Ulysses: nejlepší textový editor pro spisovatele

Ulysses: nejlepší textový editor pro spisovatele

Ulysses app

Málo spisovatelů dneska píše v ruce. Většina již využívá moderní psací nástroje a není se čemu divit – je to zkrátka v mnoha ohledech efektivnější. Nabídka textových editorů je velmi široká a pestrá (ano, neexistuje pouze Word či Poznámkový blok): od tzv. antirušivých textových editorů, až po komplexní nástroje pro spisovatele a scenáristy jako jsou např. Final Draft či Scrivener.

Můj dlouhodobě nejoblíbenější psací software je Ulysses.

Podle mě má jenom dvě vady na kráse – je pouze pro Macy a je poměrně drahý (39,99 €).

Nicméně obě tyto nevýhody převáží všechny klady a vychytávky, které aplikace nabízí!

Za prvé: Ulysses app totiž není pouhý textový editor, je to zároveň i knihovna, kde lehce najdete všechny své texty (jejich strukturování záleží pouze na vás, ale ve své podstatě máte k dispozici nekonečně mnoho úrovní a „podsložek“).

Čili žádné složité hledání starých povídek – všechno máte na jednom místě, v jedné aplikaci.

Navíc rozkouskování delších textů do tzv. „sheetů“ usnadňuje nejen jejich závěrečnou editaci, ale i případné přeorganizování.

Za druhé: Další obrovskou výhodou je systém Markdown (více o Markdownu se dozvíte třeba tady). Nemusíte pustit prsty z klávesnice, abyste myší ztučňovali část textu. Jednoduše bez přerušení píšete, a když potřebujete něco zvýraznit či vytvořit nadpis nové kapitoly, použijete lehce zapamatovatelnou zkratku. Např. nadpis druhé úrovně se vytváří pomocí ##:

## Takto by vypadal nadpis druhé úrovně

Pokud chcete použít kurzívu, „zabalíte“ část textu do hvězdiček:

*tohle by byla kurzíva*

Je to prosté, rychlé, intuitivní a skutečně efektivní.

Ulysses app – knihovna

Za třetí: Ulysses nabízí i psaní v tzv. antirušivém módu (a o tom už tu byla jednou řeč).

Za čtvrté: Aplikace nabízí export do všech základních textových formátů, včetně epub.

Za páté: Celkový design aplikace je minimalistický bez zbytečných kolonek, tlačítek a ikon. A to nejzásadnější si můžete pozměnit (barvičky, fonty, jak mají vypadat uložené texty, jak by se vám nejvíc líbil režim celé obrazovky apod.), případně využít veřejnou galerii stylů.

Za šesté: Ulysses disponuje spoustou drobných vychytávek, které ocení prakticky každý spisovatel – např. nastavení si limitů počtu znaků či mód psacího stroje.

Výhledově snad za sedmé: Dlouhou dobu bylo rozhraní aplikace v češtině. Od verze 2 tomu tak není, ale psal jsem tvůrcům programu a ti přislíbili, že s tím do budoucna počítají; že se prý každý hlas počítá. Takže pokud máte Ulysses rádi, pište feedbacky s přáním češtiny! ;)

Ulysses app – preview mode

Závěrečné shrnutí

Ulysses app prostě miluju. Dává mi všechno, co potřebuju (organizovanost, jednoduchost, efektivitu práce) bez zbytečností a v minimalistickém designu. Zatím jsem nikdy neměl problém se stabilitou programu, čili vím, že se na svého textového hrdinu mohu 100% spolehnout.

V aplikaci nechybí nic zásadního. Najdete tam vkládání obrázků, poznámek pod čarou, soukromých komentářů i obsahu.

Synchronizace a záloha na iCloudu také není k zahození. Navíc se plánuje i Ulysses pro iPhone a iPad, což zase o trochu zjednodušší (nejen) můj život.

Vyzkoušel jsem snad všechny obecně známé textové editory pro Windows i Mac a ano, Ulysses je dražší psací software, ale mně se ta investice skutečně vyplatila. Proto si ho dovolím s čistým svědomím doporučit dál.

Zaujal-li vás tento psací nástroj, prozkoumejte oficiální webové stránky Ulysses app, případně rovnou mrkněte do App storu.

Nudíte se v létě? Zkuste Kreativní desetiminutovky!

Nudíte se? Zkuste Kreativní desetiminutovky!

Jestliže si užíváte lenivého léta a chtěli byste si procvičit fantazii a slovní zásobu, můžete vyzkoušet můj nový online projekt – Kreativní desetiminutovky. Jedná se skutečně o krátká desetiminutová cvičení tvůrčího psaní, která jsou okořeněna o náhodný generátor zadání. Čili

Přečíst »
JOY magazín, březen 2014

JOY magazín, březen 2014

Aktuální JOY magazín se těší na mé kurzy tvůrčího psaní. Velmi milé. ;) Poznámka: Další rozhovory a články z médií najdete zde.

Přečíst »
Jak začít psát knihu (podrobný návod)

Jak začít psát knihu (podrobný návod)

Uvědomte si, že to odkládáte hooooodně dlouho. Nyní už konečně přišel ten správný čas! Otevřete textový editor (Word, Pages, já doporučuji něco jako Ulysses). Napište si tam „NÁZEV MÉ NOVÉ KNIHY“. Vycentrujte to a můžete použít i tučné písmo, aby

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

13 komentářů

 • Ahoj René, děkuji za skvělou recenzi. Měl bys i tip pro ne-jablíčkové uživatele?

  Odpovědět
  • Měl: Scrivener (ten jsem používal před Ulysses app). :)

 • Já používám WriteMonkey, jeho hlavní devízou je to, že umí klapat jako starý psací stroj. To je v podstatě jediné, co od textového editoru čekám :)

  Odpovědět
  • Podle mých informací by měl být Ulysses přeložen i do češtiny. Jen nevím kdy… O žádném specializovaném psacím nástroji vyloženě v češtině bohužel nevím.

  • To bohužel ne. Zkusil bych Ommwriter nebo výše zmíněné WriteMonkey. Ale ty v češtině rozhodně nebudou… :/

   Případně ještě Scrivener nebo Celtx.

 • Dekuji za predstaveni ulysses. Chtela jsem se zeptat, jaky program je nejlepe pouzivat ke psani v cestine. Je moznost psani v cestine i na ulysses? Omlouvam se, jestli to zni naivne, ale muzete mi popripade podat pomocnou ruku, jak na to?
  Dekuji

  Odpovědět
  • Milá Radko, v nejnovější verzi programu Ulysses můžete používat češtinu (byť tedy prostředí a navigační prvky jsou v angličtině).

 • Ahoj,
  pro poznámky používám OneNote 2016 ten je zdarma a jako textový editor buď Word a Publisher nebo OpenOffice i ten lze stáhnout zdarma obojí funguje na Windows

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »