Základní dva typy autorů

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

René Nekuda

Tvůrčí psaní

článek

Základní dva typy autorů

Ze svého pozorování mohu autory rozdělit na dva základní typy – na ty, kteří se nechávají při psaní unášet příběhem a na ty, kteří plánují kompozici dopředu a potom už jen tak trochu “doplňují do šablony”.

Nutno podoknout, že ani jeden z těchto typů není lepší, nebo horší.

Ono se totiž všechno musí vyrovnat v revizích (a tím nemyslím pravopisné korektury, ale skutečně revize příběhu jako takového).

První typ se musí o to víc věnovat revizím, neboť dopředu nevěděl, co a jak chce říct (možná ani netušil, jak celý příběh skončí).

Druhý typ má revize mnohem lehčí, protože věděl, co a jakým způsobem chce říct, čili stačí ten příběhový diamant pouze dobrousit.

Základní rozdíl mezi grafomanem a profesionálem se pozná právě v revizích – grafoman raději napíše text nový, než aby se zabýval textem již napsaným a dál ho piloval.

Obvyklý počet revizí je pět až deset (i když najdete mezi spisovateli výjimky, které se revizemi moc nezaobírali, tak rozhodně platí, že první verze se nikdy a za žádných okolností neodevzdávají).

V průběhu života se autoři přelévají z jedné škatulky do druhé. Navíc třeba detektivka se v žádném případě nedá napsat prvním způsobem (ten se hodí třeba pro psaní povídek). A tyto škatulky samozřejmě nikdy nejsou 100%.

A co s tím?

Ve své podstatě je důležité uvědomit si výhody a nevýhody obou skupin a nějakým způsobem s tím pracovat.

Jestliže hledáte inspiraci, první typ může vyzkoušet zdejšího Povídkáře a druhý typ můj zcela nový online nástroj Příběhovač.

Ať se vám dobře píše, milí autoři! ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Základní dva typy autorů“

  1. Někde jsem o tom četl a líbilo se mi hodně přirovnání k zahrádkáři a architektovi.

    Zahrádkář zasadí semínko a “čeká”, co z něho vyroste.

    Architekt vše perfektně promyslí, narýsuje, vypočítá a až potom začne psát.

    Jen pro ty, kteří hůře chápou jako já a potřebují polopatické vysvětlení :-)

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.