono to všechno totiž neznamená, že jste špatní spisovatelé. A také to neznamená, že byste měli se psaním přestat.

Zaměřte se tedy raději na moment, kdy své psaní nevzdáváte a pokračujete v něm dál.

Buďte na sebe právem hrdí, že od toho všeho neutečete a že svůj rukopis dokončíte.

Držím vám palce!

Margaret Atwoodová a její rady pro psaní

Margaret Atwoodová a její rady pro psaní

Autorku Margaret Atwoodovou asi znáte zejména ve spojení s knihou (či seriálem) Příběh služebnice. Její spisovatelská kariéra trvá již několik desítek let a v poslední době se hodně rozmluvila o svém přístupu ke psaní. Tady je výběr deseti jejích rad, které

Přečíst »
Ti, kteří kradou mango

Ti, kteří kradou mango

Ti, kteří kradou mango je pestrobarevná sbírka povídek studentů z mých kurzů tvůrčího psaní. Knihu vnímám jako dokument začínajících českých autorů – čeho si ve svém okolí všímají, co v sobě řeší za témata, případně co rádi čtou. Dvacet odvážných spisovatelů odvedlo

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »