Řekněte si o příběh

Řekněte si o příběh

Mnoho spisovatelů miluje pozornost a pozorování – hlouček lidí, který naslouchá, sledování stoupající návštěvnosti webových stránek, upřené pohledy čekající vtip nebo nějakou moudrost. Vyprávíme příběhy. Všichni.

Ale kde se tyto příběhy berou? Ze života. Znamená to, že bychom měli být týranými dětmi, měli bychom si projít únosem a bůhví čím ještě? Měli bychom se ponořit do hlubokých studií filozofie a náboženství? Obě cesty jsou pro spisovatelské řemeslo určitě přínosné, ale ne všichni by to ve zdraví zvládli. Někteří z nejlepších spisovatelů jsou (byli a budou) výbornými posluchači, pozorovateli, přihlížejícími. Jsme totiž zloději lidských životů a zkušeností.

Jestliže se chcete stát lepším spisovatelem, mám pro vás jednu radu – sedněte si s někým zajímavým na kafe/drink/oběd/večeři a zeptejte se ho / poproste ho o nějaký zajímavý příběh/historku.

„Řekni mi, prosím tě, nějaký zajímavý příběh.“ To je ta magická formulka, která hýbe světem literatury.

Hodně lidí se najednou rozzáří a začne vyprávět. Všichni totiž milují vypravování příběhů! A nažhavený spisovatel dokáže být navíc to nejlepší publikum.

Sbírejte tyto příběhy, zapisujte si je a občas si je projděte. Všechno, co vidíte a slyšíte, můžete jednou pěkně zúročit.

Pro ty z vás, kteří nepíší vlastní příběhy, mám jedno upozornění: spisovatel je velmi nebezpečný přítel – mějte se na pozoru! Všechno, co kdy vypustíte z úst, je krmivo pro jeho příběhy. Určitě vám nechce ublížit, ale jakákoliv informace pro něj může být natolik fascinující, že se třeba jednou dostane „na oči“. Kamarádit se se spisovatelem je něco jako mít za domácího mazlíčka roztomilého medvěda brtníka. Vybírejte si proto pečlivě všechny příběhy, které spisovatelům vyprávíte!

A milí autoři, chraňte a pečujte o své zdroje zkušeností. Snažte se nikomu neublížit – změňte jména, přepište detaily, trochu ten vypůjčený život zaobalte. Dobrý reportér půjde do vězení, aby ochránil svůj zdroj.

A tak – řekněte mi, prosím, nějaký zajímavý příběh…

TIP: Už jste prouzkoumali můj obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní?

Podobné příspěvky

Chtěli byste 3 měsíce inspirace zdarma?

3 měsíce inspirace zdarma je další z mých online inspirativních nástrojů pro spisovatele. Jedná se o e-mailový kurz tvůrčího psaní, který trvá skutečně tři celé měsíce a je opravdu zadarmo. Bude vám takovým...

8 rad o psaní od Neila Gaimana

Pište. Pokládejte na papír jedno slovo za druhým. Dokončete to! Ať už je to cokoliv, rozhodně to dopište. Důležitý je odstup. Přečtěte si svůj text a předstírejte, že jste ho...

Cvičení: Šatní skříň

Pojďte si dnes zahrát zajímavou hru s dalším cvičením tvůrčího psaní, ke kterému budete potřebovat svoji šatní skříň. Jak se dá odhadnout, vše se bude týkat tvorby literární postavy. Zadání...

Slovosled Jana Těsnohlídka ml.

Honza je můj dobrý kamarád, se kterým jsem studoval na Gymnáziu K. V. Raise v Hlinsku. 16. října 2013 jsme se potkali v jedné malé pražské kavárničce a během dvouhodinové...

10 zenových příběhů

Zen učí užívat si života, splynout s ním, odprostit se od všeho zbytečného. Zen by se dal shrnout jako absolutně vědomé tady a teď. Mnoho lidí po mnoho let odkrývá...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

4 komentáře

 • Sohlasím, spisovatel je nebezpečný přítel, ale na druhou stranu nikdo nenaslouchá lépe. ;-) Jsem jako dítě, miluju, když mi někdo něco vypráví, a ještě víc zbožňuju, když to můžu nějak “zamaskovat” do příběhu. ;-)

  Odpovědět
 • Naslouchání vyprávění druhých zbožňuji – často jsem se již přistihl při tom, kdy jsem již během poslechu přemýšlel o tom, jaký kolem historky nebo události vymyslet příběh apod.
  Není s námi lehký život :)

  Odpovědět
 • A občas stačí detail z příběhu – Třeba mi někdo vypráví, jak se mu zaběhl křeček a já si bůhvíproč začnu představovat, jak to asi visděl ten křeček :)

  Odpovědět
 • Je to tak…a nekdy staci jen veta nebo slovo zaslechnute v obchode, na ulici, v restauraci od vedlejsiho stolu…a to rozhodne o cem bude kniha, film, scenar…Napriklad takovy Woody Allen nosil v hlave leta dve slova: Pulnoc v Parizi, protoze se mu proste libila. No a pak teprve prisel pribeh a scenar ke skvelemu filmu :)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!