Říkat pravdu

Říkat pravdu

Každý chce slyšet pravdu, že ano?

Zeptejte svých kamarádů, partnera, zákazníků, šéfa… všichni vám poví, že chtějí slyšet pravdu.

Ale to je lež.

Nenávidíme pravdu. Na skutečnost většinou reagujeme odporem nebo strachem.

Chceme skutečně slyšet pravdu o tom, jak jsme tlustí, jak jsme úplně na mizině, nebo jak naše děti nemají žádné životní cíle? Většina lidí tyto pravdy těžce nese a zpracovává.

A přesto vyslovení syrové pravdy zůstává jednou z nejlepších taktik, jak upoutat pozornost nebo někoho přesvědčit. Obzvlášť v těchto dnech, kdy jsou lidé doslova nemocní ze své přehnané ulhanosti.

Pokud okolí odmítá vaše názory, ať už pravdivé či ne, jste ve slepé uličce.

Týpci jako Buddha nebo Ježíš měli tenhle problém.

Nicméně řešení zůstává stále stejné – raději vyprávějte příběh.

Kurz tvůrčího psaní dle vašich představ

Kurz tvůrčího psaní dle vašich představ

Konečné rozhodnutí padlo, vážení čtenáři – online kurz tvůrčího psaní na RenéNEKUDA.cz skutečně bude! Mám velikou radost, že vám mohu oznámit tuto čerstvou novinku, ale zároveň jsem si vědom, že mi začíná tvrdá přípravná fáze, protože nechci nic podcenit. Nicméně

Přečíst »
O začátcích a koncích příběhů

O začátcích a koncích příběhů

Příběhy dlouhé i krátké, hloupé i chytré, klasické i super – ultra – experimentální mají dvě zákonitá místa, a to je začátek a konec. (Pro úplnost musím dodat, že i z této klece se občas nějaký autor pokusí vyskočit. Například vznikají

Přečíst »

Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

3 komentáře

  • „V mé nepřítomnosti mě mohou i bičovat.“ Kdo to řekl? Aristotelés? Tento bonmot mám moc rád a často ho používám. Neboť jsem obklopen šelmami.

    Odpovědět
  • Bohužel jsem byl v životě vždycky pro pravdu. A pokaždé jsem se potázal dle Gogola: Pro pravdu se lidé nejčastěji hněvají. – Přesto soudím, že pravda by se neměla smlčet. Spíše si myslím, že ji lze říci diplomaticky. Prosím, nechápejte diplomacii jako lež, nýbrž jako velmi vyspělou úroveň komunikace. Počítá se v to i vstřícnost k názorům protichůdným. Málokdo odpovídá úrovni krále Šalamouna. Přesto v každé věci se dají objevit kladné i záporné stránky. Nic není černobílé. Pojďme při vyslovování hodnocení sahat nejdříve po věcech pozitivních, a ty podporujme. Říkám to přesto, že třeba v daném člověku je třba jen 25 % pozitivních vlastností, a 75 % záporných. Pořád vycházím z klasické příhody vyprávěné starým indiánem: v člověku žijí dva vlci, jeden dobrý, druhý zlý. A mladík se ptá, který v člověku převládá, vítězí. Starý indián říká: Ten, kterého víc krmíš. Tahle zkušenost platí i pro náš život. Hledejme v něm, ale i v lidech, to lepší, a to podporujme. Věřte tomu, že to také poroste, a bude sílit. pak může být život i krásný. A pokud by to neplatilo, nabízím druhou verzi: Život je tak krásný, jak si ho sami vytvoříme. Můžeme být šťastní. Záleží jenom na nás.

    Odpovědět
    • Díky moc za tento úžasný komentář! ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »