Základní antirušivé textové editory (zdarma)

Základní antirušivé textové editory (zdarma)

Jistě to také znáte – píšete a potřebujete se plně soustředit. Nechcete žádná vyskakující okna a tuny panelů, které vám nabízejí spousty funkcí, které ani nevyužijete. Chcete prostě psát a nic víc. Mysl totiž občas potřebuje klid, pohodu a… jednoduchost.

Proto vám nabízím pár vybraných textových editorů, které byly vyvinuty speciálně pro kreativní jedince a dostaly nálepku “antirušivé”.

Ommwriter

Ommwriter je vlajková loď antirušivých textových editorů. Plná obrazovka a minimum voleb + příjemné pozadí a uklidňující hudba. Motto tohoto software zní: “Vaše mysl je jako divoká opice.” A tím dokonale podchycuje celou podstatu Ommwriteru, který se snaží tuto divokou opici zkrotit.

Sám ho používám na krátké prózy a jsem s ním maximálně spokojen. Proto ho vřele doporučuji všem alespoň vyzkoušet!

 • Operační systém: Mac i Windows
 • Cena: Ommwriter je v základní verzi zdarma/ profi verze nepřekračuje 100 Kč ($3,99)
 • Odkaz: http://www.ommwriter.com/

FocusWriter

FocusWriter je Ommwriteru velmi podobný. Celoobrazovkový režim, minimum viditelných a spousta skrytých voleb (hezký je například časovač) + příjemné (volitelné) pozadí. Navíc je podporován i systém Windows a na rozdíl od Ommwriteru je zcela zdarma.

Q10

Q10 oproti ostatním programům na první pohled moc nevyniká, ale zato má pár “utajených” užitečných funkcí – počítá znaky, slova a stránky. Veškeré jeho menu je řešeno přes klávesové zkratky (např. F1 vám ukáže jejich kompletní seznam).

3 webové textové editory

Potřebujete-li psát okamžitě a kdekoliv, kde je připojení k internetu, vyzkoušejte některý z těchto tří webových textových editorů:

 1. DarkCopy, který vychází z oblíbeného (ale podle mě zcela předraženého) WriteRoomu.
 2. Writer, který je pro změnu klonem DarkCopy. ;)
 3. MyTextFile, který sice nabízí řadu funkcí navíc, ale vyžaduje registraci. [update: zrušeno]

Cena: všechny výše uvedené webové editory jsou zdarma

DarkCopy

Pro pokročilé psavce

Jsou-li vám tyto editory malé (vzhledem k rozsahu vašeho projektu), doporučuji vám prohlédnout si následující dvě volby (jedná se již o komplexní řešení, které vám plně nahradí základní textové editory typu Word, OpenOffice či Pages).

 1. Scrivener, jenž je vhodný pro delší projekty a dramatické texty (obsahuje mimo jiné osnovu, přehlednou a flexibilní organizaci, klidný celoobrazovkový režim). Pouze Mac za $45. Nicméně doporučuji!
 2. CeltX, který je zdarma a podporuje všechny běžné operační systémy. Možná není zas tak přehledný a antirušivý, ale umí spoustu užitečných věcí a je jako jediný z této nabídky kompletně v češtině!

Rozhodně se také podívejte na sbírku antirušivých fontů.

A co vy – jaký používáte textový editor, když se potřebujete soustředit pouze na psaní? 

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

11 komentářů

 • Na základní psaní používám vim. Zcela zdarma, součástí každého linuxu a s minimem rušivých prvků.

  Odpovědět
 • Používal jsem yWriter http://www.spacejock.com/yWriter.html a StoryBook ale jsou spíše na organizaci knihy, postav, časových os atd než na psaní (podporují i přímé psaní a export, ale export nepodporuje správně znakové sady), nicméně hodit se mohou a jsou zdarma

  Nyní mi ke štěstí stačí Google Documents http://docs.google.com/ dostupné odkudkoli a s podporou mnoha textových i exportních formátů a možností pracovat i s tabulkami atd a propojit s e-mailovou schránkou

  Nejnovější vychytávkou je Kindle 3 :-) na ten si posílám nejnovější verze svých textů a přímo v něm si mohu podtrhávat části textů a dělat poznámky, aniž bych s sebou tahal tuny papírů :-)

  Odpovědět
 • To je úžasné! Já dosud používala pouze word, ale to jen kvůli tomu, že jsem o těchto dokonalých vymoženostech, nevěděla!!! Myslím, že jistě jeden z nich využiji. Nejvíce mne zaujal CeltX a Q10. Ty se mi vážně moc líbí :-)
  Děkuji za užitečný tip!

  Odpovědět
 • Zatím jsem používala Word, ale jak tak koukám… nejvíce se mi líbí CeltX, ale nemám na počítači, kde píšu, internet, takže bych si potřebovala program na psaní stáhnout… a tenhle asi nejde, co? NO nic, budu pracovat s Wordem… ono to nějak půjde:o(

  Odpovědět
 • Drobné doplnění k Q10.
  Editor již není podporován a pokud někoho zaujal, je dobré přejít na jeho vylepšenou verzi – WriteMonkey (http://writemonkey.com/). Oproti Q10 má i český slovník pro kontrolu pravopisu a několik funkcí navíc.

  Odpovědět
 • To je skvělé! Moc díky za ten přehled.
  Po 20 letech pinožení se v kanclu jsem dostala z organizačních důvodů výpověď v práci. Náhle mám prostor pro sebe…velký… i s působivou ozvěnou. Děti odrostly. Dostala jsem chuť tvořit, psát. A nevěděla jak začít. Pak jsem narazila na Vaše stránky a jupí! Mám radost jako z nečekaného dárku od přítele :-)
  Takže – sesumíruju si to doporučené desatero, nastartím editor a jde se na pár bestsellerů ;-)
  Arlenka

  Odpovědět
 • Jedině a pouze Word. Vyhovuje mi a vše co by popřípadě rušilo, nebo bylo nepříjemné, tak se dá vypnout, odebrat. podle mého názoru má také obrovské možnosti uživatelského nastavení. Barva písma, podkladu. Vyzkoušel jsem nejméně 6 různých editorů a vždy jsem se k Wordu vrátil. Všem psavcům a hlavně vašim čtenářům, přeji úspěšný a klidný Nový Rok. Také i Vám pane Nekuda a děkuji za vaší práci a ať se Vám daří a máte hromady spokojených studentů, čtenářů a hlavně přátel. Děkuji za to co děláte.

  Odpovědět
  • Já děkuju za komentář a za podporu + přeju ještě více inspirace do života!

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »