Žije svým vlastním životem

Žije svým vlastním životem

Začíná jako nápad ve vaší hlavě.

Ne, počkejte, zpátky – tohle není úplné přesné. Začíná ještě mnohem dřív.

Začíná v dětství, když jste snili s otevřenýma očima, když jste pozorovali mraky a viděli mýtické příběhy, když vás fascinovaly ohromné lokomotivy na nádraží.

Začíná s prvními slovy, které jste vyslovili. Se strašidly pod postelí. Se skrýváním se pod peřinu, aby vás nesežraly.

Začíná v nekonečném prostoru mezi „ano“ a prvním opravdovým polibkem. Z nadšení z objevů a ze strachu z objevení.

Začíná pět minut před dvacetinami, kdy jste věděli, jak má fungovat celý svět.

A pak se během nepatrného okamžiku stane něco jiného – stane se nápadem pro váš příběh.

Příběhy vyrůstají z našich zkušeností, vzpomínek, historie, existují mezi našim bděním a spánkem. Prakticky vše – dobré, špatné, smutné, nebezpečné, skvělé, hloupé, ošklivé, krásné – je osivem pro každého spisovatele.

Jakmile se ve vaší hlavě objeví nápad, máte na výběr: zapomenout na něj, nebo přijmout náročný úkol a napsat ho.

Nápady obvykle vidíme v určitém tvaru, vnímáme jejich barvu, slyšíme je povídat si, ale jakmile je postupně přenášíme na papír, jejich zvuk, barva a tvar se mění, že?

Vaše příběhy zrají v naprosté shodě s vašim reálným životem a vztahy, které momentálně prožíváte. Ignorováním hlasu svého života se vystavujete riziku, že napíšete iluzi, kterým nikdo neuvěří.

Takže je potřeba psát a přepisovat, dokud vám příběhem sám neřekne „stop“. Pak přidejte název díla. Ale to taky není definitivní konec, protože jakmile titul dopíšete, vaše dílo se začne opět měnit. Chórus vašich čtenářů ho změní, takže se bude přizpůsobovat jejich odlišným hlasům jako modelína.

Ano, je to pořád váš příběh. Vy jste zachytili to, co ve vás život nastřádal. Napsali jste to. Ale je to větší než vy. A vždycky bylo.

Dobré příběhy mají totiž svůj vlastní život.

Poznámka: Nevíte, o čem zrovna teď psát? Tady je podrobný návod.

Sama doma, Respekt a časopis Vlasta

Sama doma, Respekt a časopis Vlasta

Být v pořadu Sama doma byl velký zážitek. Je skvělé, že Příběhostroj a domácí vyprávění příběhů dokáže oslovit tolik čtenářů i diváků. Podívejte se na výsledek a pochopíte, proč jsem tuto knihu vlastně napsal. :) Respekt (č. 11/2019) Rozhovor o

Přečíst »
fountain-pen-1854169_1280

Základní principy dobrého psaní

Nejdůležitější, nejzákladnější a nejužitečnější principy, které byste měli mít na paměti při jakémkoliv druhu psaní – to jsou hlavní témata tohoto textu. Samozřejmě platí, že současná postmoderní kultura velmi ráda porušuje pravidla – nicméně je důležité uvědomit si, že tito

Přečíst »
Noční můry nespí

Noční můry nespí

Noční můry nespí a odteď nebudete spát ani vy. Členové skupiny Hlava nehlava, kteří studovali či studují na Literární akademii, nejsou v nahánění strachu žádní nováčci. Chlupy se vám budu ježit hrůzou, vlasy vstávat na hlavě a bledý výraz neopustí

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

5 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »