„Intuice je velmi mocný nástroj a podle mého názoru je mnohem silnější než rozum.“
Steve Jobs

Steve Jobs byl velký vizionář, který rozhodně nepodceňoval sílu intuice. Pro každého spisovatele je intuice nepostradatelným pomocníkem, takže se vás ptám – jak moc dáte na svoji intuici (a tím myslím nejen při psaní, ale i v běžném životě)? ;)

Sdílení

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Další čtení…

Pojďte tvořit!

Vyzkoušejte jedinečné kurzy tvůrčího psaní, které splnily sen již tisícům lidí. Nejsou určeny jen spisovatelům… :) 

2 myšlenky u článku „Intuice“

  1. Karel Petráň

    Jsou filozofové, kteří intuici stavěli na první místo v poznávání světa, tj. nad rozum. Homo sapiens by se tak mohl proměnit v homo intuitiva. Osobně bych intuici ani nepřeceňoval, ani nepodceňoval. Intuice je jako osvícení, hraje velmi důležitou roli zejména ve fázi zrození díla, následně v průběhu, kdy se hledá, objevuje neobvyklé řešení příběhu. Musí přispěchat vždy na pomoc, když jsme s tvořivostí v koncích. Kreativita totiž souvisí s intuicí. Jakýmsi protipólem intuice by měl být rozum (poznámka jako drobná odbočka: nejsem latiník, a tak nechápu, proč se latinsky rozum řekne sensu, na druhé straně ratio, jež je mi slovně bližší, znamená důvod). Intuice má blízko k fantazii, k hravosti, jde o skvělý nástroj, ovšem když začínáme dílu dávat konečný tvar, neobejdeme se bez rozumu. Vždyť už jen využití základního prvku výstavby příběhu: příčina – následek (důsledek), se bez rozumu neobejdeme. Základní analytická otázky přece vždy zní: Proč? Jen stěží bychom rozum zcela nahradili intuicí. Spojování jednotlivých prvků díla do konečného tvaru, aby fungoval dle našich představ, se bez myšlení, rozumu neobejde. Příklad: z rozhozených kousků automobilu bychom byli schopni díky fantazii, hravosti, intuici, cosi jako automobil sestavit, postavit, sestrojit, trošku ale pochybuji, že by se jednalo o vozidlo pojízdné, funkční dle původního záměru. Intuice a Rozum tedy musí působit ruku v ruce.

  2. Říká se, že nejlépe člověk vidí srdcem. Představuji si, že tam někde je uložená také naše intuice. Souhlasím se Stevem Jobs a stavím intuici také před rozum. Rozumem se totiž dost často snažíme něco omluvit a všelijak „rozumově“ obejít, ale intuice se ošidit nedá. Ve svém osobním i pracovním životě na ní proto dám velmi. Dovedla mě rozhodně dál, než rozum. Tam, kde se rozumově zdálo vše v pořádku, intuice hlásila opak. Věřím, že mi tak nejednou zachránila dokonce i život.
    Na druhou stranu si člověk musí dávat pozor, aby s tou intuicí nezašel příliš daleko a nezaměnil ji za něco jiného, například silné ego. (Tato záměna se stala ve finále osudnou i pro Steve Jobs). V takových případech by se intuice měla více radit s rozumem a nacházet společný kompromis.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *