Tajemství rohového stolu

Tajemství rohového stolu

Představte si malý rohový stůl v útulné kavárně, u kterého sedí spisovatel. Jsou tam dvě židličky, ale jedna je prázdná. Jako kdyby na něco čekala.

Tento stůl je hned vedle staré knihovny. Knihy uvnitř jsou sice zaprášené, ale rozhodně ne zapomenuté. Duch by s tímhle tvrzením rozhodně souhlasil. Občas do prachu něco napíše prstem.

A právě tento duch obvykle sedává na prázdné židličce a naslouchá.

“Není to snadné,” povídá. “To psaní těch věcí, co?”

Spisovatel odpoví nahlas: “No to mi povídej!”

Hosté kavárny se upřeně zadívají směrem k rohovému stolu a pak rychle ucuknou pohledem. Nenápadný spisovatel může být mnohdy děsivější než strašidla a přízraky.

Spisovatel tráví hodně času zíráním na zaprášené knihy. Přemýšlí. Sní. Cítí obavy. Je frustrovaný. Zajímá ho, jak se dostat ze židličky, na které právě sedí, tam do té knihovny.

“Nedělej si s tím starosti,” opět promluví duch. “Prostě na tom jenom pracuj a vydrž.”

Spisovatel obvykle neposlouchá duchy. A prakticky nikdy jim nedůvěřuje. Proč taky – tenhle stůl je skoro stejný jako mnoho jiných stolů v různých kavárnách všude po Praze. Před sebou má obyčejnou kávu a notebook, který ho neustále rozrušuje.

Ale kdyby ducha poslouchal, viděl by najednou magické místo. Káva by se stala kouzelným elixírem, počítač portálem. A duchovo poklepávání prsty o stůl by bylo tancem múz.

Tahle alchymie by odkryla mnoho tajemství. Zvědavost by přilákala mnoho životních osudů. Vše by ovládla touha po příběhu.

Kdyby to tak bylo a spisovatel by se náhodou na chvíli odtrhl od psaní, uviděl by v prachu na knihách napsané jedno jméno – jeho jméno.

“Ještě ne,” řekl by a usmál by se. “Ještě ne, ale již brzy ano.”

Spisovatel začal psát a úplně se ponořil do zcela jiného světa…

Tip na další čtení: Žije svým vlastním životem

Podobné příspěvky

Pár dalších rozhovorů

Delší dobu jsem neaktualizoval sekci Média, i když v posledním roce vzniklo poměrně hodně nových článků a rozhovorů (zejména ve spojení s Projektem Hakuna Matata). Takže tady jsou: Reflex: Kniha, která...

Cvičení: Nákupní seznam

Jste pokladní v supermarketu. Jak hodiny ubíhají, prochází skrze vaši pokladnu spousta zboží. Odbavujete jednoho člověka za druhým. Všichni drží v ruce svůj nákupní košík, spěchají, telefonují, poslouchají hudbu. Někteří...

Sdílejte a zálohujte online zdarma – Dropbox

Každý kreativní člověk tvoří na počítači spoustu textů, prezentací, filmů či obrázků. Někdy je potřeba tyto výtvory někomu poslat (jednodušeji s někým sdílet), případně je dobré si je zálohovat (ano,...

Tři rozhovory se mnou

1. RedWay magazín (leden 2015): O psaní Celý RedWay magazín najdete zde. 2. Pravý domácí časopis (listopad 2014): Skutek neutek 3. Studentpoint.cz: V kurzech tvůrčího psaní jsme o padesát let pozadu

O začátcích a koncích příběhů

Příběhy dlouhé i krátké, hloupé i chytré, klasické i super – ultra – experimentální mají dvě zákonitá místa, a to je začátek a konec. (Pro úplnost musím dodat, že i...

Knihy, které vám pravděpodobně unikly

Na internetu najdete mraky doporučení na knihy, které byste si měli přečíst. Můj seznam je trochu jiný – nabízím vám spíše méně známé tituly, ze kterých se ale můžete naučit...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

5 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!