Kreativní desetiminutovky

Kreativní desetiminutovky

Každý psavec alespoň jednou v životě poznal tvůrčí blok a jeho neustálou snahu chytit se a nepustit. Jednou z mnoha možností, jak s touto potvorou bojovat, jsou krátká cvičení tvůrčího psaní.

Níže najdete 7 inspirativních cvičení, jejichž zadání se mění díky náhodnému generátoru výsledků. Čili pokaždé, když se vrátíte na tuto stránku, najdete trochu jiný popis jednotlivých zadání. V současné chvíli Kreativní desetiminutovky nabízejí několik stovek originálních kombinací (nicméně brzy přibudou další).

Toužíte se rozvíjet, chcete si pouze hrát, nebo skutečně potřebujete popohnat vaši inspiraci? Vytaste tužku a papír, protože Kreativní desetiminutovky jsou tady!

Jak Kreativní desetiminutovky používat

Ve skutečnosti tady žádná omezení nejsou. Kreativní desetiminutovky byly stvořeny jako skutečně desetiminutová cvičení tvůrčího psaní. Jednoduše si přečtěte zadání a deset minut pište.

Jestliže si níže prostudujete základní pravidla, budete znát vše potřebné. Opravdu!

Základní pravidla

  • Uvolněte se: nezastavujte se a pište celých deset minut.
  • Nehodnoťte: needitujte v průběhu psaní a nebojte se, že napíšete hrubku – k doladění bude dostatek času po uplynutí deseti minut určených jen a pouze pro psaní.
  • Nestarejte se o výsledek: tohle je hra a vy jste pravděpodobně u sebe doma, kde vám nic nehrozí. Zbytečně se neblokujte a užijte si psaní.
  • Jakmile úkol splníte, pochvalte se: dopřejte si trochu čokolády, šálek dobré kávy nebo se na sebe usmějte do zrcadla. Nebuďte k sobě příliš kritičtí, protože jste se právě pokusili hravým způsobem zdokonalit. A to si prostě pochvalu zaslouží! ;)

Příklad cvičení č. 3: Pozdrav z…

Napište imaginární pohlednici jednomu z vašich známých z vězení.


Kreativní desetiminutovky

Když vás do hlavy praštil balón, ztratili jste na deset minut vědomí. Během této doby se vám zdál nejbláznivější sen všech dob.

Začněte větou „Byl jsem…“ a ve svém textu použijte následující tři fráze: bylo to přes čáru, přišel(a) jsem pozdě, nemohl(a) jsem na to sáhnout.

Napište krátký text o tom, jak se vy (nebo vaše postava) musíte o něčem rozhodnout (jakou práci si vybrat, jít bojovat do války, nebo ne apod.).

Začněte větou „Věděl(a) jsem, že k vyřešení tohoto problému vede více cest než…“ a ve svém textu použijte následující tři slova nebo fráze: technologie, dýchat, dům.

Napište imaginární pohlednici jednomu z vašich známých z převlékací kabinky.

Namalujte si doprostřed papíru kruh a vyveďte z něho pět čar, které označte podle lidských smyslů (chuť, čich, hmat, sluch, zrak).

Nyní si do kruhu napiště tuto barvu: oranžová.

A teď zkuste ke každému smyslu vymyslet co nejvíce věcí, které vám daná barva ve spojení s daným smyslem připomíná (např. červená + zrak = křupavé jablko, červená + vůně = skořice). Máte na to přesně deset minut.

Napište krátký text o této vlastnosti: šlechetnost, který zakončete otázkou „Kdo jsem?

Zkuste se vyvarovat přímému pojmenování vylosované vlastnosti, abyste si mohli na někom vyzkoušet, zdali ji z vašeho příběhu vyčte.

Možná znáte hru se slovy Scrabble. Pojďte si nyní vyzkoušet něco podobného – vylosuji vám dvě písmenka a vy se pokuste během deseti minut vymyslet co nejvíce slov v základním tvaru, která je obsahují (v libovolném pořadí).

Vaše písmena jsou: O + P.

Příklad: U + R: urolog, Rumun, Rumunsko, urputně, jaguár atd.

Rozdělte si, prosím, papír na tři zhruba stejně velké části.

Nyní napište tři různé historky ze svého života spojené s následujícím slovem: okno.

Zápatí

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏼

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.

Popup

Žádný spam, protože ho taky nemám rád.