Domů / Blog / Články / Tvůrčí psaní / Revize rukopisu: podrobný návod

Revize rukopisu: podrobný návod

Revize rukopisu: podrobný návod

Dopsali jste svoji novou knihu a máte obrovskou radost, že to máte konečně za sebou? Moc rád bych vám pogratuloval a poplácal vás po zádech, ale nezapomněli jste náhodou ještě na revize rukopisu?

Revize jsou bohužel nutnou součástí tvorby. Odlišují lidi, kteří to se psaním myslí vážně, od grafomanů. A protože vy chcete pro svůj příběh jen to nejlepší, sestavil jsem pro vás podrobný návod, jak se neztratit v nejdůležitějších částech revizí rukopisu.

Vzhůru do toho!

1. Odpočiňte si od psaní

Odpočiňte si od svého rukopisu a pořádně oslavte, že jste se dostali do další fáze psaní – ano, tím myslím k revizím. Doporučuji alespoň týden nic nového nepsat a soustředit se například na úklid nebo na nějakou sportovní aktivitu. Při psaní jste se jistě ponořili hodně hluboko a vynoření potřebuje trochu času, abyste získali potřebný odstup.

2. Přepněte myšlení

Uvědomte si, že revize jsou záležitostí zejména rozumu, ne pocitů. Přepněte se tedy do racionálního módu, díky kterému můžete své psaní ještě více zdokonalit.

3. Vytiskněte si svůj rukopis

Možná jste si toho už všimli – čtení vytištěného rukopisu podpoří vaše soustředění. Bývá zvykem, že se chyby téměř vždycky hledají lépe na papíře než na monitoru.

4. Přečtěte si ho s redaktorskými brýlemi

Zkuste si nasadit nezávislé brýle a přečíst si svůj text ne jako vy, ne jako autor knihy, ale jako nezaujatý redaktor. Nekochejte se sami sebou, nýbrž hledejte místa, u kterých si můžete logicky zdůvodnit, proč tam jsou, případně proč nefungují. Tohle je totiž hlavní jádro všech dobrých revizí a je to také něco, díky čemu se dají změřit vaše spisovatelské dovednosti.

5. Odpočiňte si od revizí

Ano, podobně jako od psaní, tak i od revizí rukopisu si je dobré odpočinout. Dejte si opět minimálně týdenní pauzu a naordinujte si zdravotní procházky.

6. Vezměte do ruky červenou fixu

Tak a teď to teprve přijde – vezměte si červenou fixu a označte vše, co se vám ve vytištěném rukopisu jenom trochu nepozdává. Dále si rovnou škrtněte všechny přebytečné věty a odstavce (pamatujte, že jakýkoliv rukopis se dá proškrtat až o 20 %, aniž by ztratil svoji výpovědní hodnotu).

Revize rukopisu: podrobný návod

7. Najděte všechna zbytečná opakování

Zahrajte si na detektiva a najděte v rukopise všechna zbytečná opakování. Pozor: tím nemyslím jen opakující se slova, ale i informace!

8. Poslechněte si znovu své postavy

Přirozenost, lehké plynutí textu a zejména znělost dialogů si můžete otestovat přečtením rukopisu nahlas. Stejně tak si ověřte, že vaše postavy mluví opravdu tak, jak mají. Dialogy jsou dneska prostě hodně oblíbené a měli byste je napsat tak, aby fungovaly.

9. Musíte to všechno vysvětlovat?

Základní spisovatelské pravidlo zní: Nevysvětluj, ale ukazuj. Takže nevysvětlujte nám, že Maruška je tvrdohlavá holka, ale spíše nám to ukažte na konkrétních situacích (např. při hádce se svojí sestrou v přeplněné kavárně).

10. Odstraňte všechna klišé…

Jestliže se utápíte v provařených frázích, kterým se říká klišé, zkuste od nich svůj rukopis trochu odlehčit. Tady je na to pěkné cvičení tvůrčího psaní, které vám s tím pomůže.

11. Zkontrolujte si pravopis

Tímto bodem většina lidí začíná, ale kontrola pravopisu má přijít skutečně až na závěr. Je to něco, co byste měli začít řešit až po 100% ujištění, že váš text funguje a je dokonale vyladěn.

12. Buďte na autora velmi přísní

Buďte přísní na autora rukopisu a při závěrečném čtení na něho buďte nejpřísnější (všimněte si, že opět říkám na autora rukopisu, ne na vás). Udržte si odstup i při konečném ladění detailů a neodpusťte textu, který leží před vámi, nic, co byste neodpustili náhodně vytaženým autorům z regálu v knihkupectví.

***

Body č. 4 až 11 můžete opakovat dle nutnosti třeba desetkrát. Ano, když se píše kniha, revize k tomu beze sporu nutně patří (viz článek Když pracujete na knize…). Nezapomínejte na to, prosím.

Hodně štěstí a inspirace vám přeju!

Poznámka na konec: E-mailový kurz Jak napsat knihu se velmi podrobně věnuje revizím rukopisu.

Už odebíráte zdejší inspirativní newslettery?

Mohlo by vás ještě zajímat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *