Test strany 99

René Nekuda

Zajímavosti

článek

René Nekuda

Zajímavosti

článek

Test strany 99

Dnes jsem objevil zajímavou “metodu”, jak otestovat knihy před jejich zakoupením – jmenuje se Test strany 99.

Možná jste zvyklí číst v knihkupectvích první řádky, případně úvodní kapitoly knih, které vás nějakým způsobem zaujaly. Ale co kdybyste si přečetli pouze jednu stránku, co? A to zrovna tu s číslem 99.

Ptáte se proč číst zrovna stranu 99 a ne 1?

Protože je to náhodný výběr. Stranou číslo 99 přelstíte autora, který si se začátkem pravděpodobně dost vyhrál. Zároveň dostanete možnost poodhalit již vykreslené postavy či rozjetou zápletku. Je to jako taková netradiční (upřímná) anotace.

Proč ne víc než jen jednu stranu?

Protože to má být jen úryvek. Nesedí vám těch pár řádků? Pak vám pravděpodobně nebude sedět celá kniha. Raději vyzkoušejte jinou…

Přiznám se, že se mi tahle myšlenka celkem líbí a právě teď jsem si ji vyzkoušel na několika knihách z mé knihovničky. A ano, asi to funguje. Prubněte si to sami:

Sto roků samoty – Gabriel García Marquéz (str. 99)
Sto roků samoty – Gabriel García Marquéz (str. 99)

O tom, že je Test strany 99 rozšířenou metodou, mohou svědčit například tyto webové stránky.

Zaujalo vás to stejně jako mě?

Update: S radostí jsem zjistil, že české knihkupectví Kosmas tento test strany 99 zavedlo ve svém e-shopu (najdete ho ale jen u některých knih).

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

3 komentáře u „Test strany 99“

  1. To má ten Marquéz takhle odfláklou typografii i v té knize? tak to bych se hodně rozmýšlel, zda se do ní pustit.

    Odpovědět
  2. Test strany 99 používám už hodně dlouho. Akorát jsem se nikdy nezaměřovala jenom na konkrétní stranu. Prostě jsem vždycky někde otevřela knížku a četla. Musí říct, že jsem si takhle vybrala nejednu dobrou knížku.

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.