Tajemství rohového stolu

Tajemství rohového stolu

Představte si malý rohový stůl v útulné kavárně, u kterého sedí spisovatel. Jsou tam dvě židličky, ale jedna je prázdná. Jako kdyby na něco čekala.

Tento stůl je hned vedle staré knihovny. Knihy uvnitř jsou sice zaprášené, ale rozhodně ne zapomenuté. Duch by s tímhle tvrzením rozhodně souhlasil. Občas do prachu něco napíše prstem.

A právě tento duch obvykle sedává na prázdné židličce a naslouchá.

„Není to snadné,“ povídá. „To psaní těch věcí, co?“

Spisovatel odpoví nahlas: „No to mi povídej!“

Hosté kavárny se upřeně zadívají směrem k rohovému stolu a pak rychle ucuknou pohledem. Nenápadný spisovatel může být mnohdy děsivější než strašidla a přízraky.

Spisovatel tráví hodně času zíráním na zaprášené knihy. Přemýšlí. Sní. Cítí obavy. Je frustrovaný. Zajímá ho, jak se dostat ze židličky, na které právě sedí, tam do té knihovny.

„Nedělej si s tím starosti,“ opět promluví duch. „Prostě na tom jenom pracuj a vydrž.“

Spisovatel obvykle neposlouchá duchy. A prakticky nikdy jim nedůvěřuje. Proč taky – tenhle stůl je skoro stejný jako mnoho jiných stolů v různých kavárnách všude po Praze. Před sebou má obyčejnou kávu a notebook, který ho neustále rozrušuje.

Ale kdyby ducha poslouchal, viděl by najednou magické místo. Káva by se stala kouzelným elixírem, počítač portálem. A duchovo poklepávání prsty o stůl by bylo tancem múz.

Tahle alchymie by odkryla mnoho tajemství. Zvědavost by přilákala mnoho životních osudů. Vše by ovládla touha po příběhu.

Kdyby to tak bylo a spisovatel by se náhodou na chvíli odtrhl od psaní, uviděl by v prachu na knihách napsané jedno jméno – jeho jméno.

„Ještě ne,“ řekl by a usmál by se. „Ještě ne, ale již brzy ano.“

Spisovatel začal psát a úplně se ponořil do zcela jiného světa…

Tip na další čtení: Žije svým vlastním životem

Slovosledy

Slovosledy

Můj projekt Slovosledy mapuje současné české autory a autorky, jejich pohled na psaní a hledání inspirace. Slovosledy jsou sérií rozhovorů, které budu pravidelně zveřejňovat na svých webových stránkách RenéNEKUDA.cz. Seznam zveřejněných a naplánovaných Slovosledů: Kateřina Dehningová Jan Těsnohlídek ml. Daniela

Přečíst »
Vítejte!

UPDATE: E-mailové kurzy byly vyčištěny

Dobře víte, že se vám snažím přinášet spoustu čerstvé inspirace a v sekci PROJEKTY najdete hned několik desítek online nástrojů (nejen) pro rozvoj kreativity (většina je zdarma). Mezi ty nejoblíbenější dlouhodobě patří mé e-mailové kurzy tvůrčího psaní, které se nedávno rozrostly

Přečíst »
Kurz: Jak napsat knihu

E-mailový kurz Jak napsat knihu je dokončen!

Vážení čtenáři RenéNEKUDA.cz, před necelými třemi lety vznikl můj e-mailový kurz tvůrčího psaní s názvem Jak napsat knihu. Byl to bleskový (možná lépe řečeno zkratový) nápad, na kterém jsem se hodně naučil. Z dotazníků zpětné vazby za ta tři léta

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

5 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »