Ulysses: nejlepší textový editor pro spisovatele

René Nekuda

Tvůrčí psaní, Zajímavosti

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní, Zajímavosti

článek

Ulysses: nejlepší textový editor pro spisovatele

Ulysses app

Málo spisovatelů dneska píše v ruce. Většina již využívá moderní psací nástroje a není se čemu divit – je to zkrátka v mnoha ohledech efektivnější. Nabídka textových editorů je velmi široká a pestrá (ano, neexistuje pouze Word či Poznámkový blok): od tzv. antirušivých textových editorů, až po komplexní nástroje pro spisovatele a scenáristy jako jsou např. Final Draft či Scrivener.

Můj dlouhodobě nejoblíbenější psací software je Ulysses.

Podle mě má jenom dvě vady na kráse – je pouze pro Macy a je poměrně drahý (39,99 €).

Nicméně obě tyto nevýhody převáží všechny klady a vychytávky, které aplikace nabízí!

Za prvé: Ulysses app totiž není pouhý textový editor, je to zároveň i knihovna, kde lehce najdete všechny své texty (jejich strukturování záleží pouze na vás, ale ve své podstatě máte k dispozici nekonečně mnoho úrovní a “podsložek”).

Čili žádné složité hledání starých povídek – všechno máte na jednom místě, v jedné aplikaci.

Navíc rozkouskování delších textů do tzv. “sheetů” usnadňuje nejen jejich závěrečnou editaci, ale i případné přeorganizování.

Za druhé: Další obrovskou výhodou je systém Markdown (více o Markdownu se dozvíte třeba tady). Nemusíte pustit prsty z klávesnice, abyste myší ztučňovali část textu. Jednoduše bez přerušení píšete, a když potřebujete něco zvýraznit či vytvořit nadpis nové kapitoly, použijete lehce zapamatovatelnou zkratku. Např. nadpis druhé úrovně se vytváří pomocí ##:

## Takto by vypadal nadpis druhé úrovně

Pokud chcete použít kurzívu, “zabalíte” část textu do hvězdiček:

*tohle by byla kurzíva*

Je to prosté, rychlé, intuitivní a skutečně efektivní.

Ulysses app – knihovna

Za třetí: Ulysses nabízí i psaní v tzv. antirušivém módu (a o tom už tu byla jednou řeč).

Za čtvrté: Aplikace nabízí export do všech základních textových formátů, včetně epub.

Za páté: Celkový design aplikace je minimalistický bez zbytečných kolonek, tlačítek a ikon. A to nejzásadnější si můžete pozměnit (barvičky, fonty, jak mají vypadat uložené texty, jak by se vám nejvíc líbil režim celé obrazovky apod.), případně využít veřejnou galerii stylů.

Za šesté: Ulysses disponuje spoustou drobných vychytávek, které ocení prakticky každý spisovatel – např. nastavení si limitů počtu znaků či mód psacího stroje.

Výhledově snad za sedmé: Dlouhou dobu bylo rozhraní aplikace v češtině. Od verze 2 tomu tak není, ale psal jsem tvůrcům programu a ti přislíbili, že s tím do budoucna počítají; že se prý každý hlas počítá. Takže pokud máte Ulysses rádi, pište feedbacky s přáním češtiny! ;)

Ulysses app – preview mode

Závěrečné shrnutí

Ulysses app prostě miluju. Dává mi všechno, co potřebuju (organizovanost, jednoduchost, efektivitu práce) bez zbytečností a v minimalistickém designu. Zatím jsem nikdy neměl problém se stabilitou programu, čili vím, že se na svého textového hrdinu mohu 100% spolehnout.

V aplikaci nechybí nic zásadního. Najdete tam vkládání obrázků, poznámek pod čarou, soukromých komentářů i obsahu.

Synchronizace a záloha na iCloudu také není k zahození. Navíc se plánuje i Ulysses pro iPhone a iPad, což zase o trochu zjednodušší (nejen) můj život.

Vyzkoušel jsem snad všechny obecně známé textové editory pro Windows i Mac a ano, Ulysses je dražší psací software, ale mně se ta investice skutečně vyplatila. Proto si ho dovolím s čistým svědomím doporučit dál.

Zaujal-li vás tento psací nástroj, prozkoumejte oficiální webové stránky Ulysses app, případně rovnou mrkněte do App storu.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

13 komentářů u „Ulysses: nejlepší textový editor pro spisovatele“

 1. Ahoj,
  pro poznámky používám OneNote 2016 ten je zdarma a jako textový editor buď Word a Publisher nebo OpenOffice i ten lze stáhnout zdarma obojí funguje na Windows

  Odpovědět
 2. Dekuji za predstaveni ulysses. Chtela jsem se zeptat, jaky program je nejlepe pouzivat ke psani v cestine. Je moznost psani v cestine i na ulysses? Omlouvam se, jestli to zni naivne, ale muzete mi popripade podat pomocnou ruku, jak na to?
  Dekuji

  Odpovědět
  • Milá Radko, v nejnovější verzi programu Ulysses můžete používat češtinu (byť tedy prostředí a navigační prvky jsou v angličtině).

  • Podle mých informací by měl být Ulysses přeložen i do češtiny. Jen nevím kdy… O žádném specializovaném psacím nástroji vyloženě v češtině bohužel nevím.

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.