
Každý psavec alespoň jednou v životě poznal tvůrčí blok a jeho neustálou snahu chytit se a nepustit. Jednou z mnoha možností, jak s touto potvorou bojovat, jsou krátká cvičení tvůrčího psaní.
Níže najdete 7 inspirativních cvičení, jejichž zadání se mění díky náhodnému generátoru výsledků. Čili pokaždé, když se vrátíte na tuto stránku, najdete trochu jiný popis jednotlivých zadání. V současné chvíli Kreativní desetiminutovky nabízejí několik stovek originálních kombinací (nicméně brzy přibudou další).
Toužíte se rozvíjet, chcete si pouze hrát, nebo skutečně potřebujete popohnat vaši inspiraci? Vytaste tužku a papír, protože Kreativní desetiminutovky jsou tady!
Jak Kreativní desetiminutovky používat
Ve skutečnosti tady žádná omezení nejsou. Kreativní desetiminutovky byly stvořeny jako skutečně desetiminutová cvičení tvůrčího psaní. Jednoduše si přečtěte zadání a deset minut pište.
Jestliže si níže prostudujete základní pravidla, budete znát vše potřebné. Opravdu!
Základní pravidla
- Uvolněte se: nezastavujte se a pište celých deset minut.
- Nehodnoťte: needitujte v průběhu psaní a nebojte se, že napíšete hrubku – k doladění bude dostatek času po uplynutí deseti minut určených jen a pouze pro psaní.
- Nestarejte se o výsledek: tohle je hra a vy jste pravděpodobně u sebe doma, kde vám nic nehrozí. Zbytečně se neblokujte a užijte si psaní.
- Jakmile úkol splníte, pochvalte se: dopřejte si trochu čokolády, šálek dobré kávy nebo se na sebe usmějte do zrcadla. Nebuďte k sobě příliš kritičtí, protože jste se právě pokusili hravým způsobem zdokonalit. A to si prostě pochvalu zaslouží! ;)
Příklad cvičení č. 3: Pozdrav z…
Napište imaginární pohlednici jednomu z vašich známých z kanceláře.
Kreativní desetiminutovky
Když vás do hlavy praštil balón, ztratili jste na deset minut vědomí. Během této doby se vám zdál nejbláznivější sen všech dob.
Začněte větou „Byl jsem…“ a ve svém textu použijte následující tři fráze: nedalo se dýchat, mimo dění, v jiný čas.
Napište krátký text o tom, jak se vy (nebo vaše postava) musíte o něčem rozhodnout (jakou práci si vybrat, jít bojovat do války, nebo ne apod.).
Začněte větou „Věděl(a) jsem, že k vyřešení tohoto problému vede více cest než…“ a ve svém textu použijte následující tři slova nebo fráze: technologie, dýchat, dům.
Napište imaginární pohlednici jednomu z vašich známých z japonského metra.
Namalujte si doprostřed papíru kruh a vyveďte z něho pět čar, které označte podle lidských smyslů (chuť, čich, hmat, sluch, zrak).
Nyní si do kruhu napiště tuto barvu: hnědá.
A teď zkuste ke každému smyslu vymyslet co nejvíce věcí, které vám daná barva ve spojení s daným smyslem připomíná (např. červená + zrak = křupavé jablko, červená + vůně = skořice). Máte na to přesně deset minut.
Napište krátký text o této vlastnosti: zvědavost, který zakončete otázkou „Kdo jsem?“
Zkuste se vyvarovat přímému pojmenování vylosované vlastnosti, abyste si mohli na někom vyzkoušet, zdali ji z vašeho příběhu vyčte.
Možná znáte hru se slovy Scrabble. Pojďte si nyní vyzkoušet něco podobného – vylosuji vám dvě písmenka a vy se pokuste během deseti minut vymyslet co nejvíce slov v základním tvaru, která je obsahují (v libovolném pořadí).
Vaše písmena jsou: O + P.
Příklad: U + R: urolog, Rumun, Rumunsko, urputně, jaguár atd.
Rozdělte si, prosím, papír na tři zhruba stejně velké části.
Nyní napište tři různé historky ze svého života spojené s následujícím slovem: plot.