Tři části každého příběhu: začátek

Na světě existuje spousta blogů a knih, které se věnují pouze začátkům příběhů. Bezpochyby je ve všech řečeno, že začátek je jedna z nejdůležitějších částí každého příběhu. Ve většině případů totiž rozhoduje o tom, zdali čtenář bude číst dále, nebo ne. Rozumím, že někdy může být těžké najít správné odpichové místo pro váš začátek, když ještě nevíte, jak příběh skončí. Ale nebojte se, začátky nemusí být vůbec děsivé.

„Začneme pěkně od začátku, což je skvělé místo, kde začít.“ – Maria von Trapp

Pět základních způsobů, jak začít:

1. Prostě začněte psát a doufejte, že to dobře dopadne

Nezapomínejte, že po dokončení příběhu můžete v nutných revizích cokoliv změnit. A tak je vlastně jedno, kde prvně začnete, protože vše potom můžete přepsat. A nikdo nemusí vědět, že jste zahodili tři začátky, které se postupně měnily, jak se vyvíjel váš text.

2. Napište si osnovu příběhu a rozhodněte se, kde začít

Mnoho slavných spisovatelů používalo tuto metodu. Jakmile si na papíře alespoň trochu ujasníte základní kostru svého příběhu, můžete relativně snadno vytipovat různá místa, kde by mělo vaše vyprávění začít. Oproti způsobu číslo 1 vám tato možnost dává lepší soudržnost a spojitost s celým příběhem. Někdy je lepší začít až v bodě B, protože prvotní nápady většinou nejsou úplně originální.

3. Shrňte si, o čem váš příběh bude

Je důležité uvědomit si, o čem váš příběh vlastně bude. Sepište si do jednoho odstavce toto hlavní sdělení a pak na něj někde navažte. Později tento shrnující (já tomu říkám předžvýkací) odstavec jednoduše vymažte.

Tři části každého příběhu: začátek

4. Napište si několik různých začátků

Začínající spisovatelé často zapomínají na to, že psaní není zkouška z matematiky, kde je nutné dokázat, jak jste se k výsledku dopracovali. Vy určíte, kdy je text hotov a vše, co bylo předtím, nikdo nikdy nemusí vůbec vidět. Takže pokud opravdu nevíte, kde začít, zkuste si napsat tři nebo čtyři různé začátky a všechny je mezi sebou porovnejte. Vyberte si ten nejlepší a můžete pokračovat ve psaní.

5. Přečtěte si první větu ze své oblíbené knihy

Spisovatel o sobě nikdy nemůže říct, že je úspěšný, dokud se nebude hodně číst. Vyberte si pár titulů od svých oblíbených autorů a prostudujte si jejich první odstavce. Jak tito mistři nahodili háček na své čtenáře, aby pokračovali ve čtení? Jak můžete tento fígl použít ve svém vlastní psaní? Zkuste se poučit z jejich zkušeností…

Držím vám palce!

tajemstvi_pribehu_banner

Tajemství příběhů – audio kurz

Sedmý rok učím tvůrčí psaní. Když k tomu připočtu pět let studia tvůrčího psaní na vysoké škole, tak posledních dvanáct let nedělám nic jiného, než že zkoumám fungování příběhů, jejich uplatnitelnost v běžném životě, skryté vnitřní zákonitosti narativních struktur či

Přečíst »
Cvičení: Co je tady k smíchu?

Cvičení: Co je tady k smíchu?

Dnešní cvičení tvůrčího psaní bude příběhové. Umožní vám vyzkoušet si, jak moc vám jde vykreslení postav + díky němu potrápíte svůj cit pro jazyk. Zadání je velmi jednoduché: Napište krátkou scénu (maximálně na jednu stránku), kde se 3 až 5

Přečíst »
Pár dalších rozhovorů

Velké rozhovory z posledních měsíců

Po nějakém čase opět přináším výběr několika rozhovorů a reportáží, které se přímo i nepřímo dotýkají mého jména. Nový prostor – č. 496 Návrat ke kořenům, který mě velmi potěšil, protože za všechno dobré v mém profesním životě může Nový

Přečíst »

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »