Zaniknou tištěné knihy?

Ano, samozřejmě. Do 25 let ukončí digitální revoluce prodej papírových knih. Ale ještě něco: e-knihy a e-publikování přinese konec “spisovatele” jako profese. V budoucnu budou psát e-knihy nováčci, nadšenci a již zavedení autoři v knižním průmyslu. Digitální revoluce nepřinese novou éru kreativity, protože to bude znamenat, že autoři budou nabízet svá díla za velmi málo nebo úplně za nic. Psaní jako povolání přestane existovat.

Myslíte si, že se tato pesimistická vize Ewana Morrisona z Guardianu vyplní?

Mně to přijde jako docela legrační scénář. ;)

Sdílení

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Další čtení…

Pojďte tvořit!

Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům… :) 

9 myšlenek u článku „Zaniknou tištěné knihy?“

 1. K expanzi e-booků pravděpodobně dojde, nicméně neřekl bych, že následně dojde k vymýcení spisovatelského řemesla a zájmu nakupovat e-knížky. Naopak, možná díky menším nákladům dojde k menší renesanci knižního trhu.

 2. hrůzná představa…
  To by musely přestat natáčet filmy ,protože podle čeho by se natáčely?
  ztratilo by se kouzlo tištěného scénáře zaplněného různými poznámkami,škrty a kresbičkami
  myšlenky by se ztrácely nemaje svoje místo v knize,ši alespoň na CD.
  ne…nevěřím,že spisovatelské řemeslo zanikne,stále zde bude potřeba sdělovat příběhy,vykreslovávat poezií každý rozvitý kvítek,záblesk slunce ,romantickou záři měsíce,zurčení potůčku tančícího po kamenech s rozvlněným odrazem neskutečné krásky se zlatými vlásky….
  ne a ne a ne…..je to přece na nás zdali nás necháme zahynout….

 3. Petra Polachová

  Mno, o tom dost pochybuji, že by spisovatelské řemeslo zaniklo. Vždyť už dneska si může psát kdokoliv blog, napíše si knihu, vystaví ji, kdekdo si ji může stáhnout. Ale známých je jen pár blogů. Dneska jsou navíc spisovatelé brzdění tím, že aby jim vyšla kniha je potřeba ji vytisknout, produkovat, a to stojí peníze. Spisovateli je pak jeho dílo odmítnuto, protože by nemuselo pokrýt náklady. Spíše to vidím tak, že možná papírová podoba zanikne, ale vzniknou jakési databáze, něco co bude plnit úlohu nakladatelství. Lidé už dnes mají problém v tom balastu na internetu najít něco smysluplného. Tyto databáze budou obsahovat jen kvalitní dílo, a tím čtenářům zaručovat, že je toto dílo hodnotné. Čtenáři tak budou platit menší peníz a na svět přijdou i ta díla, která by jinak nemohla. Na druhou stranu se to dá zneužít a některé společnosti budou ochotny snížit laťku dost dolů, aby jim to vydělalo peníze.
  A když se na to podíváte z druhé strany, kolik spisovatelů dnes publikuje rovnou e-knihy, např. Stephen King.
  Co se týká mě, tak já dávám pořád přednost papírové knize.
  Ale ne nadarmo se říká, že konec jednoho, je začátek něčeho jiného. Stejné obavy mohli mít i lidé při zavedení knihtisku.

 4. Předpověď je vcelku zajímavá, ale myslím si, že je to spíše hádání. Budoucnost je dá jen velmi těžce předvídat. Ani si moc nejsem jistý rozmachem amatérských spisovatelů, protože i teď se na internetu povalují romány, povídky a další texty smíšené kvality. S trhem knih, ale nijak neotřásají.

  A jestli zmizí papírová kniha? Ano, zmizí, ale rozhodně déle než za 25 let a vymýcena zcela asi nikdy nebude. Rozhodně ji ale nenahradí nynější generace ebooků. Technologie nám musí nabídnout něco lepšího. Nebo pomůže výměna generací.

 5. Áno, nad tímto se diskutuje čím dál častěji. Kdysi jsem nad tím také přemýšlel a svoje úvahy zaznamenal zde:

 6. Tak něco podobného se léta říkalo ve vztahu – internet a noviny.

  Jasně, jakýsi úpadek nastal, ale po těch letech se zase potvrzuje pravidlo – kvantita není kvalita! A za kvalitní obsah se platí, ne proto že by někdo chtěl ždímat prachy (to zajisté také, ale pořád je snazší prodávat drogy nebo tak něco, než dělat do médií), ale proto že je poptávka.

  Ano, lidé budou číst knihy více v čtečkách, než v klasické papírové podobě. A ano, nastane chvilka kdy bude nával podprůměrné literatury vysoce nadprůměrný než je zvykem. Však to se zas srovná, stejně tak jako v mém uvedeném příkladě.

  Historie se totiž stále opakuje…

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *