Psaní jako míchaná vajíčka

Psaní jako míchaná vajíčka

Vždycky říkám, že tvůrčí psaní je jako recept na míchaná vajíčka.

Míchaná vajíčka vám nabídnou v luxusním hotelu, obyčejné restauraci, uvaří vám je ke snídani vaše babička, případně si je ráno ukvedláte narychlo sami.

Pokaždé budou chutnat jinak, byť ingredience i postup zůstává prakticky stejný. Můžete je zlepšit použitím domácích bio vajíček, můžete přidat nějaké zajímavější koření či je smažit se slaninou. To jsou drobné odchylky, které z výsledného pokrmu udělají díky umu kuchaře něco zajímavějšího.

Podobné je to i se psaním příběhů – postup a ingredience jsou dohledatelné, zhruba stejné, můžete je různě trénovat a procvičovat. Hotový pokrm bude ale chutnat pokaždé jinak. A stejně jako Hilton ho můžete prodávat za nekřesťanské peníze nebo ho zadarmo rozdávat na ulici.

V poslední době mě hodně fascinuje fenomén robotického psaní.

Na webových stránkách bot or not (anglicky) si můžete zkusit tipovat, zdali náhodně vybranou báseň sepsal robot, nebo skutečně žijící člověk.

Oscar Schwartz mluví o tomto fenoménu na své přednášce TED (anglicky):

+ Nedávno jsem narazil na zajímavý článek o robotech, kteří pronikli do literární soutěže.

Nepochybuji o tom, že se v základu dá psaní naučit. Jisté postupy konstrukce příběhu jsou již dávno pojmenovány (např. Vladimir Jakovl Propp, který v textu Morfologie pohádky a jiné studie dokázal popsat celosvětovou pohádkovou mytologii pouhými 32 prvky a můj Příběhovač s tím také částečně pracuje).

Nicméně hranice pojmenování „jsem spisovatel“ je dosti pomíjivá (viz třeba tato diskuze). To, že vydáte knihu, z vás spisovatele neudělá. To, že umíte napsat příběh, který je poutavý a má hlavu a patu, také ne. Tedy rozhodně ne zákonitě.

Máme se tedy obávat robotického psaní umělecké literatury?

Osobně mě to moc neděsí, protože vždycky záleží na tom, jak se s daným nástrojem zachází. Třeba psaní harlekýnek je už dnes skoro strojová tovární práce, čili tam si pomoc robotů dokážu živě představit. A pokud by to byla realita, pak si myslím, že by to mnoho žen ani nepoznalo.

Některé výkony robotů totiž nejsou vůbec k zahození. Například sbírka vygenerovaných básní Poezie umělého světa.

Co si o tom myslíte? I stará dobrá vajíčka budou brzy míchat roboti…

Podobné příspěvky

Jak přečíst jednu knihu týdně

Čtení je vášeň. Čtení je sebepoznání a umění vyznat se ve světě. Díky čtení máte možnost zažít věci, které byste v životě nikdy nezažili nebo ani neviděli. Příběhy jsou základním...

Pozvánky na květen 2013

Tak nějak mám vždycky ke konci akademického roku nejvíce práce. Milí čtenáři, dovolte mi pozvat vás na výběr z mých květnových veřejných aktivit: 4. května 2013: Divadelní Violky 5: od...

Dalších 20 nejlepších tipů pro psaní beletrie

Po velmi úspěšném článku 20 nejlepších tipů pro psaní beletrie přicházím s novými postřehy ze slavných anglických blogů o tvůrčím psaní. Nechte se jimi inspirovat a pamatujte prosím, že v umění...

Jste chyceni do pasti černobílého myšlení?

Výjimečně začneme velmi rychle – podívejte se blíže na obrázek a zkuste odpovědět na tuto jednoduchou otázku: „Který čtvereček – A, nebo B – je tmavší?“ Poznámka: Potřebujete-li si obrázek...

Pozvánka na blížící se akce…

Blíží se letní prázdniny a mně se kumulují akce, do kterých jsem (více, či méně) zapojen. Dovolte mi pozvat vás do Studia Ypsilon na představení Literární aktovky, kde vystoupím jako...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!