Můj letní kurz tvůrčího psaní na Literární akademii

René Nekuda

Ze života mého

René Nekuda

René Nekuda

Ze života mého

René Nekuda

Můj letní kurz tvůrčího psaní na Literární akademii

Vážení čtenáři RenéNEKUDA.cz,

nabízím vám možnost zúčastnit se mého letního kurzu tvůrčího psaní, který pořádá Literární akademie.

Kurz bude probíhat vždy od 9:00 do 13:00 hod. (5 vyučovacích hodin) ve dnech 18. až 22. července 2011 v budově školy Na Pankráci 54, Praha 4.

Kurzovné je 3 000.- Kč.

Kurz bude otevřen, pokud se přihlásí alespoň 6 účastníků. Maximální počet účastníků v kurzu je 15.

Přihlášky jsou přijímány do 30. 6. 2011.

» Více informací a přihláška ke stažení «

Aktuální termíny mých letních kurzů tvůrčího psaní najdete zde.

Téma mého kurzu: Příběh

“Narativní představivost – příběh – je základním nástrojem lidského myšlení … a naše racionalita je na něm závislá. Je to náš hlavní prostředek pro plánování, pohled do budoucna, předpovídání a vysvětlování. Většina našich zkušeností, naše myšlení a znalosti jsou organizované jako příběhy.” – Mark Turner, kognitivní vědec

Náplň semináře

Příběhy jsou všude okolo nás. Nedá se jim uniknout, nelze s nimi vyjednávat. Neustále nás pohlcují, až se sami nakonec stáváme jedním z nich.

Tvůrčí psaní v mém pojetí se skládá ze dvou neoddělitelných částí – jedinečnosti každého autora a spisovatelského řemesla.

Ze začátku budeme společně formou diskuzí a krátkých kreativních cvičení hledat svůj autorský hlas; tj. vhodný pár obuvi a tempo, ve kterém by se nám dobře šlapalo po papíře. Někdo totiž rád běhá s lehkostí a elegancí, jiný potřebuje dusat s vážnou tváří, třetí upřednostňuje promyšlený a sebejistý krok. A nic z toho není (naštěstí) špatně.

Druhá část kurzu bude věnována řemeslu. Projdeme si stavbu příběhu a jeho nejdůležitější části (úvod, postavy, dialog, zápletka apod.). Dále budeme zkoumat různé okolnosti vzniku uměleckého textu a seznámíme se, alespoň v základech, s procesem publikace a tvorby rukopisu.

Nemalou částí mého kurzu bude i práce s hlasem (alespoň do takové míry, aby byl autor schopen poutavě přednést svůj vlastní text). Nesmíme opomenout ani mnoho praktických příkladů, cvičení a drobných domácích úkolů, na kterých si vše můžete vyzkoušet. Budeme se též zabývat tématem hledání inspirace a problematikou spisovatelského (tvůrčího) bloku. Za samozřejmost považuji ochotu poskytovat ostatním zpětnou vazbu a zapojit se do ústních rozborů jednotlivých textů.

“Věřte mi, že psát romány je činnost spíš podobná lovu než, řekněme, budování chrámu podle plánů předem hotových. Až do poslední chvíle jsme překvapováni tím, nač narazíme; dostaneme se na místa nepředpokládaná, ale jen proto, že se ženeme neodchylně a bláznivě za tou stopou něčeho živého. Honíme bílého jelena a přitom téměř mimochodem objevíme nové končiny. Psát je dobrodružství, a nic víc vám už neřeknu k chvále tohoto povolání.” – Karel Čapek

… více na mém semináři.

Moc se na vás těším! ;)

» Více informací a přihláška ke stažení «

Aktuální termíny mých letních kurzů tvůrčího psaní najdete zde.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Můj letní kurz tvůrčího psaní na Literární akademii“

 1. Zní to pohádově, vždycky jsem měla touhu zapojit se do nějakého podobného kurzu. Takže o tom uvažuji – a neskutečně mě to láká. Už jen proto, že bych opět měla důvod navštěvovat naše hlavní město. Praha pro mě vždy znamenala obrovskou inspiraci, snad větší než pohled na jezero Loch Ness. A to už je co říct…
  Jen se zeptám – je tu nějaké doporučené věkové omezení? Mě je totiž patnáct a říkám si, jestli si nemám počkat. :)

  Odpovědět
  • Moc děkuju za předběžný zájem!

   Osobně nelimituji účastníky tohoto kurzu věkem. Pokud je mi dobře známo, tak se již kurzů na Literární akademii zúčastnilo pár šestnáctiletých studentů. Nicméně se stávám zaměstnancem školy, která rozhoduje o tom, jaké má být konkrétní složení kurzistů, kde (a kdy) budeme sídlit a kolik to bude stát.

   Proto doporučuji kontaktovat např. studijní oddělení Literární akademie. Sedí tam dvě velmi milé slečny (paní?), které vám zcela jistě rády a ochotně pomohou.

   Ještě jednou děkuju a těším se na případné setkání v kouzelné Praze! ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.