Posaďte se, prosím. Ne, nebojte se, nic jste neudělal. Není to o opakujících se slovech či předlouhých souvětích. Nechci se s vámi bavit o vašem příběhu. Dokonce to nebude ani o vašich postavách (vždyť jsou již teď velmi roztomilé). A dokonce se nebudeme bavit ani o vašem talentu či řemeslných schopnostech.

Cože to chcete?! Pití? No dobře, mohu vám nabídnout čaj nebo kávu …

Skutečně?! Tak brzy? Opravdu si dáte pomerančový džus s vodkou?

No jak je libo …

Kde jsem to jenom skončil? Jo, aha! Vy jste dobrý spisovatel. Vaše kniha je chytrá a zábavná. Evidentně jste přečetl spoustu knih a rad o tom, jak psát.

Ale …

Hmm? Ano, můžete si jít sednout na gauč – jen si udělejte pohodlí! Ne, omlouvám se, ale žádný Lexaurin nemám.

Jak už jsem říkal, vaše kniha je dobrá. Akorát jí něco chybí.

Ano, já vím, já vím. Pracoval jste na ní několik měsíců. Každou ušetřenou minutu jste psal nebo přepisoval, já vím. Vaše manželka si myslí, že máte poměr s někým, kdo se jmenuje Stephenie Meyerová. Jasně, dokonce i váš pes, Nobel, se bojí stoupnout si ke dveřím, aby vám naznačil, že chce na procházku. Vím, že nesnáší, když se na něj mračíte jako Stephen King. Ano, jsem s tím naprosto srozuměn. Á, samozřejmě že i vaše děti z toho nevyvázly úplně snadno – řekněte mi, kdo by se chtěl dneska jmenovat Hamlet, Dorian Gray a Galadriel?!

Ne, nepromarnil jste žádný čas. Všechno to studování se jistě vyplatilo. Sám víte, jak jste se zlepšil. Cože “co když ne”?! Ale kdepak – najděte si první povídku, kterou jste kdy napsal a sám uvidíte. Máte za sebou dlouhou cestu. Jsem tím až dojat. A vy byste měl být taky.

Jenomže vašemu románu pořád něco chybí. Něco opravdu důležitého.

Chybíte mu vy.

Proboha, člověče, vždyť jste bílej jak stěna! Měl byste si radši lehnout …

Dovolte mi to zopakovat – vy jste skutečně dobrý spisovatel. Viděl jsem rukopisy lidí, kterým byly jejich texty publikovány, ale vůbec nebyli tak dobří, jako jste vy.

Skvěle. Začínáte mít opět zdravou barvu. Teď jste mě na chvíli vylekal. Ufff …

Je docela možné, že váš rukopis zaujme nějakého redaktora. A možná i natolik, že bude vydán. Víte, jak je dneska těžké prorazit? Samozřejmě, že ano – proto tak pilně studujete a řemeslo již máte skoro zvládnuté.

Možná, že vytrvalost a trpělivost je vše, co nyní potřebujete. Možná.

Nicméně se pořád nemůžu ubránit tomu, že vám něco chybí. Kde jste vy ve vašem textu? Kde je ten chytrý, trochu roztržitý spisovatel, jehož emaily mě vždycky pobaví? Kde jsou ty vaše slovní hříčky? Vědoucí úsměv? Potlačená důvěra a snadná zranitelnost?

Myslím, že jste veškeré dobré psaní držel mimo stránky vašeho rukopisu. Mám vás rád, nebojte. Líbíte se mi a líbí se mi i způsob, jakým myslíte. A jistě by to zaujalo i vaše čtenáře. A pokud by to tam bylo – pokud by měl váš román více z vás – pak se domnívám, že by se z vašeho rukopisu s nálepkou “dobrý, vydatelný” mohlo stát “wow, miluju ho!”.

Proto bych si vám dovolil navrhnout následující tři doporučení:

  1. Nebuďte svým rukopisem tak posedlý. Nechte ho uležet. Zapomeňte na něj a jděte dělat něco úplně jiného. Alespoň na nějaký čas.
  2. Přestaňte číst knihy a internetové stránky, které vám radí “jak psát”. Místo toho raději čtěte romány. Dobří autoři vás zcela určitě mnoho naučí.
  3. A až se zase vrátíte ke svému rukopisu, zapomeňte na všechna pravidla. Vy už to řemeslo máte v sobě, takže ho nechte plynout přirozeně. Zaposlouchejte se do svého vnitřního hlasu. Věřte svým instinktům ve výběru slov a naslouchejte svému rytmu. A pak taky nezapomeňte na kouzelné pravidlo – bavte se u toho!

Buďte sami sebou.

Já vím, že to není tak snadné, jak to zní.

Jestliže s tím budete mít problémy, začněte psát nový román. Ano, myslím to vážně. Od začátku. Čím více totiž budete psát, tím více budete přítomni přímo v textu; na stránkách vašeho rukopisu.

Pokud tak učiníte, budete nejen osoba “dost dobrá k publikování”, ale budete jediní, kdo píše jako vy.

A to bude kniha, kterou si budu chtít opravdu přečíst.

Vaši knihu.

Jasně, teď už se můžete v klidu napít té vodky …

Vaše vlastní kniha
Pojďte tvořit!
Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům…
VÁŠ PŘÍBĚH