Kreativní desetiminutovky

Každý psavec alespoň jednou v životě poznal tvůrčí blok a jeho neustálou snahu chytit se a nepustit. Jednou z mnoha možností, jak s touto potvorou bojovat, jsou krátká cvičení tvůrčího psaní.

Níže najdete 7 inspirativních cvičení, jejichž zadání se mění díky náhodnému generátoru výsledků. Čili pokaždé, když se vrátíte na tuto stránku, najdete trochu jiný popis jednotlivých zadání. V současné chvíli Kreativní desetiminutovky nabízejí několik stovek originálních kombinací (nicméně brzy přibudou další).

Toužíte se rozvíjet, chcete si pouze hrát, nebo skutečně potřebujete popohnat vaši inspiraci? Vytaste tužku a papír, protože Kreativní desetiminutovky jsou tady!

Jak Kreativní desetiminutovky používat

Ve skutečnosti tady žádná omezení nejsou. Kreativní desetiminutovky byly stvořeny jako skutečně desetiminutová cvičení tvůrčího psaní. Jednoduše si přečtěte zadání a deset minut pište.

Jestliže si níže prostudujete základní pravidla, budete znát vše potřebné. Opravdu!

Základní pravidla

  • Uvolněte se: nezastavujte se a pište celých deset minut.
  • Nehodnoťte: needitujte v průběhu psaní a nebojte se, že napíšete hrubku – k doladění bude dostatek času po uplynutí deseti minut určených jen a pouze pro psaní.
  • Nestarejte se o výsledek: tohle je hra a vy jste pravděpodobně u sebe doma, kde vám nic nehrozí. Zbytečně se neblokujte a užijte si psaní.
  • Jakmile úkol splníte, pochvalte se: dopřejte si trochu čokolády, šálek dobré kávy nebo se na sebe usmějte do zrcadla. Nebuďte k sobě příliš kritičtí, protože jste se právě pokusili hravým způsobem zdokonalit. A to si prostě pochvalu zaslouží! ;)

Příklad cvičení č. 3: Pozdrav z…

Napište imaginární pohlednici jednomu z vašich známých z kanceláře.


Kreativní desetiminutovky

1. Ztráta vědomí

Když vás do hlavy praštil balón, ztratili jste na deset minut vědomí. Během této doby se vám zdál nejbláznivější sen všech dob.

Začněte větou “Byl jsem…” a ve svém textu použijte následující tři fráze: neměl(a) jsem štěstí, bez charakteru, nebylo to správně vytištěno.

2. Rozhodnutí

Napište krátký text o tom, jak se vy (nebo vaše postava) musíte o něčem rozhodnout (jakou práci si vybrat, jít bojovat do války, nebo ne apod.).

Začněte větou “Věděl(a) jsem, že k vyřešení tohoto problému vede více cest než…” a ve svém textu použijte následující tři slova nebo fráze: technologie, dýchat, dům.

3. Pozdrav z…

Napište imaginární pohlednici jednomu z vašich známých z školní jídelny.

4. Barvičky a smysly

Namalujte si doprostřed papíru kruh a vyveďte z něho pět čar, které označte podle lidských smyslů (chuť, čich, hmat, sluch, zrak).

Nyní si do kruhu napiště tuto barvu: černá.

A teď zkuste ke každému smyslu vymyslet co nejvíce věcí, které vám daná barva ve spojení s daným smyslem připomíná (např. červená + zrak = křupavé jablko, červená + vůně = skořice). Máte na to přesně deset minut.

5. Kdo jsem?

Napište krátký text o této vlastnosti: šlechetnost, který zakončete otázkou “Kdo jsem?”

Zkuste se vyvarovat přímému pojmenování vylosované vlastnosti, abyste si mohli na někom vyzkoušet, zdali ji z vašeho příběhu vyčte.

6. Scrabble

Možná znáte hru se slovy Scrabble. Pojďte si nyní vyzkoušet něco podobného – vylosuji vám dvě písmenka a vy se pokuste během deseti minut vymyslet co nejvíce slov v základním tvaru, která je obsahují (v libovolném pořadí).

Vaše písmena jsou: U + D.

Příklad: U + R: urolog, Rumun, Rumunsko, urputně, jaguár atd.

7. Tři (k)roky

Rozdělte si, prosím, papír na tři zhruba stejně velké části.

Nyní napište tři různé historky z vašeho života spojené s následujícím slovem: plot.

 

Další cvičení budou brzy doplněna!