Na světě existuje spousta blogů a knih, které se věnují pouze začátkům příběhů. Bezpochyby je v nich řečeno, že začátek je jedna z nejdůležitějších částí každého příběhu. Ve většině případů totiž rozhoduje o tom, zdali čtenář bude číst dále, nebo ne. Rozumím, že někdy může být těžké najít správné odpichové místo pro váš začátek, když ještě nevíte, jak příběh skončí. Ale nebojte se, začátky nemusí být vůbec děsivé.

[tagline]„Začneme pěkně od začátku, což je skvělé místo, kde začít.“ – Maria von Trapp[/tagline]

Pět základních způsobů, jak začít:

1. Prostě začněte psát a doufejte, že to dobře dopadne

Nezapomínejte, že po dokončení vašeho příběhu můžete v nutných revizích cokoliv změnit. A tak je vlastně jedno, kde prvně začnete, protože vše potom můžete přepsat. A nikdo nemusí vědět, že jste zahodili tři začátky, které se postupně měnily, jak se vyvíjel váš text.

2. Napište si osnovu příběhu a rozhodněte se, kde začít

Mnoho slavných spisovatelů používalo tuto metodu. Jakmile si na papíře alespoň trochu ujasníte základní kostru vašeho příběhu, můžete relativně snadno vytipovat různá místa, kde by mělo vaše vyprávění začít. Oproti způsobu číslo 1 vám tato možnost dává lepší soudržnost a spojitost s celým příběhem. Někdy je lepší začít až v bodě B, protože prvotní nápady většinou nejsou úplně originální.

3. Shrňte si, o čem váš příběh bude

Je důležité uvědomit si, o čem váš příběh vlastně bude. Sepište si do jednoho odstavce toto hlavní sdělení a pak na něj někde navažte. Později tento shrnující (já tomu říkám předžvýkací) odstavec jednoduše vymažte.

4. Napište si několik různých začátků

Začínající spisovatelé často zapomínají na to, že psaní není zkouška z matematiky, kde je nutné dokázat, jak jste se k výsledku dopracovali. Vy určíte, kdy je text hotov a vše, co bylo předtím, nikdo nikdy nemusí vůbec vidět. Takže pokud opravdu nevíte, kde začít, zkuste si napsat tři nebo čtyři různé začátky a všechny je mezi sebou porovnejte. Vyberte si ten nejlepší a můžete pokračovat ve psaní. ;)

5. Přečtěte si první větu z vaší oblíbené knihy

Spisovatel o sobě nikdy nemůže říct, že je úspěšný, dokud se nebude hodně číst. Vyberte si pár titulů od vašich oblíbených autorů a prostudujte si jejich první odstavce. Jak tito mistři nahodili háček na své čtenáře, aby pokračovali ve čtení? Jak můžete tento fígl použít ve svém vlastní psaní? Zkuste se poučit z jejich zkušeností…

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *