Autor

René Nekuda

V životě mám obrovské štěstí – již několik let učím tvůrčí psaní a je to má hlavní práce (navíc se zabývám oborem, který jsem vystudoval). Vést oblíbené kurzy a pomáhat ostatním plnit si sny a rozvíjet se, to je velký závazek.

Nic neponechávám náhodě a neustále na sobě pracuji. Obrovské zkušenosti z dlouhodobého školení veřejnosti, malých i velkých firem (a tím pádem i nezanedbatelného „vzorku“ účastníků) přetavuji do unikátního přístupu ať už k samotné výuce, tak i k pestrobarevné škále lidí, která se mi v kurzech objevuje (různé profese, zkušenosti, povahy, očekávání, cíle, věk od 11 do 82 let).

Má práce mě pohání dál a dál a nebojím se vytvářet odvážné projekty (např. Hakuna Matata) a zapojovat své kurzisty do běžného literárního světa (velké procento z nich vydalo vlastní knihu). Možná i to je důvod, proč se mnoho z nich rádo vrací a vše stvrzují pozitivním hodnocením v anonymních dotaznících zpětné vazby.

V kurzech jsem zažil svatby, porody, nemoci, povýšení i nečekané životní události. Důvěru mi projevují introverti i extroverti, dokážu pracovat s ostřílenými psavci i s těmi, kteří se prostě jenom zajímají o fungování příběhů nebo jsou vášniví čtenáři.

Vést šťavnaté kurzy, ve kterých se nikdo nenudí, je jedna z mých profesních priorit.

Mám radost, že jste zavítali na tyto webové stránky a doufám, že se brzy potkáme. Pevně věřím, že si můžeme být vzájemně nápomocní!


Skoro tucet čísel

0
let
celkové praxe v oboru (vč. studií tvůrčího psaní na VŠ)
0
+
spokojených kurzistů a klientů
0
+
knih o tvůrčím psaní v knihovně
0
zahraniční školení a konference tvůrčího psaní
0
%
celkové pozitivní hodnocení mých kurzů
0
%
hodnocení úrovně znalostí lektora
0
+
proškolených firem a organizací
0
+
inspirativních projektů tvůrčího psaní

Spojme se!

    

Pošlete mi zprávu nebo se případně můžeme potkat na nějaké veřejné akci.


Média

Poslechněte si například rozhovor z pořadu Liberatura na Radiu Wave:


Trocha bulváru aneb Náhodné informace o mně…

 1. Miluju literaturu a mám s ní již několik dětí (a přál bych si ještě další).
 2. Ani babiččiny vychytralé pokusy s jídlem mě nenaučily jíst maso. Učím se jíst maso.
 3. V Keni jsem si našel nového bráchu Bena a dostal jméno René Odhiambo Nekuda (to na mě prozrazuje, že jsem se narodil v létě v odpoledních hodinách).
 4. Zásadně se nedívám na hororové filmy.
 5. Bojím se létání a při vzlítávání a přistávání děsím sousedy svým řevem a chytám je za ruku.
 6. Mým nejoblíbenějším autorem je Oscar Wilde.
 7. Baví mě práce s lidmi a výuku tvůrčího psaní beru fakt vážně. ;)
 8. Do patnácti let jsem se bál tmy.
 9. Když se zaseknu, tak nic není nemožné.
 10. K smrti mě nudí snobismus a vyvyšování.
 11. Mám rád zvířata a zvířata mají rada mě.
 12. Učím se neúkolovat sebe sama nahlas.
 13. Na ostatních si nejvíce vážím přirozenosti.
 14. V průběhu celého roku zkouším, zdali se dá zoranžovatět po velkých dávkách dušené mrkve.
 15. Magická kombinace kávy a cheesecaku mě vždycky dokáže maximálně uklidnit.
 16. Mám přecitlivělý nos, který dokáže vycítit Chanel 5 na vzdálenost tří kilometrů.
 17. Absolutně nesnáším slipy.
 18. Jsem Apple-friendly.
 19. Po každém vyplnění tabulky nebo formuláře zestárnu o minimálně dva roky.
 20. Díky RenéNEKUDA.cz jsem se sám naučil základy programování, WordPressu, CSS a HTML (do tajů SEO teprve pronikám).
 21. Miluju Českou republiku a neměnil bych.
 22. Přál bych si celosvětový mír a nasycení všech hladovějících dětí. ;)
 23. Jako malý jsem chtěl být parfumér nebo ředitel zoologické zahrady.
 24. První kniha, kterou jsem celou přečetl, byla Malý princ (ve 2. třídě na ZŠ).
 25. V pití preferuji červené víno před bílým.
 26. + bonusová informace navíc (obnovením stránky se změní):
Duší jsem „maloměšťák“.
René Nekuda

Oficiální medailonek

MgA. René Nekuda (* 29. srpna 1986) vystudoval Literární akademii v Praze, několik let pracoval jako novinář, píše povídky a divadelní hry, cestuje po světě a o svých cestách také přednáší. Od roku 2011 profesionálně vyučuje tvůrčí psaní.

Je vítězem první tištěné reality show (časopis Nový prostor, 2005), na svém kontě má několik drobných literárních ocenění a svoji tvůrčí energii realizuje v mnoha veřejných projektech (moderování, režie/dramaturgie pořadů či jako herec). Dále si vede svůj internetový medailonek RenéNEKUDA.cz spojený s blogem (nejen) o kreativitě a tvůrčím psaní.

René Nekuda studoval tvůrčí psaní mimo jiné u Daniely Fischerové, Petra Šabacha, Radky Denemarkové, Arnošta Goldflama, Ivony Březinové.

V roce 2013 absolvoval přátelské školení výuky tvůrčího psaní na Chapman university v Los Angeles, USA.

Autor je součástí European Association of Creative Writing Programmes (EACWP), jeho studenti úspěšně vydávají knihy a někteří jsou zapojeni do chodu českého kulturního života.

Zkušenosti a praxe

Kde působí (či působil) jako lektor tvůrčího psaní: Literární akademie v Praze, SCIO, CEVRO Institut, o. p. s., Siemens, s. r. o., Komerční banka, Follow Bubble s. r. o., PR.Konektor, Univerzita Palackého v Olomouci, Gymnázium prof. Jana Patočky v Praze, Naučmese.cz, Centrum Paraple, o. p. s., Kulturní dům Bartovice Ostrava, vzdělávací instituce Serafín, festival Šrámkova Sobotka, ČNP Consulting, Člověk v tísni, Olympiáda v českém jazyce a další…

Novinářská praxe: časopis Nový prostor, Naše adresa (hyperlokální médium PPF Media a. s., které již zaniklo), mlékarna Tatra Hlinsko s. r. o., zpravodajství České televize, Martinus.cz.

Kde publikuje své texty: zejména v nakladatelstvích XYZ, Youngbooks, JaS, v divadlech Viola a Ypsilon a ve vydavatelství Popron.

Porotcování v literárních soutěžích: Cena Waltera Sernera 2013 (pořádá Pražský festival spisovatelů), Fénix content marketing a další regionální literární soutěže.

Rozhovory a veřejná vystoupení: Většinu publikovaných rozhovorů najdete v sekci Média. Veřejná vystoupení a kulturní akce hledejte v sekci Pozvánky.

René Nekuda
Foto: Petr Florián

Obchodní údaje: Nejsem plátcem DPH. MgA. René Nekuda je zapsán v evidenci živnostenského úřadu Hlinsko v Čechách pod č. j.: MCP2/090572/2013/OZ-REG/Mel. Mé IČO: 02069156.

„Pokud by všichni pedagogové byli stejně zapálení jako René, možná by nás všechny bavilo jít zpátky do školy. Víkendový kurz byl plný zajímavých poznatků, kreativních cvičení, které rozvířily myšlenky, i smysluplného feedbacku, který je vždy potřeba. Dynamika skupiny byla taky skvělá a bylo poučné mít porovnání s ostatními. Moc mě to bavilo.“
– Lenka