Vyplatí se kurzy tvůrčího psaní?

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, komplexní tvůrčí psaní

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek, komplexní tvůrčí psaní

Vyplatí se kurzy tvůrčího psaní?

Má cenu investovat do kurzu tvůrčího psaní svůj čas a peníze? Co vám tyto kurzy mohou nabídnout a s čím vám mohou pomoci? Komu jsou vlastně určeny? Pojďme si to všechno rozebrat…

Nejvíce záleží na vaší motivaci

Nejdůležitější je váš cíl a motivace, která vás do kurzu přivádí. Může to být prakticky cokoliv od vydání vlastní knihy, přes poznání spisovatelského řemesla či rozvoj kreativity, až po strávení pohodového odpoledne nebo víkendu s tvůrčími lidmi, kteří rádi čtou.

V druhé řadě je dobré ujasnit si úroveň kurzu a jeho zaměření (začátečníci, pokročilí a zaměření spíše na praxi či spíše na teorii).

Třetí důležité kritérium je rozsah kurzu – obecně platí, že čím delší, tím více do hloubky poznáte nejen teorii psaní, ale také si toho samozřejmě více vyzkoušíte (zároveň dlouhodobé kurzy rozmělní nárazové výpadky typu bolest hlavy, nevyspání nebo dočasné přepracování). Očekávat od odpoledního kurzu ultimátní návod na vydání bestselleru je bohužel cesta vedoucí ke zklamání.

Naštěstí v dnešní době existuje nesmírně pestrá nabídka kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost, takže by neměl být problém si vybrat.

Fungují kurzy tvůrčího psaní?

Ano, prokazatelně fungují a umí toho opravdu hodně. Pokud nepatříte mezi špetku vyvolených, kteří všechno přirozeně vědí, tak by vás měly posunout o mílové kroky dál.

Rozdíl mezi lidmi, kteří prošli kurzem tvůrčího psaní, a běžnými pisálky, je doslova obrovský. Už jenom to, že 99 % účastníků dlouhodobých kurzů dokončí svůj text, je velký úspěch, který je odliší od mnoha tápajících či nešťastně motivovaných jedinců z domácích pracoven.

Podívejte se prosím na následující obrácenou pyramidu:

Proces tvorby – tvůrčí psaní

Těchto několik vrstev přehledně ukazuje, jak rychle se zmenšuje počet těch, kteří postupují z jedné úrovně do druhé.

  • Velké množství lidí touží napsat knihu.
  • Opravdu málo z nich dokončí první verzi rukopisu a ještě méně z nich si s ním vydrží hrát tak dlouho, že se z něho nakonec stane smysluplný text.
  • Jen zlomek hotových rukopisů je publikováno.
  • A jen minimální procento z nich si najde své čtenáře a je opravdu čteno (viz článek Jak vydat knihu: tajemství, které vám ostatní neřeknou).
  • K tomu všemu jen jedna kniha z X tisíc přežije svůj rok vydání a žije delší dobu než jen několik málo měsíců.

Sami vidíte, že pokud začínáme na čísle rozhodně větším než milión, končíme u výsledku nepřesahující nižší desítky. Spoléhat se v tomto drastickém sítu jen na svůj talent je tedy pro drtivou většinu lidí bohužel málo.

A pokud bych měl stejný graf srovnat s účastníky mých kurzů, tak skuteně několik desítek z nich každý rok vydá knihu v nadprůměrném nákladu, který se většinou vyprodá, je čten a chvíli se o něm mluví.

Podívejte se třeba na záznam knižního křtu Povídek z druhé ruky, kterého se zúčastnilo přes 450 lidí ve věku od 1 do 86 let, spousta hvězd i novinářů a pařilo se na něm až do tří do rána. :)

Je skvělé, že se takto lidé dokáží vzájemně podpořit a ocenit dlouhodobou práci!

YouTube video

Ale co když nechci vydat knihu…

I v tomto případě jsou kurzy tvůrčího psaní užitečné. Jak už jsem říkal, záleží na vaší motivaci – jestliže si chcete hrát, poznat své limity, odhalit fígle slavných spisovatelů, sepsat rodinnou kroniku nebo si založit blog o cestování po Karibiku, případně hledáte způsob, jak zapojit storytelling do svého podnikání, kurzy tvůrčího psaní s jistým zaměřením vám usnadní zbytečné tápání.

Jejich hlavní výhoda je rychlé pojmenování si důležitých okruhů a věcí, které se s daným tématem pojí + trocha praxe, která vám vše efektivně představí. Lektoři mého typu o vás navíc budou pečovat s individuálním přístupem a nenechají vás na holičkách, když se vám něco náhodou nepovede.

Prošlo mi pod rukama i pár jedinců, kteří se přihlásili do ročních kurzů zejména proto, aby nevypadli ze cviku a udržovali si svoji kreativitu v dobré kondici. I v tomto případě vše dobře funguje.

Můj přístup k výuce tvůrčího psaní je unikátně komplexní, o čemž se můžete dočíst například zde.

Malá statistika na konec: Nyní učím tvůrčí psaní již 8 let a ze všech dotazníků zpětné vazby vyplývá, že více než 96 % účastníků je s kurzy spokojeno a 98 % z nich by je doporučilo svým známým.

Základní rovnice vzdělávacích kurzů

U vzdělávacích kurzů vždy platí, že čím více do nich sami dáte, tím více si z nich odnesete. U kurzů tvůrčího psaní to platí dvojnásob.

I proto je nutné volit lektora, který vás bude umět motivovat a odhadne správnou míru a způsob zpětné vazby, jenž vás nejvíce posune dál.

Nevhodná zpětná vazba totiž dokáže tvůrčí potenciál člověka totálně zničit!

Na druhou stranu samotný kurz tvůrčího psaní za vás knihu nikdy nenapíše. To už budete muset udělat sami.

Spisovatel vs. lektor tvůrčího psaní

Tu a tam můžete narazit na známého spisovatele, který vede nárazové kurzy tvůrčího psaní. To může být zajímavé v momentě, pokud chcete psát jako on.

Ale jestliže vás například zajímá červená knihovna, tak nečekejte, že vás ji naučí psát zavedený básník.

Výhoda lektorů tvůrčího psaní je, že jsou neutrální a měli by uspokojit širokou škálu zájemců. Spisovatelé s větší praxí už mají svůj styl a je pro ně většinou těžké z něho vystoupit (navíc umění učit je disciplína sama o sobě, což bylo vidět třeba na Literární akademii, kde jsem několik let působil).

Shrnutí: Pokud chcete psát jako někdo, tak vás to pravděpodobně naučí nejlépe on sám. Jestliže hledáte objektivnější přístup a fungující metodologii, hledejte lektora tvůrčího psaní z povolání.

Vyplatí se kurzy tvůrčího psaní?

Jaké jsou ceny kurzů tvůrčího psaní?

Ceny kurzů tvůrčího psaní jsou v ČR dost různé – víkendové kurzy stojí obvykle od 2 500 Kč do 5 000 Kč, ty dlouhodobé stojí většinou více než 10 000 Kč.

V mých kurzech tvůrčího psaní se snažím cenu držet na úrovni jazykových kurzů a mnohdy je má hodinová sazba ještě nižší než je v pražských jazykových školách běžné.

A pokud bych měl opět sáhnout do dotazníků zpětné vazby, tak 95 % účastníků prohlásilo, že se jim tato finanční investice vyplatila.

Poznámka: Pro přespolní a značně vytížené jedince jsou tu i profesionální online kurzy tvůrčího psaní, které jsou i levnější.

Potřebuju kurz tvůrčího psaní?

Jestliže si chcete výrazně zkrátit dobu tápání v oblasti psaní a fungování příběhů, potřebujete-li posílit svoji motivaci, nastartovat kreativitu, vystoupit ze své bubliny a otestovat vlastní limity + pokud by se vám k tomu všemu hodila přátelská podpora a pojmy, které vám ulehčí práci, pak ano.

Mnoho lidí zkouší psát několik let samo a ve výsledku mnoho věcí ani nedokončí. Po kurzu tvůrčího psaní většinou přichází zrychlení celého procesu a i úspěšné dotažení práce do zdárného konce.

Jak se vzdělávat v oblasti tvůrčího psaní?

Ze začátku můžete prostudovat zdejší blog, kde najdete spoustu článků o psaní. Nebo vyzkoušejte něco z mých online pomůcek pro spisovatele (ty jsou většinou zdarma) a hrajte si chvíli s jejich pomocí s vlastní kreativitou, zkoumejte své možnosti a ujistěte se, že vás tento způsob tvorby baví a naplňuje.

Později můžete zvážit účast v kurzu tvůrčího psaní – už jeden víkend je pro většinu lidí natolik přínosný, že jim výrazně pomůže k naplnění jejich snu. Přeci jenom je to živá akce s komplexní teorií a možností se kdykoliv na cokoliv zeptat (úroveň teorie tvůrčího psaní je ve veřejném kurzu odlišná od té, kterou najdete ve zdejších článcích – je mnohem hlubší).

Ano, já vím, že tady kopu za svůj tým, ale tvůrčí psaní učím už opravdu dlouho a těší mě, že vidím reálné výsledky a slyším, jaký mají tyto kurzy úspěch a význam pro většinu těch, kteří jimi prošli (tady jsou jejich autentické ohlasy).

Tak se na ně kdyžtak mrkněte. A pokud máte nějakou otázku, ptejte se.

Kurzy tvůrčího psaní skutečně fungují. Vím to, viděl jsem to už 4000 krát. :)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.