Vypusťte na spisovatelský blok Hemingwaye!

Vypusťte na spisovatelský blok Hemingwaye!

Stejně jako herci na divadle nevyslovují jméno Macbeth, spisovatele začne mrazit v zádech, když uslyší spisovatelský blok. Je to běžný stav mysli, který dříve či později potká každého psavce. Dá se přijmout a nechat uležet, nebo na něj můžete vypustit Hemingwaye!

Hemingwayova rada

Když si profesionální spisovatelka Nadia Ballas-Ruta četla v pařížské kavárně Hemigwayovu biografii, narazila na velmi zajímavou pasáž o ztrátě inspirace, která zní zhruba takto:

Nejlepší je zastavit se, přestat přemýšlet, jestli je všechno dobré a jestli to bude pokračovat i zítra. Pokud tohle budete dělat každý den … nikdy nazačnete. Vždycky se zastavte, když začnete plánovat úspěšné věci, přestaňte se obávat neúspěchu a nepřemýšlejte o tom do té doby, dokud nezačnete skutečně psát. Pak se tento stav klidu přenese i do vašeho podvědomí a zůstane tam navždy, splynete. Ale obáváte-li se něčeho, váš mozek bude unavený ještě před tím, než napíšete první slovo.

Buďte svojí prací

Inspirace v tomto smyslu není něco zvenčí. Inspirace se stává běžnou součástí života spisovatele. A jak jistě všichni víme, inspirace je základem lidské kreativity.

Díky mé práci, zájmům a psaní jsem měl možnost potkat spoustu úspěšných lidí. Jedna z věcí, které jsem si u nich všiml, je, že oni jsou svojí prací. Mluví o své práci a dílech tak snadno, že je to až neuvěřitelně působivé. Asi se dá podle toho určit, kdo je skutečným znalcem ve svém oboru – jak o tom dokáže mluvit. Lidé, kteří svoji práci opravdu milují, nepotřebují ke komunikaci žádné poznámky či rekvizity, vše jim jde plynule. Prostě mluví. A totéž pravděpodobně platí i pro spisovatele a jejich psaní.

Okolní svět je nekonečná zásobárna inspirace

Je důležité uvědomit si, že každý den, každý krok a každý úkol může být podnětem k něčemu kreativnímu. Celý okolní svět je neuvěřitelně pestrý a zajímavý. Odlepte si proto izolepu z očí!

Jednou jsem v metru potkal toulavého psa, který nastoupil, ujel tři stanice a zase vystoupil. Vypadal, že je zcela zvyklý cestovat metrem. Nikdo si ho nevšímal a já si tento zážitek zaznamenal. Určitě ho jednou použiji do nějaké povídky nebo článku na tomto blogu.

Vnímejte své okolí pozorně. Každý den náš mozek vstřebává stovky, tisíce, možná miliony informací. Neříkejte mi, že to je málo! Tolik lidských příběhů, zajímavých charakterů a zápletek se dennodenně točí na internetu, v televizi, dopravních prostředcích a restauracích, že si to ani nedokážu představit.

Poznámka: Mimochodem Hemingway dále doporučuje pořídit si malý zápisníček a nosit ho neustále u sebe. Nespoléhejte na svoji hlavu a vše zajímavé si ihned zapisujte. Již jsem o tom napsal článek Umělecký zápisníček je vaše nejlépe úročená myšlenková investice.

Nebuďte znepokojení

Je také důležité uvědomit si, že když přijde čas psaní, neměli byste se obávat, co napsat. Tím, že se znepokojujete, blokujete zdroj inspirace. Voda nemůže projít pěstí…

A totéž platí i ve vlaku, kavárně, parku a na ulici – buďte si plně vědomi dění okolo sebe a budete mít dostatek síly odehnat spisovatelský blok a vaše kreativita se promění v opravdový kus beletrie – držím vám palce!

Poznámka: Bojovník s tvůrčím blokem vám také rád pomůže.

Podobné příspěvky

Rozhodněte o vítězi soutěže s Povídkářem

Předevčírem skončila úplně první soutěž portálu RenéNEKUDA.cz, ve které byl využit zdejší inspirativní nástroj Povídkář. Vážení čtenáři, nyní máte jedinečnou příležitost rozhodnout o vítězi této soutěže. Prosím, přečtěte si soutěžní...

Intenzivní test slovní zásoby

Intenzivní test slovní zásoby je velmi důležitá věc pro všechny, kteří se zabývají slovem. Dokáže odhalit velké nedostatky ve vaší slovní zásobě, nebo vás naopak ujistí, že děláte správnou věc, když...

PF 2014

Mnohokrát vám všem děkuji za to, že mohu dělat věci, které mě baví a naplňují. Užívejte života a nechť je pro vás nový rok 2014 plný inspirace!

Řekněte mi: Jak se pozná dobrá kniha?

Víte, jak rozeznat opravdu dobrou knihu? Může za to obálka, spisovatelův neotřelý styl, originální příběh, zajímavé ilustrace, doporučení kamarádů nebo dobrý marketing? V dalším díle „Řekněte mi“ bych se vás...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

2 komentáře

  • Tak tenhle článek mě hodně motivoval. Já se momentálně potýkám z nedostatkem času, ale dnes chci všechno dohonit. Musím napsat co nejvíce stran. Ano, já hrozně ráda čerpám inspiraci z přírody nebo větru. Ano z větru, jelikož moje již dokončená kniha v sobě obsahovala záporné pocity a vítr, stromy ohýbající se v něm a chlad, byly ti nejlepší pomocníci. Určitě úžasný článek :)

    Odpovědět
    • Děkuji za pochvalu, to mám radost, že se líbí! ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!