Pravděpodobně jste už o tom slyšeli – self publishing. Služba moderní doby, která je přímo na míru ušitá grafomanům a neúspěšným autorům, ale také kreativním lidem a nadšencům do psaní, točení a fotografování.

Ve své podstatě jde o to, že na internetovém serveru máte možnost nahrát si do databáze svůj text (příp. foto, video či ilustrace) a za úplatu si jej můžete nechat vytisknout a poslat. Digitální tisk je levný a efektivní, což je lákavá nabídka zejména pro ty, kteří by chtěli mít svou vlastní knihu, a při tom si nemohou dovolit pořídit si její velký náklad (nebo by to bylo přímo zbytečné).

Lulu.com (www.lulu.com) je přesně taková služba, která vám to umožní. Můžete zde tisknou knihy (s tvrdými, měkými deskami, ale třeba i s kroužkovou vazbou), fotoalba, DVD a CD či upomínkové předměty. To všechno v příjemném graficky čistém prostředí.

Nevýhodou servu Lulu je jeho zahraniční působení. Sice si své výtvory můžete nechat poslat domů (do ČR to stojí zhruba 150 Kč), ale pokud neumíte nějaký cizí světový jazyk, těžko se dopracujete k úspěšnému cíli. Veškerá obsluha webovek a jejich obsah je v angličtině (příp. nastavitelně ve francouzštině, italštině, němčině a španělštině). Naštěstí jsou v knížkách díky formátu PDF zachovány české znaky a symboly.

Další službou tohoto portálu je internetové knihkupectví, které vám umožní svou práci dále prodávat. Sami si určujete cenu (v dolarech či v eurech) a Lulu si potom vezme část z vašeho zisku (ale vskutku ne moc).

Pokud máte opravdu velké ambice, můžete si ke knížkám koupit mezinárodní ISBN či pořídit si vlastní propagační materiál (vizitky, pohlednice, záložky či plakáty). V tomto ohledu vám Lulu vyjde vždy vstříc a výsledek bude záviset na vašich investicích (jak časových, tak i finančních).

Osobně jsem si pomocí Lulu vytvořil 2 knihy. Jedna byla čistě textová (zhruba 100 stran), bez ilustrací, paperback. Její cena je 7,30 dolarů (v součastnosti asi 110 Kč), čili s nákladem jednoho kusu si ji pořídíte i s doručením za 250 Kč. A to je velmi slušná cena.

Druhá je spíše obrázková (opět asi 100 stran a paperback). Jsou zde ovšem barevné fotografie z Keni, doplněné o kratičké textové části. V tomto případě se cena vyšplhala na celých 22 dolarů (asi 330 Kč). Když ale povážíme výbornou kvalitu papíru a celého provedení, nejedná se o cenu přemrštěnou.

Můj počin si sami můžete zkontrolvat zde. Menu “Prewiev this book” vám umožní nahlédnout na prvních několik stran, které jsou ovšem ve zhoršené kvalitě.

Doba dodání do ČR jsou obvykle 3 týdny a platit na webu můžete prakticky pouze platební kartou. Každopádně je to bezpečné. Mnohokrát jsem zde nakupoval a ještě nenastal ani jeden sebemenší problém.

Co říci závěrem? Pokud máte velkou touhu něco vydat, je pro vás Lulu.com perfektním prostředkem a zároveň i velkou šancí udělat něco velkého. Pokud máte skromnější přání, i v tom vám tento server pomůže. Díky němu můžete vytvořit např. velmi zajímavé a originální dárky za slušné ceny. Velkou nevýhodou je obsluha v cizím jazyce, která může spoustě Čechům zavřít tato úžasná vrátka. Nicméně existují i české alternativy self-publishingu, o kterých si povíme zas někdy příště. ;)

Důležitý odkaz: www.lulu.com

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH