Povídkář

Povídkář je jedinečný online nástroj zdarma, který dokáže podnítit inspiraci, přilákat všechny múzy světa a pomoci vám vybudovat skutečně zajímavé příběhy.

„Chcete si zkusit napsat povídku, ale nevíte jak na to? Pak je pro vás jako stvořený online pomocník Povídkář, který vám pomůže najít tu pravou hlavní postavu, zápletku, místo děje, nebo třeba i úvodní větu!“ – Nikola Kieslerová, Zapnimozek.cz

Povídkáře jsem si prvně vytvořil pro svoji vlastní potřebu, ale jsem si 100% jistý, že dokáže být užitečným nástrojem pro spoustu dalších lidí.

Jeho použití je velmi jednoduché – kdykoliv potřebujete popostrčit, stačí si na něj kliknout a on už vás nakopne.

Povídkář náhodně generuje 4 základní části každého příběhu – hlavní postavu, umístění děje, téma a úvodní větu.

K úplnému odblokování Povídkáře sdílejte krátké doporučení na jedné z níže uvedených sociálních sítí (pak se šedé místo promění až do smazání vašich cookies na mašinu vyrábějící netradiční příběhy).

Nechat se inspirovat nikdy nebylo tak jednoduché!


POVÍDKÁŘ

Postupně prolistujte odkazy vpravo – Postava, Místo, Téma a První věta. Dostanete tak svoji unikátní kombinaci pro vytvoření zajímavého příběhu. Po obnovení okna tohoto prohlížeče se kombinacezmění. Děkuji vám, že používáte mého Povídkáře!

Poznámka: Přihlášení uživatelé mohou losovat nové položky obnovením okna webového prohlížeče. Jinak se vše automaticky aktualizuje jednou za 4 hodiny.

Postava

Co kdyby vaše nová postava byla: Upovídaný sběratel

Místo

Co kdyby se příběh odehrával na tomto místě: Letiště

Téma

Co kdyby vaše vyprávění pojednávalo o: Cesta k úspěchu není rovná – k úspěchu vedou schody!

První věta

Co kdyby váš text začínal větou: Nikdo nelitoval toho, že zemřel – kromě mě.


POZOR! Můj další online inspirativní nástroj pro spisovatele se jmenuje Příběhovač!

Doplňková cvičení Povídkáře najdete na konci této stránky.


Jak Povídkáře používat

Povídkář vám doplní chybějící článek vašeho příběhu (zajímavá postava, umístění děje, téma nebo první větu), případně automaticky vygeneruje celou počáteční situaci. Ve více než 80 % jsou vzniklé zápletky neuvěřitelně podnětné a dají se uchopit mnoha směry – z příkladu č. 2 níže může být humorná historka, vážná filozofická povídka nebo i horor.

Jestliže přeci jenom chcete mít náhodu alespoň trochu pod kontrolou, dovolte si (maximálně) 3x obnovit stránku s Povídkářem.

Obnovením jakékoliv Povídkářovy stránky prohlížeče dostanete zcela novou, unikátní kombinaci. Buďte na sebe tvrdí – pokuste se dodržet pravidlo 3x a dost!

Určitě to půjde, protože databáze Povídkáře obsahuje pouze maximálně stimulující položky! ;)

Dobře míněné upozornění: V žádném případě nedoporučuji Povídkáře neustále proklikávat. To totiž znamená, že již máte nějakou představu o příběhu a jenom si ji tady chcete potvrdit. Buďto ho chcete použít jako inspirační nástroj, nebo se zbytečně nezdržujte a raději pište. ;) 


Příklady příběhů vygenerovaných Povídkářem

 1. Postava: Detektiv, který omdlévá, když vidí krev. Místo: Zatuchlá ubytovna. Téma: Ryby a hosté smrdí po třech dnech. První věta: „Nejsme tu sami!“
 2. Postava: Rozčílený čajovník. Místo: Zamčená soudní síň. Téma: Nerozhodnost brzdí svět. První věta: „Pro tohle neexistuje žádná omluva.“
 3. Postava: Nepříčetný hudebník. Místo: Čekárna. Téma: Lepší zemřít, než žít se špatnou reputací. První věta: „Byl to nejdelší den toho roku.“
 4. Postava: Šílený pletař. Místo: Koupelna. Téma: Štěstí přeje statečným. První věta: „Jmenuji se Sam.“
 5. Postava: Alergický režisér. Místo: Kabinka. Téma: Vzpomínky jsou někdy živější než přítomnost. První věta: „Lákání dálek vonělo víc než přání otce.“

A co dál?

Jakmile máte základní zápletku hotovou, zkoumejte ji ze všech možných stran. Chvilku o ní přemýšlejte, a pak ihned začněte psát. Pusťte všechny nápady na klávesnici vašeho počítače!

Pár otázek, které vám pomohou příběh dotvořit:

 • Jak se postava ocitla na daném místě?
 • Proč tam asi šla?
 • Koho by tam měla potkat, aby se naplnilo téma příběhu?
 • V jakém duchu se ponese celé vyprávění (humor, vážno, tajemno apod.)?
 • Jak se má postava jmenuje, kde bydlí a co je její prací?
 • Čím je hlavní postava zajímavá (koktá, ztratila paměť, mluví pozpátku atd.)?
 • Tuším, kde můj příběh skončí?
 • Co všechno se událo před první větou?
 • Co má postava za problém?
 • Co chci svým příběhem říct (s odkazem na vygenerované téma)?
 • Jak dále rozvedu první větu, aby byl první odstavec mého příběhu opravdu čtivý a poutavý?
 • Co všechno z mého života mohu do tohoto příběhu zakomponovat?
 • Už znám celou zápletku svého nového příběhu? ;)

Poznámka: Je-li vám toto všechno málo, doporučuji důkladnou četbu článku Rozvaha nad příběhem – základní seznam pro zaručený úspěch*, případně stáhnutí Příručky dobrého psaní nebo prolistování zdejšího archivu rubriky Tvůrčí psaní. Další zajímavý text, který by neměl uniknout vaší pozornosti, se jmenuje O myšlení “uvnitř krabice”


Pár důležitých poznámek na konec

Povídkáře můžete volně používat ke své vlastní potřebě. Všechny vygenerované příběhy nejsou zatíženy autorským právem, takže mohou být zcela a jenom vaše.

Databáze Povídkáře se neustále rozrůstá (nyní obsahuje několik stovek milionů unikátních kombinací).

Jste-li s tímto nástrojem spokojeni, napište mi, prosím!

Máte nápad na jedinečnou postavu? Navštívili jste zajímavé místo? Chybí vám v Povídkáři nějaké téma? Napsali jste skutečně poutavou první větu a nakonec příběh nedokončili? Šup sem s ní (vlastně se vším)! Pomůžete tak i ostatním… Díky za všechny!

Dále bych vás rád poprosil o propagaci tohoto neziskového projektu. Můžete-li, odkazujte na tuto stránku, případně šiřte její dobré jméno mezi svými přáteli. Ještě jednou moc děkuji!

A hlavně – uložte si Povídkáře do svých online záložek, abyste se brzy zase vrátili! ;)

Jakékoliv dotazy, nápady či připomínky vkládejte nyní do tohoto volného fóra. Děkuji!


Povídkář

Doplňková cvičení