Vypusťte na spisovatelský blok Hemingwaye!

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Vypusťte na spisovatelský blok Hemingwaye!

Stejně jako herci na divadle nevyslovují jméno Macbeth, spisovatele začne mrazit v zádech, když uslyší spisovatelský blok. Je to běžný stav mysli, který dříve či později potká každého psavce. Dá se přijmout a nechat uležet, nebo na něj můžete vypustit Hemingwaye!

Hemingwayova rada

Když si profesionální spisovatelka Nadia Ballas-Ruta četla v pařížské kavárně Hemigwayovu biografii, narazila na velmi zajímavou pasáž o ztrátě inspirace, která zní zhruba takto:

Nejlepší je zastavit se, přestat přemýšlet, jestli je všechno dobré a jestli to bude pokračovat i zítra. Pokud tohle budete dělat každý den … nikdy nazačnete. Vždycky se zastavte, když začnete plánovat úspěšné věci, přestaňte se obávat neúspěchu a nepřemýšlejte o tom do té doby, dokud nezačnete skutečně psát. Pak se tento stav klidu přenese i do vašeho podvědomí a zůstane tam navždy, splynete. Ale obáváte-li se něčeho, váš mozek bude unavený ještě před tím, než napíšete první slovo.

Buďte svojí prací

Inspirace v tomto smyslu není něco zvenčí. Inspirace se stává běžnou součástí života spisovatele. A jak jistě všichni víme, inspirace je základem lidské kreativity.

Díky mé práci, zájmům a psaní jsem měl možnost potkat spoustu úspěšných lidí. Jedna z věcí, které jsem si u nich všiml, je, že oni jsou svojí prací. Mluví o své práci a dílech tak snadno, že je to až neuvěřitelně působivé. Asi se dá podle toho určit, kdo je skutečným znalcem ve svém oboru – jak o tom dokáže mluvit. Lidé, kteří svoji práci opravdu milují, nepotřebují ke komunikaci žádné poznámky či rekvizity, vše jim jde plynule. Prostě mluví. A totéž pravděpodobně platí i pro spisovatele a jejich psaní.

Okolní svět je nekonečná zásobárna inspirace

Je důležité uvědomit si, že každý den, každý krok a každý úkol může být podnětem k něčemu kreativnímu. Celý okolní svět je neuvěřitelně pestrý a zajímavý. Odlepte si proto izolepu z očí!

Jednou jsem v metru potkal toulavého psa, který nastoupil, ujel tři stanice a zase vystoupil. Vypadal, že je zcela zvyklý cestovat metrem. Nikdo si ho nevšímal a já si tento zážitek zaznamenal. Určitě ho jednou použiji do nějaké povídky nebo článku na tomto blogu.

Vnímejte své okolí pozorně. Každý den náš mozek vstřebává stovky, tisíce, možná miliony informací. Neříkejte mi, že to je málo! Tolik lidských příběhů, zajímavých charakterů a zápletek se dennodenně točí na internetu, v televizi, dopravních prostředcích a restauracích, že si to ani nedokážu představit.

Poznámka: Mimochodem Hemingway dále doporučuje pořídit si malý zápisníček a nosit ho neustále u sebe. Nespoléhejte na svoji hlavu a vše zajímavé si ihned zapisujte. Již jsem o tom napsal článek Umělecký zápisníček je vaše nejlépe úročená myšlenková investice.

Nebuďte znepokojení

Je také důležité uvědomit si, že když přijde čas psaní, neměli byste se obávat, co napsat. Tím, že se znepokojujete, blokujete zdroj inspirace. Voda nemůže projít pěstí…

A totéž platí i ve vlaku, kavárně, parku a na ulici – buďte si plně vědomi dění okolo sebe a budete mít dostatek síly odehnat spisovatelský blok a vaše kreativita se promění v opravdový kus beletrie – držím vám palce!

Poznámka: Bojovník s tvůrčím blokem vám také rád pomůže.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Vypusťte na spisovatelský blok Hemingwaye!“

  1. Tak tenhle článek mě hodně motivoval. Já se momentálně potýkám z nedostatkem času, ale dnes chci všechno dohonit. Musím napsat co nejvíce stran. Ano, já hrozně ráda čerpám inspiraci z přírody nebo větru. Ano z větru, jelikož moje již dokončená kniha v sobě obsahovala záporné pocity a vítr, stromy ohýbající se v něm a chlad, byly ti nejlepší pomocníci. Určitě úžasný článek :)

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.