Reportáž z druhého Srazu pisálků

Report z Bartoničky 2015

Jestli rádi píšete a datum 23. – 25. srpna vám nic neříká, pak je to jasné znamení toho, že jste něco propásli. Tím něčím byl sraz nadšenců z Fóra (nejen) o tvůrčím psaní Reného Nekudy. Tři dny inspirace, výborného jídla, skvělé společnosti, nadšení pro věc a pro každého i chuť do další tvorby.

Nejen psaním živ je pisálek

V pátek jsme se sjeli ze všech koutů České republiky a zamířili do vesničky Tříč, která nás přivítala nádhernými zelenými svahy, božským klidem a grilem čekajícím na pořádnou baštu. Prostě tvůrčí atmosféra. Jako skupina pisálků jsme možná víc jedli, než psali, zato vydatně posíleni jsme se pouštěli do debat o tvorbě, vesmíru a o životě. Co jiného dokáže podnítit k hovoru než šťavnaté klobásky a pořádná flákota masa spláchnutá nápojem dle vlastního výběru?

Věk je jen číslo

V chatě v Krkonoších se sice sešla směsice různorodých lidí, to však bylo tím posledním, co by nás trápilo. Spojuje nás přece jedna věc – láska k tvůrčímu psaní. A to už samo o sobě napovídá, že ačkoli jsme lidé různí, zase až tak rozdílní nejsme. Starší generace obohatila tu mladší stejně jako naopak, a co bychom to byli za spisovatele, kdybychom si z této zkušenosti nevzali nové náměty a náměty pro svou tvorbu?

Sraz intelektuálů?

Když se řekne sraz spisovatelů, mnozí si možná přestaví houf důležitě vypadajících brejlounů a podivínů, kteří zuřivě kritizují každičký detail kolegova výtvoru. Tak takhle to vážně nebylo. Na intelektuální debaty z hájemství filozofie, vojenské terminologie či fyziky také došlo, ale my pisálci jsme spíše veselá kopa, takže jsme to prokládali vtipy a historkami ze života slušnějšími i neslušnými. O zábavu i potravu pro mozek prostě nebylo nouze.

Sportovec, který vytrhává poslední stránky knih

Jak se pozná nadšenec pisálek? Chvíli to sice bez psaní vydrží, čas si vyplňuje debatou o něm, ale dříve nebo později si zaleze do koutku se zápisníkem a tužkou a zmizí ve svém vlastním světě. A co by to bylo za sraz psavců, kdybychom ho nevyužili k psaní? Za pomoci Povídkáře, geniálního online nástroje k potrápení múzy z dílny Reného Nekudy, jsme vygenerovali zadání a pustili se do soutěžního klání.

Úkol: napsat povídku, která odpovídá na otázku, proč sportovec se zraněnou nohou vytrhává poslední stránky v zapůjčených knihách. Mnohým z nás pracovaly mozkové závity přes noc, jen abychom ráno vstali osvěžení a v plné kreativní síle. Pak už jsme se každý nenápadně rozprchli do všech zákoutí uvnitř i vně chaty a rozhostilo se ticho doprovázené jen zuřivým čmáráním na papír či bušením do klávesnice.

Večer nás čekalo autorské čtení, při kterém jsme jeden po druhém přečetli své výtvory a sdíleli s ostatními, co toho sportovce vlastně popadlo. Kdo by to byl řekl, že na to bláznivé zadání jde vymyslet tolik skvělých příběhů? Všechny je najdete na fóru i spolu s námi zvoleným vítězem klání a s videem z Mikovy dílny, které vám alespoň částečně zprostředkuje tu tvůrčí atmosféru víkendového srazu.

Tak co, pojedete příští rok s námi? 

Osobní poznámka RN na konec: Tento článek pochází z pera moderátorky Fóra (nejen) o tvůrčím psaní Markéty Růžičkové. Mám velikou radost, že se zdejší komunita pisálků rozrůstá a že na fóru vládne velmi přátelská atmosféra. Kdybych nebyl tou dobou v Keni, taky bych se určitě zúčastnil. Příště – těším se na to! ;)

Podobné příspěvky

Lék na tvůrčí blok: 7denní výzva pro spisovatele

Jestliže je vaše inspirace zalezlá v koutě a vy bojujete s tzv. tvůrčím či spisovatelským blokem, může vám pomoci následující 7denní výzva pro spisovatele. Je to týdenní plán krátkých tvůrčích...

Existuje psaní z čiré radosti?

Je zvláštní pozorovat se. Koukám na sebe a přemýšlím, proč vlastně rád píšu. Kolik impulsů může být k tomu, aby něco vzniklo? Miliony; ale nejčastější jsou tyto tři – peníze,...

Nahoře bez … a dole taky

Chybělo vám lechtivé čtení z per nových, nadějných autorů? Chcete poznat jejich představy, názory či dokonce vlastní zážitky, které ve vás vyvolají erotické dusno? Toužíte po patřičně peprných ilustracích? Pak...

Ještě 4x rozhovor se mnou :P

Všichni bilancují, takže i já přidávám čtyři rozhovory, které jsem udělal ke konci roku 2013… Nejméně v deseti zemích, kde jsem nedávno byl, nikoho nezajímáme, říká učitel tvůrčího psaní (Světyliteratury.cz) RENÉ...

PF 2018

Letošní rok byl pro mě (v dobrém slova smyslu) jeden z nejnáročnějších roků vůbec. Potkal jsem obrovskou spoustu zajímavých lidí, pracoval na velkých projektech, které něco dokázaly, cestoval, vydal Kreativní...

Je to jako fyzický cvičení

Všem z vás, kteří neustále říkaj: “Já nemůžu psát, nemám na to čas,” můžu říct pouze tohle: bez ohledu na to, jak jste zaneprázdněný, platí, že čas, který strávíte psaním,...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

4 komentáře

  • Tak tohle mě hodně mrzí, že jsem nevěděla dříve a propásla…

    Odpovědět
    • Pevně věřím, že brzy bude nějaký další sraz. ;)

    • Pravda, na Silvestra asi něco bude, netuším kdy, netuším kde a netuším jak velký, ale určitě něco spácháme. No a Krkonoše jsou v plánu zase příští rok, ve stejnou dobu. Pravda, opravdu bez sebe nemůžeme vydržet dýl, než čtyři měsíce. To je nejzazší hranice :-) A přivítáme mezi sebou kohokoliv, kdo sdílí naši vášeň ke psaní :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!