Tři části každého příběhu: konec

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Tři části každého příběhu: konec

Jestliže jste překonali obtížnost začátku a úspěšně dopsali prostředek svého příběhu, pak na vás čeká úkol zřejmě nejtěžší – konec. Ten rozhoduje o vyznění celého textu a dokáže závěrečný čtenářský dojem umocnit, nebo naopak pěkně zkazit.

Jak má vypadat vaše velké finále? Třeba vám v zodpovězení této otázky pomohou následující rady…

Pozor na nastavované konce

Je to nešvar, který ze čtenářů dělá hlupáky. Ve většině případů není nutné vše na konci dovysvětlit a znovu zopakovat. Byl jsem svědkem mnoha případů, kdy několika povídkám pomohla jediná věc – škrtnutí posledního odstavce, neboť touha vše zopakovat a zevšeobecnit evidentně ovládá mnohé psací potřeby (případně počítače). Není to platné pro všechny texty, ale… Zkuste si to sami a uvidíte.

Stejně tak se ujistěte, že dopředu znáte (alespoň v mlhavé představě), jak váš příběh dopadne. Opět platí, že většinou je to lepší, než slepé tápání po papíře.

Nespadnul vám řetěz?

Pokud jste investovali do začátku a prostředku hodně energie a úsilí, je celkem možné, že na konci ztratíte tempo a spád. Pozor! Nezapomeňte, že příběhy by měly na konci gradovat!

Uspokojíte svého čtenáře?

I když píšete sérii románů, které by na sebe měly navazovat, nemůžete si dovolit zklamat svého čtenáře. Nejhorší situace obvykle nastává v případech typu „to je sice zajímavé rozuzlení, ale co se stalo s panem X?“. Čtenář se pak cítí podveden a zklamán, což není nikdy dobře.

Je váš konec uvěřitelný?

Nevěrohodný či nepravděpodobný konec je zlo. Tečka.

Patří váš konec k příběhu, který jste začali psát?

Dostal jsem se do fáze, že už mě téměř žádný konec nepřekvapí. Mnohdy mám pocit, že autorům v půlce knihy dochází dech a vše na konci je kalkul nebo zbytečné nastavování, které by vyžadovalo změnu (přizpůsobení) začátku (revize a přepisování mají svůj smysl).

Možná to zní banálně, ale měli byste se pravidelně ujišťovat, co svým příběhem chcete říct a alespoň tušit, jak asi zakončíte své vyprávění. Neboť tyto dvě složky spolu velmi úzce souvisí a určují vyznění celého textu. Nemusíte chtít za každou cenu překvapit, ale sladěný text se smysluplným koncem a sdělením je základní kámen úspěchu. V tomhle mi můžete věřit.

Poznámka: Tento článek zakončuje třídílnou sérii o začátcích, prostředcích a nyní i koncích příběhů.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.