Sebrané moudrosti o důležitosti konce

René Nekuda

Tvůrčí psaní

citát

René Nekuda

Tvůrčí psaní

citát

knowledge-1052010_1280

Ať chceme, nebo ne; ať o tom na RenéNEKUDA.cz, nebo ne, najdete spoustu jiných článků, konec je spolu s úvodem nejdůležitější část každého textu. Proto není nikdy na škodu připomenout si trochu teorie tvůrčího psaní – kórt, když moudra padají z úst špiček světové literatury, že? ;)

Poznámka: Následující kolekce citátů je ze sbírky spisovatelky Daniely Fischerové, která nám ji rozdávala během hodin tvůrčího psaní na Literární akademii.

Na příběhu je nejdůležitější konec, ono věčné “jak to dopadlo”. Celý čas příběhu musíme připravovat konec. Špatný konec zničí celou hru nebo film. Na konci má mít autor jisté překvapení, nějaké eso v rukávu, které divák nečeká. Dobrý příběh lze definovat jako “dobře připravený konec”, zajímavou cestu k překvapivé pointě.

Frank Daniel, šéf americké filmové školy

***

Happy-end je ta nejevidentnější forma manipulace s realitou, jaké se umění vůbec dopouští. Nikde není dobový vkus – ať již citový nebo morální – sveden do tak přesného ohniska. Happy-endem říká doba sama sobě, jak by měly věci být. Ví, že ve skutečnosti tak není, ví, že happy-end je fikce. V širokém koridoru přibližnosti hledá taková řešení situací, která opovrhují její zkušeností, vysmívají se statistice, popírají pravdu i se širokým pásmem pravděpodobnosti – to vše ve prospěch zcela neuvěřitelné varianty, kterou volí její denní sny.

Daniela Fischerová

***

Neexistence pointy v dramatu neosvobuzuje diváky od povinnosti opustit sál.

S. J. Lec

***

Láska je jako válka – je snádné ji začít, ale nesnadné ji ukončit.

H. L. Mencken

***

Máš ujít deset mil a už jsi ušel devět? Raduj se, jsi v polovině cesty!

zenové úsloví

***

Jediný skutečný konec je tento: John a Mary umřou. John a Mary umřou. John a Mary umřou. Tolik ke koncům. Začátky jsou vždycky mnohem zábavnější. Skuteční znalci si ovšem nejvíce vychutnávají ty stránky mezi nimi, protože ty se píšou nejhůř.

Margaret Atwoodová

***

Ende gut, alles gut. (Konec dobrý, všechno dobré.)

německé přísloví

***

Finis coronat opus. (Konec korunuje dílo.)

latinské přísloví

Poznámka na konec: Více citátů o tvůrčím psaní a kreativitě najdete na stránce Citáty. ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.