Tři části každého příběhu: konec

Jestliže jste překonali obtížnost začátku a úspěšně dopsali prostředek svého příběhu, pak na vás čeká úkol zřejmě nejtěžší – konec. Ten rozhoduje o vyznění celého textu a dokáže závěrečný čtenářský dojem umocnit, nebo naopak pěkně zkazit.

Jak má vypadat vaše velké finále? Třeba vám v zodpovězení této otázky pomohou následující rady…

Pozor na nastavované konce

Je to nešvar, který ze čtenářů dělá hlupáky. Ve většině případů není nutné vše na konci dovysvětlit a znovu zopakovat. Byl jsem svědkem mnoha případů, kdy několika povídkám pomohla jediná věc – škrtnutí posledního odstavce, neboť touha vše zopakovat a zevšeobecnit evidentně ovládá mnohé psací potřeby (případně počítače). Není to platné pro všechny texty, ale… Zkuste si to sami a uvidíte.

Stejně tak se ujistěte, že dopředu znáte (alespoň v mlhavé představě), jak váš příběh dopadne. Opět platí, že většinou je to lepší, než slepé tápání po papíře.

Nespadnul vám řetěz?

Pokud jste investovali do začátku a prostředku hodně energie a úsilí, je celkem možné, že na konci ztratíte tempo a spád. Pozor! Nezapomeňte, že příběhy by měly na konci gradovat!

Uspokojíte svého čtenáře?

I když píšete sérii románů, které by na sebe měly navazovat, nemůžete si dovolit zklamat svého čtenáře. Nejhorší situace obvykle nastává v případech typu „to je sice zajímavé rozuzlení, ale co se stalo s panem X?“. Čtenář se pak cítí podveden a zklamán, což není nikdy dobře.

Je váš konec uvěřitelný?

Nevěrohodný či nepravděpodobný konec je zlo. Tečka.

Patří váš konec k příběhu, který jste začali psát?

Dostal jsem se do fáze, že už mě téměř žádný konec nepřekvapí. Mnohdy mám pocit, že autorům v půlce knihy dochází dech a vše na konci je kalkul nebo zbytečné nastavování, které by vyžadovalo změnu (přizpůsobení) začátku (revize a přepisování mají svůj smysl).

Možná to zní banálně, ale měli byste se pravidelně ujišťovat, co svým příběhem chcete říct a alespoň tušit, jak asi zakončíte své vyprávění. Neboť tyto dvě složky spolu velmi úzce souvisí a určují vyznění celého textu. Nemusíte chtít za každou cenu překvapit, ale sladěný text se smysluplným koncem a sdělením je základní kámen úspěchu. V tomhle mi můžete věřit.

Poznámka: Tento článek zakončuje třídílnou sérii o začátcích, prostředcích a nyní i koncích příběhů.

Sdílení

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Další čtení…

Pojďte tvořit!

Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům… :) 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *