Sháníte-li zaručený recept, který z vás udělá skutečně produktivního člověka, můžete se inspirovat třeba těmito významnými jmény: Thomas A. Edison, Charles Darwin, Ernest Hemingway, Benjamin Franklin či Emily Post. Ptáte se, co to má znamenat?

Všichni tito lidé (podotýkám, že to je jen náhodný vzorek z blogu Daily Routines) mají společnou jednu věc – byli to ranní ptáčata.

Nová studie profesora Christophera Randlera z University of Education at Heidelberg říká, že lidé, kteří brzy vstávají, jsou více produktivní (výsledky byly posuzovány z dotazníků od 367 vysokoškolských studentů).

A dává to smysl: Pokud vstanete brzy, pravděpodobně již máte jasnou představu, co chcete během dne udělat. Navíc brzké ranní vstávání jasně dokazuje disciplínu jedince, což je klíčový rys produktivních lidí.

Spisovatel Ernest Hemingway opodstatnil svůj zvyk takto:

Když pracuji na knize nebo na příběhu, jdu psát ihned po rozbřesku. Všude je klid, nikdo mě neruší, vzduch je chladný, ale nervozita z práce mě vždycky zahřeje … Pište, dokud máte po ruce svůj džus a dokud víte, co bude následovat. Pak se zastavte a zkuste žít do dalšího dne, kdy se s příběhem opět potkáte. Měli byste začít v šest hodin ráno a pokračovat do poledního slunka. Nic by vás nemělo rozházet, nic vám nemůže ublížit. Pište a další den pište znovu. Pak přijde čas, kdy se tohoto zvyku bude těžké vzdát.

Hemingway v tomto úryvku vystihl hned dva důležité body. 1) Můžete udělat hromadu smysluplné práce dřív, než většina lidí začně vůbec něco dělat. 2) Dá se vypěstovat návyk na tento pracovní režim.

Ale co když nejste ranní ptáčata?

Nebo se vám prostě nelíbí ta představa ranního … brrr!

Samozřejmě existuje spousta lidí, kteří by se dali označit za tzv. “noční sovy”.

Když pomyslíme na každodenní práci do šesti, může se jevit noční klid jako vhodná doba pro vyřizování všech zbylých restů. Také vás nikdo neruší, město pomalu usíná a vy máte svůj nerušený čas.

Jenomže – zamyslíte-li se nad tím trochu, lepší doba pro práci je ve dne. Má to co do činění s lidskými biorytmy.

Tony Schwartz v jednom ze svých rozhovorů zdůraznil, že pouze méně než 10 % dospělé populace se díky svým neměnným biorytmům nemůže zbavit zlozvyku “noční sovy”.

Stručně řečeno, většina z nás má předpoklady k tomu, aby si na ranní vstávání zvykla (pokud máme dostatečnou motivaci).

Jak se stát ranním ptáčetem

Vstávat brzy z nás tedy může udělat více produktivního člověka. Ovšem i přes toto tvrzení může být pro někoho těžké donutit se dříve vstávat. Takže zde je pár rad:

  1. Nedělejte příliš drastické změny. Začněte pomalu (po 15 – 30 min.), dokud se nedostanete ke kýžené hodině vstávání.
  2. Dovolte si chodit dřív spát. Oželte televizi, zbytečné brouzdání po internetu apod. Zároveň nikdy nezapomeňte, že nedostatek spánku škodí!
  3. Dejte si budíka daleko od postele.
  4. Přinuťte se zvednout se z postele co nejdřív od momentu, kdy se vzbudíte. Pár minut navíc totiž může znamenat pár hodin.
  5. Zkuste vstávat s prvními slunečními paprsky. Když se chvilku pokocháte východem slunce a vše okolo začne ožívat, bude se vám lépe vstávat.
  6. Udělejte si ze vstávaní příjemný rituál. Pravidelný rituál vám pomůže zvyknout si na brzké vstávání – vstaňte, napijte se sklenice vody s citronem, zalejte si ranní kávičku a v klidu pojezte dobrou snídani. Cvičíte-li, zacvičte si. Teprve až po ranní hygieně se pusťte do práce. To už budete zcela probuzení a váš organismus bude plně nastartovaný.
  7. Držte se tohoto zvyku. Neočekávejte, že se budete cítit svěží a plní energie hned první den. Může to trvat až měsíc, ale nic není nemožné. Uvidíte, že se pro vás nakonec může stát brzké vstávání nejpříjemnějším okamžikem z celého dne.

Tip! S ranním vstáváním vám mohou pomoci i moderní technologie, které sledují fáze vašeho spánku a snaží se vás probudit v dobu, kdy je to pro vás nejvíce vhodné. Podívejte se například na aplikaci pro iPhone Sleep Cycle (tu používám já) nebo na zajímavý budík aXbo.

Je mnohem lepší pustit se do pracovního dne s pocitem, že jste již vykonali spoustu práce, než se zbytečně v noci nervovat s tím, co vás ještě čeká.

James Victore řekl: “Do devíti hodin ráno někdy stihnu udělat mnohem víc práce, než ostatní lidé za celý den.”

***

A jaké jsou vaše zkušenosti?

V jaké části dne jste nejvíce produktivní?

Už jste zkusili tuto metodu? Jaké z toho máte dojmy? ;)

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH