Proč „myšlení uvnitř krabice“ nefunguje

René Nekuda

Kreativita

teorie

René Nekuda

Kreativita

teorie

Proč „myšlení uvnitř krabice“ nefunguje

Tzv. myšlení uvnitř krabice je jeden z hlavních problémů kreativity. Postihuje všechny uzavřené, konzervativní mysli, které nejsou schopné vymyslet něco nového a originálního. Možná to zní jako klišé, ale je skutečně myšlení uvnitř krabice natolik nebezpečné, že by se dalo nazvat vrahem kreativity?

Pojďte si vyzkoušet jednoduchý experiment!

S pojmem myšlení uvnitř krabice se pojí jedno malé cvičeníčko. Jmenuje se 9 teček a možná ho znáte. Nevadí, vyzkoušejte si ho raději znovu.

Vezměte si tužku a doprostřed prázdného papíru načrtněte následující obrázek – prostě devět teček ve tvaru čtverce:

devet_tecek

Vaším úkolem je spojit těchto 9 teček čtyřmi rovnými čarami tak, aby konec jedné čáry navazoval na začátek čáry druhé.

To je celé zadání – všechny instrukce, které byste měli potřebovat k úspěšnému vyřešení tohoto problému.

Pěkně se s tím potrapte, máte na to neomezeně dlouhou dobu …

Nepodvádějte, ale pokud jste nějaké řešení našli, můžete si ho zkontrolovat na těchto odkazech (jsou tam pouze 2 nejčastější):

Důležitá poznámka: Nečtěte dál, pokud jste nenašli řešení, nebo jste boj úplně nevzdali!

Vysvětlení

Přišli jste na nějaké řešení napoprvé? Trvalo vám to dlouho? Nebojte se, pokud jste na nic nepřišli. Jestliže jste totiž jako většina lidí, hlavním problém u vás bylo, že jste se nedokázali přenést přes to, že vám nikdo neřekl, že můžete přetahovat. Jednoduše jste mysleli uvnitř krabice.

Ale když se podíváte na instrukce, není zde nic o tom, kudy čáry máte vést. Vaším úkolem bylo jenom spojit všechny tečky čtyřmi navazujícími úsečkami.

A tato pomyslná metafora je vlastně varování i poučením zároveň. Problém 9 teček můžete řešit tak dlouho, dokud se nevzdáte zažitých konvencí, minulosti a zautomatizovaného myšlení. Musíte vystoupit z rámce a najít něco, co v zadání sice není explicitně řečeno, ale ve skutečnosti vám to je umožněno.

Být kreativní v tomto případě znamená vystoupit ze stereotypu (krabice), otevřít ji a podívat se do pestrých dálav nových možností!

Vědecké pokusy s 9 tečkami

Několik vědců se tímto problémem skutečně odborně zabývalo. Například Robert Weisberg zjistil, že pouze 20 až 25% lidí je schopno vyřešit zadaný problém. Navíc těm, kterým se to skutečně povedlo, řešení zabralo poměrně dlouhou dobu a počmárali při tom spousty papírů.

Výzkumníci se tedy rozhodli rozšířit zadání a zpřenit ho. Ale i tak se ukázalo, že nyní úkol vyřešila pouze polovina zkoumaných subjektů.

Takže tato (podotýkám americká) studie jasně dokazuje, že k úspěšnému řešení není potřeba zažité myšlení. Nepotřebujete k tomu vzdělání, inteligenci nebo dokonce peníze. Jde tu jenom o to, abyste “otevřeli krabici” a byli ochotní myslet kreativně.

A zmíněné kreativní myšlení se dá cvičením dále rozvíjet – no, a od toho tu je přeci Kreativita.net, ne? ;)

Co si o tom myslíte vy?

  • Pokud jste cvičení neznali, byli jste schopní vyřešit ho napoprvé podle původních instrukcí?
  • Jak jste se cítili, když jste se dozvěděli, že můžete jít mimo čtverec?
  • Myslíte si, že “myšlení mimo krabici” je známkou kreativity, nebo tento argument chcete vyvrátit a říct, že žádná krabice neexistuje?

Další čtení

Poznámka: Článek je založen na výzkumu Robert Weisberg publikovaného v knize “Creativity – Beyond the Myth of Genius”.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

6 komentářů u „Proč „myšlení uvnitř krabice“ nefunguje“

  1. Keď som túto úlohu riešila prvý krát, pokúšala som sa to spojiť rovnobežkami. Ale vtedy sme mali v zadaní “body” a “rovnobežky sa nikdy nestretnú”, tobôž som bod stretnutia nezmestihla na papier.

    K druhému riešeniu mám vždy problém dôjsť, aj keď ho už poznám, pretože mozog nie a nie pripustiť, že je výhodné spojiť len dva body “takto odveci”… :D

    Odpovědět
  2. Cvičení jsem neznala – ale přišlo mi snadné, měla jsem to za chvilku.
    Přesto nemyslím, že jsem zvlášť geniální :-) Na rozdíl od těch lidí, testovaných v průzkumu jsem přece měla nahoře velmi návodný komentář: s pojmem „myšlení uvnitř krabice“ se pojí jedno malé cvičeníčko..
    Takže bylo jasné, že se můžu odvázat – a zabrat klidně i prostor mimo krabici :-))

    Odpovědět
  3. No chvíli mi to zabralo, asi tak dvacet minut. Už podle názvu článku bylo jasné, že nepůjde jen o jednoduché spojení bodů, ale i když jsem věděla, že musím myslet jinak, stejně mi to dalo pořádnou práci.

    Přišla jsemna to první řešení, ikdyž druhémě taky napadlo, jenže jsem vycházela z toho, že bod je vlastně jen jednomísto nekonečněmalé. Jenže ono se mluví o puntíkách ané bodech, takže zase tak kreativní zas nebudu:-)

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.