teorie

Nekonečný příběh

book-2341083_1280

A přes všechno, co bylo řečeno, existuje typ příběhu, který vlastně nekončí. Dokonce je neuvěřitelně floridní a disponuje vlivem, kterému dnes nelze konkurovat psaním knih. Je to televizní seriál, ta jeho odnož, která si neurčuje předem počet epizod. Lidstvo vyprodukovalo fenomén, se kterým dosud nemělo tu čest: principiálně nekonečný příběh, který – možná – bude plodit … Pokračovat »

Proč „myšlení uvnitř krabice“ nefunguje

Proč „myšlení uvnitř krabice“ nefunguje

Tzv. myšlení uvnitř krabice je jeden z hlavních problémů kreativity. Postihuje všechny uzavřené, konzervativní mysli, které nejsou schopné vymyslet něco nového a originálního. Možná to zní jako klišé, ale je skutečně myšlení uvnitř krabice natolik nebezpečné, že by se dalo nazvat vrahem kreativity? Pojďte si vyzkoušet jednoduchý experiment! S pojmem myšlení uvnitř krabice se pojí jedno … Pokračovat »

Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí

Tvůrčí psaní – pravidla uzavřených sekvencí

K pravidlům uzavřených sekvencí patří i fakt, že pozornost se časem vytrácí. Jako má doprava své špičky a svá sedla, naše vnímání poté, co se vyčerpá pík prvního dojmu, začne slábnout a je pořád těžší udržet živý zájem začátku. Nejhlubší sedlo je kdesi ve druhé polovině, ale ještě “před cílovou rovinkou“, kdy nás ještě neovládla zvědavost, … Pokračovat »

O začátcích a koncích příběhů

O začátcích a koncích příběhů

Příběhy dlouhé i krátké, hloupé i chytré, klasické i super – ultra – experimentální mají dvě zákonitá místa, a to je začátek a konec. (Pro úplnost musím dodat, že i z této klece se občas nějaký autor pokusí vyskočit. Například vznikají takzvané kruhové romány na principu „pes jitrničku sežral“, či jistý Max Saportas napsal román na … Pokračovat »

Jak moc je při psaní povídek důležitý úvod

Jak moc je při psaní povídek důležitý úvod

Máte touhu napsat povídku? Potřebujete to rychle, nebo nevíte, jak na to? Pak vězte, že bez dobrého začátku se nechytnete. Úvod povídky je start do děje, který když pokazíte, ztratíte většinu netrpělivých čtenářů. A těch trpělivých je jako šafránu. Takže hurá do trochy teorie!

Kde je centrum kreativity?

Kde je centrum kreativity?

Je zajímavé zjistit, odkud se naše kreativita vůbec bere a na čem je závislá. Nikdo se snad nebude divit, když vám řeknu, že centrum kreativity je v našem mozku. Ten se dělí na dvě poloviny (hemisféry) – levá má na starosti logiku a ta pravá zase kreativitu, tvořivost, odhad a empatii. Člověk je od přírody … Pokračovat »

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.