Tři části každého příběhu: konec

Tři části každého příběhu: konec

Jestliže jste překonali obtížnost začátku a úspěšně dopsali prostředek svého příběhu, pak na vás čeká úkol zřejmě nejtěžší – konec. Ten rozhoduje o vyznění celého textu a dokáže závěrečný čtenářský dojem umocnit, nebo naopak pěkně zkazit.

Jak má vypadat vaše velké finále? Třeba vám v zodpovězení této otázky pomohou následující rady…

Pozor na nastavované konce

Je to nešvar, který ze čtenářů dělá hlupáky. Ve většině případů není nutné vše na konci dovysvětlit a znovu zopakovat. Byl jsem svědkem mnoha případů, kdy několika povídkám pomohla jediná věc – škrtnutí posledního odstavce, neboť touha vše zopakovat a zevšeobecnit evidentně ovládá mnohé psací potřeby (případně počítače). Není to platné pro všechny texty, ale… Zkuste si to sami a uvidíte.

Stejně tak se ujistěte, že dopředu znáte (alespoň v mlhavé představě), jak váš příběh dopadne. Opět platí, že většinou je to lepší, než slepé tápání po papíře.

Nespadnul vám řetěz?

Pokud jste investovali do začátku a prostředku hodně energie a úsilí, je celkem možné, že na konci ztratíte tempo a spád. Pozor! Nezapomeňte, že příběhy by měly na konci gradovat!

Uspokojíte svého čtenáře?

I když píšete sérii románů, které by na sebe měly navazovat, nemůžete si dovolit zklamat svého čtenáře. Nejhorší situace obvykle nastává v případech typu „to je sice zajímavé rozuzlení, ale co se stalo s panem X?“. Čtenář se pak cítí podveden a zklamán, což není nikdy dobře.

Je váš konec uvěřitelný?

Nevěrohodný či nepravděpodobný konec je zlo. Tečka.

Patří váš konec k příběhu, který jste začali psát?

Dostal jsem se do fáze, že už mě téměř žádný konec nepřekvapí. Mnohdy mám pocit, že autorům v půlce knihy dochází dech a vše na konci je kalkul nebo zbytečné nastavování, které by vyžadovalo změnu (přizpůsobení) začátku (revize a přepisování mají svůj smysl).

Možná to zní banálně, ale měli byste se pravidelně ujišťovat, co svým příběhem chcete říct a alespoň tušit, jak asi zakončíte své vyprávění. Neboť tyto dvě složky spolu velmi úzce souvisí a určují vyznění celého textu. Nemusíte chtít za každou cenu překvapit, ale sladěný text se smysluplným koncem a sdělením je základní kámen úspěchu. V tomhle mi můžete věřit.

Poznámka: Tento článek zakončuje třídílnou sérii o začátcích, prostředcích a nyní i koncích příběhů.

Podobné příspěvky

Jak číst jinak: Začátky knih

Knihkupectví jsou přeplněná novými tituly. To přirozeně vyvolává neuvěřitelný souboj o čtenářskou pozornost. Pokud pomineme marketingovou část knižního trhu, měli bychom se soustředit na samotný začátek příběhu. Tam totiž většinou...

První workshop Fóra (nejen) o psaní

Chcete se procvičit v psaní, vyzkoušet něco nového a potrápit fantazii? Pak si určitě nenechte ujít historicky první workshop na Fóru (nejen) o tvůrčím psaní. Není to sice soutěž o...

Jak na vývoj a změnu charakteru postav

Možná jste už slyšeli něco jako: „Postava by se měla v průběhu příběhu vyvíjet.“ Ano, vývoj postavy a změna jejího charakteru je jedním ze znaků tzv. Velkého příběhu. Zároveň to...

Evernote – návod pro začátečníky

Evernote je skvělá služba, která vám pomůže výrazně zlepšit váš život. Je to online úložiště všeho, co si musíte (chcete, měli byste) zapamatovat. Funguje snad na všech typech zařízení (telefony, počítače,...

Příběhostroj: recenze

Kniha Příběhostroj vyšla relativně nedávno a od té doby pomáhá mnohým dětem i dospělým vytvářet nezapomenutelné příběhy. Psalo se o ní v Hostu, Reflexu, Respektu, dokonce jsem byl pozván i...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!