Tvůrčí psaní jako superdovednost budoucnosti (Forbes a jiné rozhovory)

René Nekuda

Ze života mého

média

René Nekuda

Ze života mého

média

Tvůrčí psaní jako superdovednost budoucnosti

Více než 10 let aktivně kopu za tvůrčí psaní. Vůbec jsem netušil, že mě na této cestě dlouhoudobě sledují lidé z českého Forbesu a že se jim má práce líbí. Označení tvůrčího psaní za superdovednost budoucnosti mě těší. Já si to totiž také myslím. :)

Rozhovor pro Forbes

Tvůrčí psaní – obor, který je na Západě běžně součástí osnov základních a středních škol. V Česku si ho ještě stále hodně lidí plete se slohem nebo ho považují za kurz pro budoucí spisovatele. Tahle dovednost se nás všech ale dotýká mnohem víc, než se na první pohled může zdát.

Tvůrčí psaní postupně roste napříč všemi profesními oblastmi a stejně jako ostatní kreativní obory je považovaný za jednu z dovedností budoucnosti.

Do všeobecného povědomí se tvůrčí psaní v Česku dostává z velké části díky Renému Nekudovi. Lektor tvůrčího psaní, jehož kurzy jsou dnes jako jediné u nás akreditovány MŠMT, proškolil za dvanáct let více než pět tisíc lidí a více než sto firem a organizací, mezi kterými jsou T-Mobile, Komerční banka nebo Národní divadlo.

Na své kurzy si neplatí žádnou reklamu na Googlu ani sociálních sítích, přesto jsou často zcela vyprodané měsíce dopředu. Kdo se o tvůrčí psaní vlastně zajímá? A proč by nemělo nechat chladnými ani vás? To se dozvíte v rozhovoru.

Tvůrčí psaní je v Americe i dalších západních zemích standardní součást všeobecného vzdělání. Jak se ale daří tomuhle oboru v Česku?

V našem prostředí nemá tvůrčí psaní tradici, a asi oprávněně se k němu nějakou dobu proto přistupovalo s despektem. Často to bylo spojované s představou, že tvůrčí psaní znamená výrobu spisovatelů, kteří mají být ideálně bestselleristé. Tak to ale není a ani nikdy nebylo.

Tvůrčí psaní se tedy může hodit každému z nás?

Ano. Tvůrčí psaní je společensky přínosný obor, dovednost uplatnitelná v mnoha oblastech.

Jaké profese nejčastěji navštěvují vaše kurzy? A s jakou motivací?

Motivace i profese jsou různé. Někdo chce zpracovat část rodinné historie, někdo hodně cestuje, píše blog a chce se v tom zlepšit. Třeba starší paní, která píše paměti, zjistí, že to není srozumitelné. Přijde na víkendový kurz a chce s tím pomoct. A tyhle motivace mi přijdou kouzelné.

Hodně chodí i lidé, kteří se nechtějí živit psaním, ale jsou vášniví čtenáři, a chtějí vědět, co je za knihami, které čtou. Do dlouhodobých kurzů chodí i manažeři, právníci nebo doktoři. Je to pro ně takové nabourávání stereotypu, hraní si se slovy. Zejména doktoři pak na kurzech také filtrují životní příběhy, které zažívají v práci.

Často chodí také copywriteři, ajťáci, učitelé nebo sociální pracovníci. A překvapivě i studenti – z toho mám vždycky radost.

Přečíst celý rozhovor o tvůrčím psaní přímo na Forbes.cz »

Další rozhovory o tvůrčím psaní

Aby toho nebylo málo, přikládám ještě další dva rozhovory:

Více rozhovorů o tvůrčím psaní »

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.