Sdílení příběhů: proč je tak důležité?

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, příběhový myšlenkový model, pro děti

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, příběhový myšlenkový model, pro děti

Proč je důležité sdílení příběhů

Sdílení příběhů má v lidském životě velký význam. Možná mnohem větší, než si dokážeme představit.

Vraťme se o několik tisíc let zpátky – otec se synem přišli z lovu, matka s dědem jejich návrat už netrpělivě očekávají. Co kdyby dopadli jako Hugrh od vedle?

Otec do rohu jeskyně zahodí kopí a nevydá při tom ani hlásku. Jde si rovnout lehnout.

Vzrušením ještě rozklepaný mladík se vrhne na děda. „Byl tam, děde! Byl tam! A já,“ na moment se zarazí a pak se zase hned rozzáří, „já ho zabil. Bylo to přesně tak, jak jsi mi kdysi vyprávěl!“

Matce se uleví a jde zpracovat právě ulovené zvíře.

Ano, dědův příběh o lovení mamuta dokázal nezkušeného mladého lovce připravit na situaci, se kterou se díky bezpečí jeskyně nemohl nikdy setkat. Tím, že naslouchal zkušenému vypravěči, jenž toto zvíře již několikrát ulovil, si příběh lovu sám prožil. Věděl, do čeho jde a co má zhruba očekávat.

Vlastně tohle byl mladíkův nejoblíbenější příběh, protože dokazoval, že i kluci s malými svaly (ano, to byl zrovna on a dříve i jeho děd) mohou mamuta také ulovit.

„Na lov se musí hlavou, chlapče,“ říkával mu stařec, když s ním sdílel příběh svého života.

A on to teď dokázal. Vymyslel speciální past, do které se mamut chytil, nikomu se nic nestalo a všichni, doslova všichni, lovci ho za to nyní obdivují. Všichni, kromě jeho otce, který mu nikdy moc nevěřil. Otec nevěří na příběhy, nevěří ani dědovi, protože je prý pomatený, on by raději všechno řešil silou…

„Jenomže bez nich bys už možná neměl syna,“ pošeptá nazuřenému otci tajně děd.

Význam sdílení příběhů

Význam sdílení příběhů

Naše společnost je formována příběhy. Ať už to bylo v dávných časech, kdy šamani předávali pomocí sdílení příběhů morální hodnoty a zkušenosti předchozích generací své skupince svěřenců, nebo trochu později, kdy egyptská a antická mytologie ovládala značnou část tzv. vyspělého světa. A nebo ve středověku, kdy příběhy králů a velký příběh křesťanství expandoval kde se jen dalo.

Příběhy nám umožňují prožívat cizí zkušenost a seznámit nás s věcmi, místy a lidmi, které bychom nemohli zažít či navštívit.

Dále příběhy umí dodávat informacím kontext. A tato jejich funkce je k nezaplacení: Porovnejte si čistou informaci „Dej si pozor na mamuta – má ostré kly!“ a vlastní příběh, jak ho nejlépe ulovit a na co si dát pozor („To my, když jsme za mlada lovili mamuty, šli jsem na to tak a tak. A Hugrh jednou…“).

Nebo návštěvu u doktora, kdy suše prohlásíte, že vás píchá v břiše oproti barvitému popisu veselky a toho, co všechno jste tam snědli.

Z čeho doktor lépe pozná daný problém? Co mu pomůže přesněji diagnostikovat příčinu píchání v břiše? Cítíte v tom nějaký rozdíl?

Pohádky

Existuje jedna důležitá oblast, kde sdílení příběhů hraje velkou roli – pohádky. Ty nás totiž také formují, odhalují nám zákoutí světa, které ještě nemůžeme jako malé děti znát, a utužují náš vztah s rodiči, prarodiči či s jinými příbuznými.

Pohádková mytologie není jen o zabavení nedospělých jedinců, její podhoubí obsahuje jakési příběhové DNA našich předků. A odhaduje se, že některé pohádky se vyprávěly už před více než 6000 lety. No není vzrušující, že v sobě neseme takto staré příběhové esence?

Pohádky a sdílení příběhů

Rodinné příběhy

Psychologové v současnosti doslova škemrají o zlepšení komunikace v rodinách, protože by se tím vyřešilo nemálo problémů, bloků, strachů a křivd. No a jedním z klíčových prvků, který toto všechno dokáže snadno vyřešit, je právě rodinné sdílení příběhů.

Čím více si v rodinách vyprávíme příběhy, tím lépe se známe, tím bližší a hlubší vztahy mezi sebou máme.

Podívejte se například na Asii, Afriku či Latinskou Ameriku – v této nemalé části světa je pořád rodina základem společnosti. A rodinné sdílení příběhů je něco, co je v uvedených kulturách neustále značně živé.

Kniha Příběhostroj umí napomoci k lepší komunikaci v rodinách a k vytvoření pozitivních vzpomínek na dětství

V knihkupectvích najdete knihu, která podporuje domácí sdílení příběhů. Jmenuje se Příběhostroj a je určena jak dětem, tak i dospělým.

Kniha obsahuje kromě 60 speciálních úkolů rozvíjejících dětskou kreativitu i netradiční generátor příběhů, jenž zabaví celou rodinu nebo všechny sourozence najednou.

Čím více ji budete používat, tím lépe se poznáte. A třeba díky ní vznikne i nějaký unikátní příběh, který se bude u vás v rodině po generace tradovat. Kdo ví?

Literatura a sdílení příběhů

Pokud víme (a současná věda nám to potvrzuje), že mozek neumí rozlišovat fiktivní příběhy od těch reálných, jsme zpátky u podstaty věci – příběh je kontext a příběh nám zprostředkovává cizí prožitky, které bychom jinak těžko zažili.

A vyprávění a sdílení příběhů v literatuře, na divadle, ve filmu (a v mnoha dalších oblastech) je něco, co nás tedy nesmírně ovlivňuje.

My jako lidi neumíme žít bez příběhů. Myslíme v nich 24 hodin denně (a to prakticky od narození), takže se nedivme, že smyšlené literární příběhy umí vyvolat například to, že děti čekají do dospělosti na sovu z Bradavic, že se davy turistů hrnou do domu Sherlocka Holmese (i když nikdy neexistoval), že Dubrovníku extrémně vzrostly tržby díky fanouškům Hry o trůny atd. apod.

Stejně tak se nedivme, že sečtělí lidé umí lépe vyhodnocovat nejen krizové situace a také umí efektivněji řešit problémy.

A pokud se opět vrátíme k psychologům – že lidé, kteří si vzájemně vyprávějí příběhy, mají mezi sebou výrazně hlubší a déle trvající vztahy.

Nepodceňujme proto sílu sdílení příběhů!

Na závěr mám pro vás jednu otázku a jeden citát: Máte nějakou domácí historku (nebo rodinnou pohádku), která se u vás traduje po generace? Podělte se, prosím, o svoji zkušenost dole v komentářích. Díky moc!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.