Základní antirušivé textové editory (zdarma)

Základní antirušivé textové editory (zdarma)

Jistě to také znáte – píšete a potřebujete se plně soustředit. Nechcete žádná vyskakující okna a tuny panelů, které vám nabízejí spousty funkcí, které ani nevyužijete. Chcete prostě psát a nic víc. Mysl totiž občas potřebuje klid, pohodu a… jednoduchost.

Proto vám nabízím pár vybraných textových editorů, které byly vyvinuty speciálně pro kreativní jedince a dostaly nálepku “antirušivé”.

Ommwriter

Ommwriter je vlajková loď antirušivých textových editorů. Plná obrazovka a minimum voleb + příjemné pozadí a uklidňující hudba. Motto tohoto software zní: “Vaše mysl je jako divoká opice.” A tím dokonale podchycuje celou podstatu Ommwriteru, který se snaží tuto divokou opici zkrotit.

Sám ho používám na krátké prózy a jsem s ním maximálně spokojen. Proto ho vřele doporučuji všem alespoň vyzkoušet!

 • Operační systém: Mac i Windows
 • Cena: Ommwriter je v základní verzi zdarma/ profi verze nepřekračuje 100 Kč ($3,99)
 • Odkaz: http://www.ommwriter.com/

FocusWriter

FocusWriter je Ommwriteru velmi podobný. Celoobrazovkový režim, minimum viditelných a spousta skrytých voleb (hezký je například časovač) + příjemné (volitelné) pozadí. Navíc je podporován i systém Windows a na rozdíl od Ommwriteru je zcela zdarma.

Q10

Q10 oproti ostatním programům na první pohled moc nevyniká, ale zato má pár “utajených” užitečných funkcí – počítá znaky, slova a stránky. Veškeré jeho menu je řešeno přes klávesové zkratky (např. F1 vám ukáže jejich kompletní seznam).

3 webové textové editory

Potřebujete-li psát okamžitě a kdekoliv, kde je připojení k internetu, vyzkoušejte některý z těchto tří webových textových editorů:

 1. DarkCopy, který vychází z oblíbeného (ale podle mě zcela předraženého) WriteRoomu.
 2. Writer, který je pro změnu klonem DarkCopy. ;)
 3. MyTextFile, který sice nabízí řadu funkcí navíc, ale vyžaduje registraci. [update: zrušeno]

Cena: všechny výše uvedené webové editory jsou zdarma

DarkCopy

Pro pokročilé psavce

Jsou-li vám tyto editory malé (vzhledem k rozsahu vašeho projektu), doporučuji vám prohlédnout si následující dvě volby (jedná se již o komplexní řešení, které vám plně nahradí základní textové editory typu Word, OpenOffice či Pages).

 1. Scrivener, jenž je vhodný pro delší projekty a dramatické texty (obsahuje mimo jiné osnovu, přehlednou a flexibilní organizaci, klidný celoobrazovkový režim). Pouze Mac za $45. Nicméně doporučuji!
 2. CeltX, který je zdarma a podporuje všechny běžné operační systémy. Možná není zas tak přehledný a antirušivý, ale umí spoustu užitečných věcí a je jako jediný z této nabídky kompletně v češtině!

Rozhodně se také podívejte na sbírku antirušivých fontů.

A co vy – jaký používáte textový editor, když se potřebujete soustředit pouze na psaní? 

Sdílení

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Další čtení…

Pojďte tvořit!

Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům… :) 

11 myšlenek u článku „Základní antirušivé textové editory (zdarma)“

 1. Na základní psaní používám vim. Zcela zdarma, součástí každého linuxu a s minimem rušivých prvků.

 2. Používal jsem yWriter http://www.spacejock.com/yWriter.html a StoryBook ale jsou spíše na organizaci knihy, postav, časových os atd než na psaní (podporují i přímé psaní a export, ale export nepodporuje správně znakové sady), nicméně hodit se mohou a jsou zdarma

  Nyní mi ke štěstí stačí Google Documents http://docs.google.com/ dostupné odkudkoli a s podporou mnoha textových i exportních formátů a možností pracovat i s tabulkami atd a propojit s e-mailovou schránkou

  Nejnovější vychytávkou je Kindle 3 :-) na ten si posílám nejnovější verze svých textů a přímo v něm si mohu podtrhávat části textů a dělat poznámky, aniž bych s sebou tahal tuny papírů :-)

 3. To je úžasné! Já dosud používala pouze word, ale to jen kvůli tomu, že jsem o těchto dokonalých vymoženostech, nevěděla!!! Myslím, že jistě jeden z nich využiji. Nejvíce mne zaujal CeltX a Q10. Ty se mi vážně moc líbí :-)
  Děkuji za užitečný tip!

 4. Zatím jsem používala Word, ale jak tak koukám… nejvíce se mi líbí CeltX, ale nemám na počítači, kde píšu, internet, takže bych si potřebovala program na psaní stáhnout… a tenhle asi nejde, co? NO nic, budu pracovat s Wordem… ono to nějak půjde:o(

 5. Štěpán Pelc

  Drobné doplnění k Q10.
  Editor již není podporován a pokud někoho zaujal, je dobré přejít na jeho vylepšenou verzi – WriteMonkey (http://writemonkey.com/). Oproti Q10 má i český slovník pro kontrolu pravopisu a několik funkcí navíc.

 6. To je skvělé! Moc díky za ten přehled.
  Po 20 letech pinožení se v kanclu jsem dostala z organizačních důvodů výpověď v práci. Náhle mám prostor pro sebe…velký… i s působivou ozvěnou. Děti odrostly. Dostala jsem chuť tvořit, psát. A nevěděla jak začít. Pak jsem narazila na Vaše stránky a jupí! Mám radost jako z nečekaného dárku od přítele :-)
  Takže – sesumíruju si to doporučené desatero, nastartím editor a jde se na pár bestsellerů ;-)
  Arlenka

 7. Jedině a pouze Word. Vyhovuje mi a vše co by popřípadě rušilo, nebo bylo nepříjemné, tak se dá vypnout, odebrat. podle mého názoru má také obrovské možnosti uživatelského nastavení. Barva písma, podkladu. Vyzkoušel jsem nejméně 6 různých editorů a vždy jsem se k Wordu vrátil. Všem psavcům a hlavně vašim čtenářům, přeji úspěšný a klidný Nový Rok. Také i Vám pane Nekuda a děkuji za vaší práci a ať se Vám daří a máte hromady spokojených studentů, čtenářů a hlavně přátel. Děkuji za to co děláte.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *