Základní dva typy autorů

Základní dva typy autorů

Ze svého pozorování mohu autory rozdělit na dva základní typy – na ty, kteří se nechávají při psaní unášet příběhem a na ty, kteří plánují kompozici dopředu a potom už jen tak trochu “doplňují do šablony”.

Nutno podoknout, že ani jeden z těchto typů není lepší, nebo horší.

Ono se totiž všechno musí vyrovnat v revizích (a tím nemyslím pravopisné korektury, ale skutečně revize příběhu jako takového).

První typ se musí o to víc věnovat revizím, neboť dopředu nevěděl, co a jak chce říct (možná ani netušil, jak celý příběh skončí).

Druhý typ má revize mnohem lehčí, protože věděl, co a jakým způsobem chce říct, čili stačí ten příběhový diamant pouze dobrousit.

Základní rozdíl mezi grafomanem a profesionálem se pozná právě v revizích – grafoman raději napíše text nový, než aby se zabýval textem již napsaným a dál ho piloval.

Obvyklý počet revizí je pět až deset (i když najdete mezi spisovateli výjimky, které se revizemi moc nezaobírali, tak rozhodně platí, že první verze se nikdy a za žádných okolností neodevzdávají).

V průběhu života se autoři přelévají z jedné škatulky do druhé. Navíc třeba detektivka se v žádném případě nedá napsat prvním způsobem (ten se hodí třeba pro psaní povídek). A tyto škatulky samozřejmě nikdy nejsou 100%.

A co s tím?

Ve své podstatě je důležité uvědomit si výhody a nevýhody obou skupin a nějakým způsobem s tím pracovat.

Jestliže hledáte inspiraci, první typ může vyzkoušet zdejšího Povídkáře a druhý typ můj zcela nový online nástroj Příběhovač.

Ať se vám dobře píše, milí autoři! ;)

Podobné příspěvky

Co byste měli vědět o dokončování textů

Možná se vám již někdy stalo, že jste koukali do e-mailového okna a nešlo vám začít psát rozsáhlejší odpověď na kolegovu zprávu. Nebo vás mohl přepadnout strach, že se nedokážete...

Jak přečíst jednu knihu týdně

Čtení je vášeň. Čtení je sebepoznání a umění vyznat se ve světě. Díky čtení máte možnost zažít věci, které byste v životě nikdy nezažili nebo ani neviděli. Příběhy jsou základním...

Nové termíny kurzů tvůrčího psaní

Mám za sebou čtyři roky výuky tvůrčího psaní a v září načínám rok pátý. Loňský rok byl pro mne velmi úspěšný a v mnoha ohledech i zlomový. Mám velikou radost,...

Různé začátky různých autorů

Tady si dovolím malou odbočku. Začátky příběhů se – krom jiného – liší svým tempem, narativní rychlostí. Jsou začátky strmé jako skok ze skokanského můstku a začátky povlovné jako chůze...

Bullet Journal: zajímavá metoda organizování úkolů

Systém organizování úkolů a poznámek Bullet Journal je velmi jednoduchý a lehce přizpůsobitelný. Přijde mi univerzální a snadno aplikovatelný do každodenního života. Zde je krátké instruktážní video (v angličtině): https://youtu.be/fm15cmYU0IM Každý...

Revize rukopisu: podrobný návod

Dopsali jste svoji novou knihu a máte obrovskou radost, že to máte konečně za sebou? Moc rád bych vám pogratuloval a poplácal vás po zádech, ale nezapomněli jste náhodou ještě...

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

2 komentáře

  • Někde jsem o tom četl a líbilo se mi hodně přirovnání k zahrádkáři a architektovi.

    Zahrádkář zasadí semínko a “čeká”, co z něho vyroste.

    Architekt vše perfektně promyslí, narýsuje, vypočítá a až potom začne psát.

    Jen pro ty, kteří hůře chápou jako já a potřebují polopatické vysvětlení :-)

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!