Tři části každého příběhu: začátek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

René Nekuda

Tvůrčí psaní

Na světě existuje spousta blogů a knih, které se věnují pouze začátkům příběhů. Bezpochyby je ve všech řečeno, že začátek je jedna z nejdůležitějších částí každého příběhu. Ve většině případů totiž rozhoduje o tom, zdali čtenář bude číst dále, nebo ne. Rozumím, že někdy může být těžké najít správné odpichové místo pro váš začátek, když ještě nevíte, jak příběh skončí. Ale nebojte se, začátky nemusí být vůbec děsivé.

„Začneme pěkně od začátku, což je skvělé místo, kde začít.“ – Maria von Trapp

Pět základních způsobů, jak začít:

1. Prostě začněte psát a doufejte, že to dobře dopadne

Nezapomínejte, že po dokončení příběhu můžete v nutných revizích cokoliv změnit. A tak je vlastně jedno, kde prvně začnete, protože vše potom můžete přepsat. A nikdo nemusí vědět, že jste zahodili tři začátky, které se postupně měnily, jak se vyvíjel váš text.

2. Napište si osnovu příběhu a rozhodněte se, kde začít

Mnoho slavných spisovatelů používalo tuto metodu. Jakmile si na papíře alespoň trochu ujasníte základní kostru svého příběhu, můžete relativně snadno vytipovat různá místa, kde by mělo vaše vyprávění začít. Oproti způsobu číslo 1 vám tato možnost dává lepší soudržnost a spojitost s celým příběhem. Někdy je lepší začít až v bodě B, protože prvotní nápady většinou nejsou úplně originální.

3. Shrňte si, o čem váš příběh bude

Je důležité uvědomit si, o čem váš příběh vlastně bude. Sepište si do jednoho odstavce toto hlavní sdělení a pak na něj někde navažte. Později tento shrnující (já tomu říkám předžvýkací) odstavec jednoduše vymažte.

Tři části každého příběhu: začátek

4. Napište si několik různých začátků

Začínající spisovatelé často zapomínají na to, že psaní není zkouška z matematiky, kde je nutné dokázat, jak jste se k výsledku dopracovali. Vy určíte, kdy je text hotov a vše, co bylo předtím, nikdo nikdy nemusí vůbec vidět. Takže pokud opravdu nevíte, kde začít, zkuste si napsat tři nebo čtyři různé začátky a všechny je mezi sebou porovnejte. Vyberte si ten nejlepší a můžete pokračovat ve psaní.

5. Přečtěte si první větu ze své oblíbené knihy

Spisovatel o sobě nikdy nemůže říct, že je úspěšný, dokud se nebude hodně číst. Vyberte si pár titulů od svých oblíbených autorů a prostudujte si jejich první odstavce. Jak tito mistři nahodili háček na své čtenáře, aby pokračovali ve čtení? Jak můžete tento fígl použít ve svém vlastní psaní? Zkuste se poučit z jejich zkušeností…

Držím vám palce!

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.