popis

Procvičte si psaní popisů: 5 cvičení

Cvičení na psaní popisů

Popisy jsou jedním ze základních kamenů psaní. Jejich procvičování byste neměli brát na lehkou váhu, protože je téměř jisté, že se bez nich ve vlastní tvorbě neobejdete. Než vám odhalím dnešní malou sbírku cvičení tvůrčího psaní, dám vám pár tipů, na co byste se měli při jejich řešení soustředit: Tip! Předchozí série cvičení se věnuje … Pokračovat »

Amatérská chyba: Přílišná popisnost

Amatérská chyba: Extrémní popisnost

Přílišná popisnost je dost možná amatérská chyba číslo 1. Pokud se jí vyvarujete, můžete předběhnout 90 % své konkurence. Rada: Vyhněte se extrémně popisnému psaní. Popisné psaní je označení pro texty, které až moc odrážejí skutečný život, aniž by nějak výrazně pokročily v příběhu. Je to opravdu jedna z nejčastějších chyb, se kterou se běžně … Pokračovat »

Zásada psaní #1: Neříkej, ukazuj

Zásada psaní #1: Neříkej, ukazuj

O této zásadě jste už slyšeli nejméně tisíckrát, o tom nepochybuji. Je to totiž jedna z prvních věcí, se kterou by vás všichni lektoři tvůrčího psaní měli seznámit: neříkej, ukazuj (v angličtině „show, don’t tell“). Jestliže se potýkáte s problémem rozeznat ukazování od pojmenování (já raději rozlišuji přímý a nepřímý popis), vězte, že v tom … Pokračovat »

Cvičení: Popis místa

Cvičení: Popis místa

Následující cvičení tvůrčího psaní vás provede popisem míst a prostředí. Obecně platí, že se vám pravděpodobněji povede popis místa, které si dokážete věrně až realisticky představit (a je jedno, zdali se jedná o existující místo či smyšlený hrad na neznámé planetě), než těch míst, které si jen stěží vybavíte. Toto cvičení vás proto otestuje z … Pokračovat »

Cvičení: Popisy

Cvičení: Popisy

Literárním popisům se tu moc nevěnujeme, takže dnes přišel čas na speciální cvičení tvůrčího psaní. Zadání úkolu: Vytvořte si na papíře tabulku podle schématu uvedeného níže. A nyní zkuste (postupně) popsat jednotlivé situace pomocí všech lidských smyslů.

Co má přijít dřív: akce, nebo popis?

Co má přijít dřív: akce, nebo popis?

Ze zkušenosti mohu říci, že existují autoři spíše popisní a autoři spíše dialogičtí. Někdo tedy upřednostňuje akci a napětí, jiný líčení atmosféry a pomalé tempo. Nemohu si pomoci, ale na mých kurzech tvůrčího psaní je drtivá většina spisovatelů “popisných”. Proč asi? 1. Protože popis je jednodušší. Netvrdím, že popsat malířský ateliér Basila Howarda tak, jak to … Pokračovat »

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.