Zorganizujte si svůj svět

time-3222267_1280

Dokážete si představit, kolik času strávíte hledáním různých věcí? Vzpomínáte si na tu zastrčenou složku ve svém počítači, kterou jste hledali čtvrt hodiny? A co vaše brýle nebo diář? Kolikrát jste věděli, že je tam někde na psacím stole (případně v kabelce), a tak dlouho jste tápali, až jste ho nakonec našli v kuchyni na ledničce (Jak se tam ksakru vůbec dostal?!).

Ano, neustálé hledání věcí (těch fyzických, ale i virtuálních) je jeden z největších zabíječů vašeho času. Ony se ty minutové výkřiky bezradnosti nasčítají a pravděpodobně by vám umožnily přečíst si každý měsíc jednu kratší knížku.

Správná organizace, jasné uspořádání a logický systém je věc čistě individuální – s tím vám bohužel nikdo nepomůže. Nicméně vyzkoušejte si různé možnosti třídění a ukládání dat, informací, složek, plochy vašeho PC, e-mailů, schránek a dalších věcí, se kterými přicházíte dennodenně do styku, je něco, kde se můžete inspirovat od ostatních.

Pokud jsme v něčem úspěšní, není to práce, je to životní styl.

– Granatelli

Raději ještě jednou – experimentujte s různými organizačními systémy, dokud nenajdete takový, který vám skutečně vyhovuje. Vyplatí se to!

Já například využívám svoji e-mailovou schránku jako to-do list (tj. hezky česky “úkolníček”). Vyřešené e-maily (odeslal jsem odpověď; udělal jsem akci, která tam byla zmíněna či jsem si nějaké datum zaznamenal do diáře) jednoduše smažu. Nepodstatné a hromadné e-maily mažu okamžitě. Důležité zprávy (typu faktury, zrevidované rukopisy povídek apod.) přesouvám do jediné složky, kterou ve schránce mám – Archiv.

Tímto systémem mám v příchozí poště, v případě všech vyřešených akcí, nula položek! Jestliže mám náročnější období a chybí mi něco dodělat, obsahuje má e-mailová schránka zhruba pět zpráv.

Podobně fungují i mé SMS zprávy v mobilu – nepodstatné jsou ihned smazány, důležité vyřešeny a některé z nich si ukládám do složky Archiv.

TIP: Najděte hodinu pro svoji tvorbu!

Už jsem si tak nějak zvykl, že kdykoli si otevřu e-mailovou nebo SMS schránku, jasně vidím, co mám udělat a zároveň mám jednoduchý přístup k již splněných úkolům a dokumentům. Mně tahle forma uspořádání zpráv plně vyhovuje.

A zároveň mě to samo nutí mít prázdnou schránku, protože se nic nevyrovná stavu “nula úkolů”! ;)

Největším objevem mé generace je skutečnost, že lidská bytost může svůj život pozměnit tím, že k němu změní přístup.

– William James

Dobré zvyky se těžce nabývají, ale snadno se s nimi žije. Zlozvyky se snadno získávají, ale život s nimi je obtížný.

– Zig Ziglar

Ať je tedy váš systém organizace jakýkoli, pamatujte si, že 120 x 1 minuta hledání jsou zbytečně promarněné 2 hodiny…

Sdílení

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Další čtení…

Pojďte tvořit!

Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům… :) 

3 myšlenky u článku „Zorganizujte si svůj svět“

  1. Zaujimavy clanok. Organizacia je dolezita obzvlast v neustale rozrastajucom sa digitalnom svete.
    Organizaciu e-mailov robim tak, ze e-mailovy klient je nastaveny aby mi neoznacil automaticky e-mail za precitany. Oznacim si ho sam za precitany ked je vybaveny. E-maily nemazem pre pripad, že sa potrebujem vratit k niektoremu z nich. E-mailom ktorym je potrebne venovat zvlast pozornost si oznacujem farebne (Thunderbird to dovoluje). Ine finty opisujem v mojom clanku:

  2. Michaela Mašková

    Já momentálně přijímám e-maily z kurzu Jak napsat knihu. Abych je nemusela zbytečně hledat mezi přijatými e-maily, jednoduše mám nastavený filtr a ony se ihned přesunují do speciální složky. Mám je tedy hned po ruce. Funguje to a je to opravdu přehledné. V doručených e-mailech mi po zkontrolování většinou nezůstává jediný mail.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *