Jak dobře znáte svého hrdinu?

Jak se tvoří literární postava

Postava je základem každého pořádného příběhu. Nemůžete napsat úspěšnou knihu (v jakémkoli slova smyslu), aniž byste se jako autoři důkladně nevěnovali hlavnímu hrdinovi.

Aby vše řádně fungovalo, měli byste své postavy důkladně znát – to je základní tajemství úspěchu. A příčina většiny neúspěchů, pokud tomu tak není a vaše postava tzv. „šustí papírem“.

Říká se, že autor by měl v textu použít 10 % informací, které o své postavě zná. Je to sice uměle nahozené číslo, ale v podstatě tato věta říká, že byste o ní měli vědět naprosto vše – i to, co váš příběh vyloženě nevyžaduje.

Pevně věřím, že kdybysme o půlnoci vzbudili J. K. Rowlingovou a zeptali se jí, co by si dal dneska Harry Potter k snídani, tak ani nemrkne a ihned odpoví. Slavní spisovatelé si skutečně v průběhu psaní vytvářejí vlastní literární alter ega. Je to přirozené, má to tak být.

O co tady jde?

Následující test je pomocníkem při tvorbě plastických figur. Využívá principů otázek z různých okruhů (rodina, práce, psychologie apod.) a předpokladu, že když dokážete tyto otázky bez větších problémů zodpovědět, vytváříte si v hlavě živé a propracované hlavní hrdiny.

Jak dobře znáte svého hrdinu? obsahuje celkem dvanáct náhodně generovaných otázek. Na jejich zodpovězení by vám měly stačit dvě až čtyři minuty. Být pod tlakem je pro někoho důležité, proto časový limit.

Jestliže dokážete rychle zodpovědět následující otázky, není možné, abyste měli vytvořenou špatnou postavu.

To, jak s ní potom naložíte, je věc druhá.

Jak dobře znáte svého hrdinu? je mou další pomůckou pro spisovatele a já vám upřímně přeji, aby se ve vaší hlavě rodily co možná nejzajímavější literární postavy!

Jak dobře znáte svého hrdinu?

 1. Má vaše postava nějakou přezdívku?
 2. Má vaše postava nějaký specifický přízvuk nebo mluví nějakým nářečím?
 3. Jaký účes vaše postava obvykle nosí a proč?
 4. Jaká je její nejhezčí dětská vzpomínka?
 5. Jak skončily její ex-vztahy?
 6. Má vaše postava zdravý selský rozum?
 7. Kdo je na vaší postavě finančně závislý?
 8. Jaké jsou dlouhodobé cíle vaší postavy?
 9. Oblíbené roční období (příp. i počasí)?
 10. Kdy vaše postava nosí společenské šaty?
 11. Kde vaše postava pracuje?
 12. Jaké je její oblíbené slovo?

Poznámka: Pokud obnovíte okno internetového prohlížeče, systém vám vygeneruje dalších dvanáct náhodných otázek.

 

Další pomůcky pro spisovatele tohoto typu najdete v sekci Projekty.