Nedostatek času neznamená mít málo nápadů na články a ztratit touhu publikovat na internetu!

Jsou služby Tumblr a Posterous dobrou náhradou za redakční systém WordPress? Pojďme se na to podívat z mého pohledu nezávislého bloggera …

WordPress

Jak jste si jistě všimli, používám již řadu let WordPress. Ten mi umožňuje prakticky všechno, na co si vzpomenu. Je středně těžký co se ovládání týče, neustále se vyvíjí a je zdarma a v češtině. Různé vzhledy a doplňky z něj dělají jeden z nejlepších redakčních systémů na světě.

ALE! Poslední dobou jsem zjistil, že neustálé aktualizace mě začínají obtěžovat. Fakt, že existuje spousta doplňků, mě žene dopředu – zkoumám je, prohlížím je, zkouším. V důsledku použiji minimum tzv. “pluginů”; akorát ztratím hodně času jejich výběrem a integrací. A ano, základní systém WordPressu je v češtině, ale pluginy v drtivé většině v češtině nejsou. Takže také překládám a upravuji. Hrabu se v html kódování, aby vše sedělo a nikde nic – obrazně řečeno – nevykukovalo. Do toho se musíte zabývat SEO, aby byly vaše stránky dobře optimalizovány, protože to je jeden z větších nedostatků WordPressu.

Publikování článků je díky rozhraní WordPressu celkem jednoduché. Ale druhé ALE! Ony existují ještě další varianty, jak publikovat na internetu své články. A myslím si, že mnohem jednodušší a efektivnější …

Odkaz: http://wordpress.org/

Tumblr

Tumblr je velmi zajímavý systém založený na obsahu svých webů – dělí je do 7 základních kategorií (text, foto, citát, odkaz, chat, audio, video). Nicméně vůbec nezapomíná na zajímavý design (existují stovky šablon zdarma, ale i profesionální vzhledy za peníze) a podporuje v něm drobné úpravy. Publikování článků je velmi snadné; dokonce můžete využívat bookmark button či odeslání textu, videa, obrázků či galerie obrázků emailem a článek se vám sám naformátuje a okamžitě publikuje.

Tumblr je také zdarma; co se týče ovládání je spíše lehký. Problémem – je v angličtině, a i když si šablony vzhledu přeložíte (což je hned, protože toho moc neobsahují), pořád vám zůstane základní rozhraní Tumblru v angličtině nebo v němčině.

Jestliže chcete rozjet nové stránky na WordPressu, zabere vám to zhruba den až dva (tak, abyste s nimi byli celkem spokojení a všechno fungovalo). Na Tumblru vám to zabere maximálně 2 až 4 hodiny. Porovnání jsou z mého pohledu, kdy jsem se s oběma systémy seznamoval jako skoro úplný začátečník (na gymnáziu jsme měli předmět něco jako programování a html – jmenoval se IVT).

Odkaz: http://tumblr.com/

Posterous

Posterous je ze všech tří nabízených možností tou naprosto nejjednodušší. Zaregistrujete si svoji emailovou adresu, a pak z ní můžete odeslat cokoliv na post@posterous.com. Následně se vám obsah odeslaného emailu zobrazí na vašem blogu (odesílat opět můžete videa, obrázky, mp3, text a vesměs všechno, co vám nabízí Tumblr).

Možnosti výběru vzhledu jsou minimální. Větší úpravy Posterousu nejsou prakticky možné. Obrovskou výhodou je naprostá jednoduchost a efektivita. Začít blogovat s Posterous můžete již za 5 minut od registrace. Tohle totiž zvládne úplně každý!

Posterous je zdarma a bohužel také v angličtině, takže se prostě musíte smířit s anglickými daty a navigačními odkazy.

Odkaz: http://posterous.com/

Závěr

Již delší dobu začínám pociťovat, že mě WordPress (ať je jakkoliv kvalitní) začíná obtěžovat. Chci něco rychlého, snadného, fungujícího; něco, co mě neustále nenutí stránky vylepšovat, vylaďovat a aktualizovat. Možná je to mojí touhou po dokonalosti, ale domnívám se, že Tumblr mi dokáže plně nahradit WordPress. Můj web asi znáte, takže víte k čemu jej používám – chci rychle, hezky a snadno publikovat nové články; spoustu nových článků! ;)

A když porovnám Tumblr a Posterous, tak mi jednoznačně zvítězí zase Tumblr. Gigant v počtu článků  jako je RenéNEKUDA.cz je na Posterous prostě moc obsáhlý. A navíc chci některé prvky ovládat a upravit si je (či alespoň částečně přeložit). Dále Posterous nepodporuje publikaci stránek, což docela potřebuji (např. pro trvale viditelné seznamy mých knih).

A tak jsem pomalu začal přesouvat RenéNEKUDA.cz z WordPressu na Tumblr. Kromě delší odmlky v novém publikování článků se vás to nijak nedotkne. Internetová adresa webu zůstane stejná – www.renenekuda.cz.

Poznámka: Ukázku nového designu RenéNEKUDA.cz běžícím pod Tumblr si můžete prohlédnout tady.

Akorát se budu (vlastně budeme) muset smířit s ne zcela českým Tumblr rozhraním + budu muset přestat řešit SEO (což mi možná spadne kámen ze srdce) … ;)

Co si o tom myslíte vy?

Kurzy tvůrčího psaní Reného Nekudy Pojďte si hrát, tvořit a rozvíjet se!
Aktuální nabídka kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost »

6 komentářů

 1. Flavicius 19. 4. 2010 – 12:28

  Každý z těch systémů má určitě něco do sebe. Já také přešel z wp na tumblr a přestože se pár problému určitě najde, jsem s ním spokojenější. Neboť jak praví klasik, v jednoduchosti je krása :).

  P.S. Oprav si překlepy.

 2. Erythros 19. 4. 2010 – 13:57

  Mně vždycky WordPress připadal jako jeden z nejjednodušších nástrojů pro blogování. Navíc s obrovským počtem volně dostupných, ale i placený šablon vzhledu. Asi bych moc neviděl důvody pro přechod z plně nastaveného blogu na WP na Tumblr, nebo Posterous. A ani jednoduchost vzhledu nemůže být problém, jelikož tato placená šablona od iA, kterou na ReneNekuda.cz používáte, je minimálně stejně minimalistická jako ty, co zmíněné dva blogovací systémy nabízejí.

  Nemyslím to špatně, ale to, že WordPress nabízí k integraci spoustu pluginů, považuji spíše za výhodu. Naopak to, že se nedokážete přimět je nevyzkoušet – za to WP vinit nemůžete. Ale jelikož Posterous a Tumblr jsou velice jednoduchá řešení, tento “problém” odpadne. I když je to vlastně jen jeho obcházení.

  Vyzkoušel jsem jak Posterous, tak Tumblr. Za sebe říkám, že mi Posterous připadá lepší. Je totiž jednodušší, což je přesně to, co od něčeho takového požaduji. Jednoduše vytvořím nový příspěvek, do něj vložím všechno, co chci – text, obrázky, video, audio, odkazy atd. A odešlu. Posterous to zpracuje a zobrazí relativně pěkný příspěvek. Tumblr to zbytečně komplikuje tím, že mi nabízí několik různých typů nových příspěvků. Proč? připadá mi to naprosto zbytečně a spíš problémy přidělávající. Mám raději, když všechny příspěvky mají stejný styl, takže nějaký nadpis a tělo. Připadá mi to systémovější.

  Také se mi moc nelíbil Disqus. Což ovšem neznamená, že by se mi komentářový systém od Posterous zamlouval o moc víc. Ne, také má své chyby. Ale z mého pohledu o něco lepší rozhodně je.

  Co se týče skinování – v tomto ohledu je asi Tumblr o něco lepší, jelikož stránku lze upravit tak, že nebude lehké poznat technické pozadí. Jinými slovy pěkně skryjete fakt, že používáte Tumblr. U Posterous je horní proužek s logem P. povinný, což dělá stránky na Posterous více unifikované. Jinak Posterous by měl být kompatibilní s šablonami z Tumblr.

  Důvod, proč se mi více líbí Posterous, leží v jeho jednoduchosti. Nehraje si na něco, čím není. Je to prostě takový rozšířenější Twitter. Jeho možností propojení s dalšími službami nevyužívám, takže v tomto ohledu nemůžu posoudit. Tumbrl je už trochu více splácanější a není už tak “čistý” jako P.

  To je můj názor. Vyberte si co chcete a na posouzení celkového výsledku bude dost času.

 3. Jobie 19. 4. 2010 – 14:29

  Co Blogger.com od Google? V češtině, plno free šablon, plno gadgets, publikování i emailem, možnost vlastní domény… Nevím, proč všichni pořád objevují již dávno objevené ;-)

 4. René Nekuda 20. 4. 2010 – 08:20

  Pánové, děkuji Vám za Vaše odezvy.

  @Flavicius: Tumblr mi prostě přijde z těchto možností nejlepší. Díky za podporu.

  @Erythros: Neříkám, že WordPress může za to, že se nedokážu ohlídat. :) Ale již zmíněné – “V jednoduchosti je krása.” – mi prostě vyhovuje. Akorát k tomu potřebuji mít pár věcí, které dokáži ovlivnit a kontrolovat (což mi, myslím, Posterous nenabídne).

  @Jobie: S Bloggerem mám bohužel špatné zkušenosti a zatím jsem nenašel jedinou hezkou šablonu. Ale přiznávám se, že jsem moc nehledal … ;) Každopádně díky za podnětnou připomínku!

  A pak tu mám ještě jedno překvapení na konec – Woothemes začali prodávat WordPress designy s funkcí Tumblru (viz Retreat). Budu se nad tím muset znovu zamyslit, protože to vypadá lákavě … ;)

 5. Parohac4 28. 4. 2010 – 11:50

  Přiznám se, že i já jsem nahlodán. Také přemýšlím o přestěhování pravděpodobně na Posterous, zatím ale nejsem plně rozhodnut. Každopádně díky za článek, mám o čem přemýšlet.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *