Ulysses: nejlepší textový editor pro spisovatele

Ulysses: nejlepší textový editor pro spisovatele

Ulysses app

Málo spisovatelů dneska píše v ruce. Většina již využívá moderní psací nástroje a není se čemu divit – je to zkrátka v mnoha ohledech efektivnější. Nabídka textových editorů je velmi široká a pestrá (ano, neexistuje pouze Word či Poznámkový blok): od tzv. antirušivých textových editorů, až po komplexní nástroje pro spisovatele a scenáristy jako jsou např. Final Draft či Scrivener.

Můj dlouhodobě nejoblíbenější psací software je Ulysses.

Podle mě má jenom dvě vady na kráse – je pouze pro Macy a je poměrně drahý (39,99 €).

Nicméně obě tyto nevýhody převáží všechny klady a vychytávky, které aplikace nabízí!

Za prvé: Ulysses app totiž není pouhý textový editor, je to zároveň i knihovna, kde lehce najdete všechny své texty (jejich strukturování záleží pouze na vás, ale ve své podstatě máte k dispozici nekonečně mnoho úrovní a “podsložek”).

Čili žádné složité hledání starých povídek – všechno máte na jednom místě, v jedné aplikaci.

Navíc rozkouskování delších textů do tzv. “sheetů” usnadňuje nejen jejich závěrečnou editaci, ale i případné přeorganizování.

Za druhé: Další obrovskou výhodou je systém Markdown (více o Markdownu se dozvíte třeba tady). Nemusíte pustit prsty z klávesnice, abyste myší ztučňovali část textu. Jednoduše bez přerušení píšete, a když potřebujete něco zvýraznit či vytvořit nadpis nové kapitoly, použijete lehce zapamatovatelnou zkratku. Např. nadpis druhé úrovně se vytváří pomocí ##:

## Takto by vypadal nadpis druhé úrovně

Pokud chcete použít kurzívu, “zabalíte” část textu do hvězdiček:

*tohle by byla kurzíva*

Je to prosté, rychlé, intuitivní a skutečně efektivní.

Ulysses app – knihovna

Za třetí: Ulysses nabízí i psaní v tzv. antirušivém módu (a o tom už tu byla jednou řeč).

Za čtvrté: Aplikace nabízí export do všech základních textových formátů, včetně epub.

Za páté: Celkový design aplikace je minimalistický bez zbytečných kolonek, tlačítek a ikon. A to nejzásadnější si můžete pozměnit (barvičky, fonty, jak mají vypadat uložené texty, jak by se vám nejvíc líbil režim celé obrazovky apod.), případně využít veřejnou galerii stylů.

Za šesté: Ulysses disponuje spoustou drobných vychytávek, které ocení prakticky každý spisovatel – např. nastavení si limitů počtu znaků či mód psacího stroje.

Výhledově snad za sedmé: Dlouhou dobu bylo rozhraní aplikace v češtině. Od verze 2 tomu tak není, ale psal jsem tvůrcům programu a ti přislíbili, že s tím do budoucna počítají; že se prý každý hlas počítá. Takže pokud máte Ulysses rádi, pište feedbacky s přáním češtiny! ;)

Ulysses app – preview mode

Závěrečné shrnutí

Ulysses app prostě miluju. Dává mi všechno, co potřebuju (organizovanost, jednoduchost, efektivitu práce) bez zbytečností a v minimalistickém designu. Zatím jsem nikdy neměl problém se stabilitou programu, čili vím, že se na svého textového hrdinu mohu 100% spolehnout.

V aplikaci nechybí nic zásadního. Najdete tam vkládání obrázků, poznámek pod čarou, soukromých komentářů i obsahu.

Synchronizace a záloha na iCloudu také není k zahození. Navíc se plánuje i Ulysses pro iPhone a iPad, což zase o trochu zjednodušší (nejen) můj život.

Vyzkoušel jsem snad všechny obecně známé textové editory pro Windows i Mac a ano, Ulysses je dražší psací software, ale mně se ta investice skutečně vyplatila. Proto si ho dovolím s čistým svědomím doporučit dál.

Zaujal-li vás tento psací nástroj, prozkoumejte oficiální webové stránky Ulysses app, případně rovnou mrkněte do App storu.

Podobné příspěvky

Můj kurz tvůrčího psaní v Brně

Malý kurz tvůrčího psaní v Centru Tučňáka Toma → Mám skvělou zprávu pro všechny zájemce o mé kurzy tvůrčího psaní z Brna a okolí – v červnu 2013 se v...

Postavy pro vaše příběhy

Jste s vaším příběhem v koncích? Začaly vás vaše postavy otravovat? Jste alergičtí na každé jejich nové slovo? No, pak by to asi chtělo nějaký čerstvý vítr. Závan něčeho nového,...

Tvorba postavy: Po čem touží?

Po čem má postava touží? – to je jedna z nejdůležitějších otázek, na které se můžete sami sebe zeptat, pokud chcete stvořit zajímavý a konzistentní příběh. Odpověď totiž souvisí s mnoha extrémně...

Travel Journal o Kolumbii

Travel Journal je pořad o cestování a já mám velkou radost, že jsem se mohl již podruhé zúčastnit jeho natáčení. Tentokrát s povídáním o mé, řekněme trochu bláznivé, cestě do...

Naslouchání

Dobrý spisovatel vždycky pozorně naslouchá. Naslouchá hlasům dávno mrtvých, neboť touží po zachycení moudrosti, kterou může odhalit jen čas a příliv. Opírá se o Hemingwaye, aby mohla objevovat zvláštní tajemství...

Cvičení: Vyhněte se klišé

Přirovnání jsou skvělým obohacením popisů. Bohužel se velmi často stává, že nás nutí sáhnout po tzv. „klišé“. Zde je krátké cvičení tvůrčího psaní, které vám pomůže zamyslet se nad jejich používáním...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

13 komentářů

 • Ahoj René, děkuji za skvělou recenzi. Měl bys i tip pro ne-jablíčkové uživatele?

  Odpovědět
  • Měl: Scrivener (ten jsem používal před Ulysses app). :)

 • Já používám WriteMonkey, jeho hlavní devízou je to, že umí klapat jako starý psací stroj. To je v podstatě jediné, co od textového editoru čekám :)

  Odpovědět
  • Podle mých informací by měl být Ulysses přeložen i do češtiny. Jen nevím kdy… O žádném specializovaném psacím nástroji vyloženě v češtině bohužel nevím.

  • To bohužel ne. Zkusil bych Ommwriter nebo výše zmíněné WriteMonkey. Ale ty v češtině rozhodně nebudou… :/

   Případně ještě Scrivener nebo Celtx.

 • Dekuji za predstaveni ulysses. Chtela jsem se zeptat, jaky program je nejlepe pouzivat ke psani v cestine. Je moznost psani v cestine i na ulysses? Omlouvam se, jestli to zni naivne, ale muzete mi popripade podat pomocnou ruku, jak na to?
  Dekuji

  Odpovědět
  • Milá Radko, v nejnovější verzi programu Ulysses můžete používat češtinu (byť tedy prostředí a navigační prvky jsou v angličtině).

 • Ahoj,
  pro poznámky používám OneNote 2016 ten je zdarma a jako textový editor buď Word a Publisher nebo OpenOffice i ten lze stáhnout zdarma obojí funguje na Windows

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!