Vytvořte si své pracovní místečko

René Nekuda

Kreativita

článek

René Nekuda

Kreativita

článek

arrangement-2264812_1280

Pracovní prostor je velmi důležitá oblast. Stejně jako má každý člověk svoji osobní bublinu, měla by ji mít i vaše práce. A podobně, když vám do ní někdo nepříjemný vstoupí, bude vám to asi vadit a měli byste se bránit.

Jistě znáte nepořádek na pracovním stole, ve kterém se ovšem dokonale vyznáte. Možná potřebujete k novým nápadům klid, a tak si pouštíte Mozarta. Nebo vyhledáváte výhled na rušnou ulici plnou pestrobarevných lidí či klidnou zimní zahradu.

Ať je to jak chce, váš pracovní prostor je vaše posvátné místo!

Aby vše dokonale fungovalo, měli byste toto útočiště kreativity oddělit od zbytku vašeho života a vesmíru. Klid, zdravý stereotyp a jistá posvátnost práce si to zcela určitě zaslouží!

Pár rad pro vylepšení vašeho pracovního prostoru:

  • Najděte si svůj stůl: pracovní stůl je pracovní stůl a tečka. Kuchyňská linka, barový pult či záchodové prkýnko vám nikdy nevytvoří pocit dokonalého pracovního prostoru. Nejděte si proto svůj jedinečný pracovní stůl, který bude jen váš a vaší práce.
  • Přepněte se na “pracovní režim”: Jakmile usednete do svého pracovního prostoru, měli byste se automaticky přepnout do tzv. “pracovního režimu”. Proto byste měli pracovní místo využívat skutečně jenom na práci, aby vám tato návyková finta fungovala. Mělo by vám být okamžitě jasné, že teď se bude pracovat a přes to nejede vlak…
  • Udržujte pořádek: O tom jsem psal již minule v článku Zorganizujte si svůj svět. Pořádek je důležitý, a i když ten váš vypadá divoce, neznamená to, že vy v něm svůj druh pořádku nevidíte – na to pamatujte! ;)

Ať už pracujete doma nebo v kanceláři, naučte se využívat pracovní prostor jenom na práci – zvýší to vaši produktivitu a budete se cítit lépe.

A pokud nemůžete pracovat doma ani v kanceláři, vyzkoušejte třeba Coworking! ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

1 komentář u „Vytvořte si své pracovní místečko“

  1. Vytvoření pracovního návyku považuji za nejdůležitější zmínku z celého článku. Život je plný stereotypů a opakujících se činností, takže lidské tělo je tomu navyklé a je to nejvýkonnější funkční stav. Nemyslím si ale, že vlastní pracovní stůl je dostačující. Podle mě je nutné mít pracovnu nebo kancelář (ať už soukromou, nebo sdílenou). Místo, kde se prostě bude jen pracovat. Toho podle mě samostatný stůl někde v rohu obývacího pokoje nemá šanci dosáhnout. Proto není vhodné pracovat nastálo z domu, ale chodit na pracoviště. Což možná bude i důvod pro ty různé, nyní moderní, coworkingové kanceláře, i přesto, že většina lidí o nich mluví hlavně o místech, kde se setkávájí s dalšími lidmi. Možná, ale já se spíše přikláním k tomuto vysvětlení a socializaci považuji až za druhořadou.

    Moc pěkný příklad je ložnice. Místo, kde se spí. Takže pokud do ložnice vstoupím, okamžitě přecházím do uvolněného spánkového režimu. Docela by mě zajímalo, jak je to se pokoji stdentů, které slouží jako “vše v jednom?” Je tam postel – protože se tam spí, je tam stůl – protože se tam učí, je tam počítač – protože se tam pracuje/baví. To prostředí nemůže být zdravé. Většina lidí asi označí školu za místo, které má většina studentů spojené s prací/studiem, ale na rozdíl od zaměstnance, který příjde domů ve 16.00 a dál se zaměstnáním pro den nezabývá, student toho doma dělá přeci jen ve spojení se školou více.

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní neslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.