Říkat pravdu

René Nekuda

Ze života mého

René Nekuda

Ze života mého

Říkat pravdu

Každý chce slyšet pravdu, že ano?

Zeptejte svých kamarádů, partnera, zákazníků, šéfa… všichni vám poví, že chtějí slyšet pravdu.

Ale to je lež.

Nenávidíme pravdu. Na skutečnost většinou reagujeme odporem nebo strachem.

Chceme skutečně slyšet pravdu o tom, jak jsme tlustí, jak jsme úplně na mizině, nebo jak naše děti nemají žádné životní cíle? Většina lidí tyto pravdy těžce nese a zpracovává.

A přesto vyslovení syrové pravdy zůstává jednou z nejlepších taktik, jak upoutat pozornost nebo někoho přesvědčit. Obzvlášť v těchto dnech, kdy jsou lidé doslova nemocní ze své přehnané ulhanosti.

Pokud okolí odmítá vaše názory, ať už pravdivé či ne, jste ve slepé uličce.

Týpci jako Buddha nebo Ježíš měli tenhle problém.

Nicméně řešení zůstává stále stejné – raději vyprávějte příběh.

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

3 komentáře u „Říkat pravdu“

  1. Bohužel jsem byl v životě vždycky pro pravdu. A pokaždé jsem se potázal dle Gogola: Pro pravdu se lidé nejčastěji hněvají. – Přesto soudím, že pravda by se neměla smlčet. Spíše si myslím, že ji lze říci diplomaticky. Prosím, nechápejte diplomacii jako lež, nýbrž jako velmi vyspělou úroveň komunikace. Počítá se v to i vstřícnost k názorům protichůdným. Málokdo odpovídá úrovni krále Šalamouna. Přesto v každé věci se dají objevit kladné i záporné stránky. Nic není černobílé. Pojďme při vyslovování hodnocení sahat nejdříve po věcech pozitivních, a ty podporujme. Říkám to přesto, že třeba v daném člověku je třba jen 25 % pozitivních vlastností, a 75 % záporných. Pořád vycházím z klasické příhody vyprávěné starým indiánem: v člověku žijí dva vlci, jeden dobrý, druhý zlý. A mladík se ptá, který v člověku převládá, vítězí. Starý indián říká: Ten, kterého víc krmíš. Tahle zkušenost platí i pro náš život. Hledejme v něm, ale i v lidech, to lepší, a to podporujme. Věřte tomu, že to také poroste, a bude sílit. pak může být život i krásný. A pokud by to neplatilo, nabízím druhou verzi: Život je tak krásný, jak si ho sami vytvoříme. Můžeme být šťastní. Záleží jenom na nás.

    Odpovědět
  2. “V mé nepřítomnosti mě mohou i bičovat.” Kdo to řekl? Aristotelés? Tento bonmot mám moc rád a často ho používám. Neboť jsem obklopen šelmami.

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.