Vytvořte si své pracovní místečko

arrangement-2264812_1280

Pracovní prostor je velmi důležitá oblast. Stejně jako má každý člověk svoji osobní bublinu, měla by ji mít i vaše práce. A podobně, když vám do ní někdo nepříjemný vstoupí, bude vám to asi vadit a měli byste se bránit.

Jistě znáte nepořádek na pracovním stole, ve kterém se ovšem dokonale vyznáte. Možná potřebujete k novým nápadům klid, a tak si pouštíte Mozarta. Nebo vyhledáváte výhled na rušnou ulici plnou pestrobarevných lidí či klidnou zimní zahradu.

Ať je to jak chce, váš pracovní prostor je vaše posvátné místo!

Aby vše dokonale fungovalo, měli byste toto útočiště kreativity oddělit od zbytku vašeho života a vesmíru. Klid, zdravý stereotyp a jistá posvátnost práce si to zcela určitě zaslouží!

Pár rad pro vylepšení vašeho pracovního prostoru:

  • Najděte si svůj stůl: pracovní stůl je pracovní stůl a tečka. Kuchyňská linka, barový pult či záchodové prkýnko vám nikdy nevytvoří pocit dokonalého pracovního prostoru. Nejděte si proto svůj jedinečný pracovní stůl, který bude jen váš a vaší práce.
  • Přepněte se na “pracovní režim”: Jakmile usednete do svého pracovního prostoru, měli byste se automaticky přepnout do tzv. “pracovního režimu”. Proto byste měli pracovní místo využívat skutečně jenom na práci, aby vám tato návyková finta fungovala. Mělo by vám být okamžitě jasné, že teď se bude pracovat a přes to nejede vlak…
  • Udržujte pořádek: O tom jsem psal již minule v článku Zorganizujte si svůj svět. Pořádek je důležitý, a i když ten váš vypadá divoce, neznamená to, že vy v něm svůj druh pořádku nevidíte – na to pamatujte! ;)

Ať už pracujete doma nebo v kanceláři, naučte se využívat pracovní prostor jenom na práci – zvýší to vaši produktivitu a budete se cítit lépe.

A pokud nemůžete pracovat doma ani v kanceláři, vyzkoušejte třeba Coworking! ;)

Podobné příspěvky

10 knižních zářezů mých studentů

Že se vyplatí plnit si sny je něco, co na kurzech tvůrčího psaní vidím prakticky každý den. Následující desítka autorů to dotáhla až do vysněného cíle a mně to samozřejmě...

20 nejlepších tipů pro psaní beletrie

Hledáte zaručený návod, jak napsat úspěšnou knihu? Opravdu si myslíte, že existuje? Není lepší podívat se na zajímavé tipy od zavedených spisovatelů a učitelů tvůrčího psaní, a pak si vše...

Úspěchy studentů z mých kurzů tvůrčího psaní

První rok života spojený s výukou tvůrčího psaní skončil a před začátkem další sezóny přichází drobná rekapitulace… Být učitelem tvůrčího psaní je opravdu zajímavá práce – potkáváte mnoho různých typů...

Staňte se pány svého času a neotročte mu!

Tolik práce a tak málo času! Asi to taky znáte, co? Inu rozhodl jsem se skoncovat s trvalým stresem a začal jsem se pídit po zlepšovácích ohledně využití svých časových...

Cestopisná přednáška o Indii

Kořením a jasmínem nasáklá Indie je zážitek na celý život. Mojí prací v Indii bylo psaní článků o různých českých humanitárních projektech. Jeden měsíc utekl jako voda a s více...

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

Jeden komentář

  • Vytvoření pracovního návyku považuji za nejdůležitější zmínku z celého článku. Život je plný stereotypů a opakujících se činností, takže lidské tělo je tomu navyklé a je to nejvýkonnější funkční stav. Nemyslím si ale, že vlastní pracovní stůl je dostačující. Podle mě je nutné mít pracovnu nebo kancelář (ať už soukromou, nebo sdílenou). Místo, kde se prostě bude jen pracovat. Toho podle mě samostatný stůl někde v rohu obývacího pokoje nemá šanci dosáhnout. Proto není vhodné pracovat nastálo z domu, ale chodit na pracoviště. Což možná bude i důvod pro ty různé, nyní moderní, coworkingové kanceláře, i přesto, že většina lidí o nich mluví hlavně o místech, kde se setkávájí s dalšími lidmi. Možná, ale já se spíše přikláním k tomuto vysvětlení a socializaci považuji až za druhořadou.

    Moc pěkný příklad je ložnice. Místo, kde se spí. Takže pokud do ložnice vstoupím, okamžitě přecházím do uvolněného spánkového režimu. Docela by mě zajímalo, jak je to se pokoji stdentů, které slouží jako “vše v jednom?” Je tam postel – protože se tam spí, je tam stůl – protože se tam učí, je tam počítač – protože se tam pracuje/baví. To prostředí nemůže být zdravé. Většina lidí asi označí školu za místo, které má většina studentů spojené s prací/studiem, ale na rozdíl od zaměstnance, který příjde domů ve 16.00 a dál se zaměstnáním pro den nezabývá, student toho doma dělá přeci jen ve spojení se školou více.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!