Na čem pracujeme? No přece na projektu Hakuna Matata!

René Nekuda

Projekty, Ze života mého

článek, pozvánka

René Nekuda

Projekty, Ze života mého

článek, pozvánka

Na čem pracujeme? No přece na projektu Hakuna Matata!

Projekt Hakuna Matata

V srpnu 2013 jsem se měl vrátit zpátky do Keni, což je země, která mi toho nejvíc dala a kterou prostě miluju. Nechtěl jsem tam letět jen jako obyčejný turista, a tak jsem si řekl, že spojím všechny své činnosti dohromady a… vznikl literární projekt Hakuna Matata.

V Keni jsem se doslova zavřel na tři týdny do jednoho z největších afrických slumů Kibera a dělal jsem tam rozhovory s nejrůznějšími typy lidí. Vzniklo jich celkem 19.

No a mé současné roční kurzy tvůrčího psaní píší povídky inspirované těmito rozhovory. A ano, pouze inspirované, protože jsem přesvědčen, že drtivá většina kurzistů v Keni nebyla a to by prostě nefungovalo. Takže vytahujeme z různých životů ty nejzajímavější informace, necháme to “proprat” svým životem a píšeme o tom povídky z našeho prostředí. Najdou se tam perly typu “Můj největší životní strach je láska.” či “Miluju plavání, ale neumím plavat.”.

Bonusem projektu Hakuna Matata je mezinárodní spolupráce. Podařilo se mi přesvědčit několik evropských škol tvůrčího psaní, aby se také zapojily a psaly povídky inspirované mými rozhovory z Keni. Povedlo se a nyní mám již texty ze Španělska a Belgie. Stále čekám na Finsko a možná na Francii, Austrálii a Mexiko.

Vše vydáme jako mezinárodní sbírku povídek (měla by vyjít ve všech zmíněných zemích) a ještě plánuju koncerty na podporu tohoto projektu. Tímto vás oficiálně zvu na první (šansonový) koncert úžasné zpěvačky a herečky Markéty Burešové, který se uskuteční 20. května 2014 v POTRVÁ (začátek bude v 19:30 a výtěžek půjde na překlady povídek).

Jsem rád, že se mé cíle zdárně naplňují:

  • osvěta (nejen) u autorů, ale snad i u budoucích čtenářů
  • učení se psaní a rozšiřování svých dovedností
  • přátelské propojení prakticky celého světa
  • peníze z prodeje sbírky pošlu na podporu vzdělávání malých dětí v Kibeře
  • dělat aktivní umění, tj. něco, co dokáže alespoň trochu změnit svět k lepšímu
  • umožnit studentům publikovat texty
  • dokázat, že výsledné texty z mých kurzů jsou na podobné úrovni jako z velkých evropských škol tvůrčího psaní
  • šířit radost a porozumění
  • dělat to, co mě baví a naplňuje (a zároveň to nedělat jenom pro sebe, ale i pro ostatní)

Celý projekt je samofinancovaný, což znamená, že třeba na zmíněné překlady vyděláme koncertem. Je do něho zapojena velká spousta lidí z celého světa a jsem skutečně šťastný, že do toho všichni jdou s obrovskou vervou.

Jestliže si chcete zkusit napsat povídku do projektu Hakuna Matata, máte poslední příležitost přihlásit se do Miniakademie tvůrčího psaní (samozřejmě se tam toho naučíte mnohem víc než psaní povídky).

Na závěr bych chtěl poděkovat vám všem, kteří nám držíte palce a nevzdali jste to – pevně věřím, že děláme dobrou věc! Díky, díky, díky! ;)

Malá poznámka na konec: Projekt Hakuna Matata ještě není u konce a já již plánuji něco nového. A zase to bude mezinárodní projekt s přesahem. Více informací příští akademický rok… ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.