Kniha Kurz tvůrčího psaní (1. díl)

René Nekuda

Zajímavosti

René Nekuda

Zajímavosti

handwriting-1362879_1280

Dvoudílná edice knih Kurz tvůrčího psaní Evy Musilové se řadí mezi první vlaštovky knižní výuky tvůrčího psaní u nás. Ve vyspělých státech je tento fenomén natolik běžný, že je trh s knihami s podobnou tématikou přesycen. V Čechách se teprve plní, a to je jenom dobře!

Když jsem si knihu pořídil, prvně mě zaujala celkem nepěkná obálka. Ovšem vnitřek je zpracován již příjemněji a celá struktura knihy je jasná – to je ve vzdělávacích knihách vždy velké +!

Po otevření na vás dýchne svěže napsaný úvod, který prozradí autorčinu zkušenost a styl, který vás chytne. Hrozí vám totiž velké riziko, že Kurz tvůrčího psaní přečtete jedním dechem. Mně se to skoro povedlo!

Zhruba polovina publikace se zabývá celkem detailním rozvedením nejnutnějšího základu o psaní všeho druhu. Zbylá část se jmenuje “Rozbory” a jediné, co tam najdete, jsou ukázky z různých děl, rozbory a úkolové otázky.

Když jsem napsal, že knihu pravděpodobně přečtete jedním dechcem, tak se to, alespoň podle mě, vztahuje pouze na první část. Lehký rukopis, věcný obsah, lineární struktura psaní (od klasického “než začnete psát”, přes “sbírání informací”, “osnovu” atd. až po “závěr”) jsou prostě ingredience, které chutnají. Přidejte si k tomu koření v podobě netradičních kapitol typu “vliv angličtiny na češtinu” či “jazykové jevy všeho druhu” a vznikne vám velmi dobře uvařená tvůrčí kuchařka.

Jenomže ty rozbory děl – to je můj velký problém! Chápu, že praxe je k nezaplacení, ale znám spoustu lidí, kteří je číst prostě nebudou (včetně mě). A za druhé – u praktických cvičení je důležitý osobní kontakt a diskuze. Žádná třířádková odpověď nebude nikdy dostatečná (a kórt v uměleckém odvětví!).

Na druhou stranu také chápu, že nějaké příklady tam být musí. Ale že by měly zabírat celou polovinu obsahu mi trochu vadí, protože to pro mě znamená, že jsem si koupil půlku knihy.

Navíc mě trochu děsí fakt, že návody a popisy jednotlivých literárních útvarů (povídka, román, reportáž apod.) jsou předmětem až druhé knihy. Osobně bych tedy navrhoval vydat zvlášť knihu s příklady a kurz  tvůrčího psaní prodávat jako celek – podle mě by to bylo efektivnější a i pro mnoho lidí levnější (což ale asi nakladatelství nechce, že?)! ;)

Na závěr bych shrnul celou knihu jako základního průvodce pro začínající spisovatele – přesně tak, jak je to na obalu. V této “učebnici” najdete pár zajímavých částí, stručné a velmi pěkně napsané shrnutí vzniku literárního textu a spoustu, spoustu rozborů, které jsou vám bez údajů z druhé knihy celkem na nic (proč rozebírat fejeton, když se jeho zákonitosti dozvím v jiné knize?). Ale snad se najdou i takoví lidé, kteří současnou strukturu ocení pozitivněji! ;)

Eva Musilová: Kurz tvůrčího psaní. Computer Media, Kralice na Hané 2007, 208 stran (doporučená prodejní cena je 220 Kč)

Následující text je ze zadní strany obálky…

Kurz tvůrčího psaní aneb Jak psát hezky česky

Představujeme Vám dvoudílnou knižní edici Kurz tvůrčího psaní. Je určena nejen začínajícím spisovatelům, ale vůbec všem, kdo mají rádi svůj mateřský jazyk – ať už touží stát se autory různých literárních útvarů, přispívat do novin a časopisů, anebo prostě jen chtějí psát hezky česky.

První díl knihy je primárně zaměřen na jazykovou a stylistickou část, která tvoří základní předpoklady úspěšného psaní. Čeká na Vás mnoho rad a poučení, například jak oživit text a upoutat čtenářovu pozornost, jak psát osnovu díla nebo koncipovat úvod, co všechno je dobré vědět, ještě než začnete psát, a v neposlední řadě zde naleznete přehled důležitých stylistických zásad a mnoha dalšího. Publikace je plná ukázek a příkladů s doporučením, na co při psaní dávat pozor a čeho se vyvarovat, a dozvíte se také o způsobech, jak své potenciální čtenáře zaujmout. Obsah knihy tvoří základní pilíře k tomu, aby měl budoucí autor vůbec na čem stavět.

Druhý díl rozebírá jednotlivé literární útvary, jako je fejeton, povídka, román apod. Poradí, jaká pravidla je nutné dodržet, abyste dosáhli požadovaného výsledku a uměli daný literární útvar správně a poutavě napsat.

Důležitá poznámka: Základní seznam českých a slovenských knih o tvůrčím psaní najdete v tomto článku.

Poznámka na okraj: O druhém dílu Kurzu tvůrčího psaní si (snad) povíme někdy příště. ;)

Je tady toho ještě víc ke čtení:

Akreditované kurzy tvůrčího psaní pro všechny

Přihlaste se do ověřených kurzů tvůrčího psaní, které by vám doporučilo více než 98 % předchozích účastníků. Kdoví, třeba napíšete svoji vlastní knihu… ;)

2 komentáře u „Kniha Kurz tvůrčího psaní (1. díl)“

  1. První díl jsem vynechala, jak píšete, je pro začátečníky – ne, že bych byla ostřílenej spisovatel, ale v tomto směru mě plně uspokojuje tvůrčí psaní od Markéty Dočekalové :). Druhý díl jsem ale přečetla s chutí a vypsala si mnoho poznámek, konečné rozbory jsem taky přelouskala, ale s rozestupem několika dnů. V těch se mi zdála spisovatelka dost puntičkářská, teď mám já trošku stihomam, jestli se vše pěkně čte atd. atd. Studovat JEN tvůrčí psaní a věci s ním spojené, jak jste to měl nejspíš Vy, by bylo báječné, na samostudium mám času méně :(. Vaše stránky jsou článek od článku, které prozkoumávám, lepší a lepší :) Hlavně jsou přínosné. Děkuji.

    Odpovědět
  2. Abych se autorky zastala, já se prolouskala všemi rozbory a nelituju :) Ano, bylo to nudnější než první část, ale za to dost poučné. Nejvíc se mi asi líbila ta různorodost: odstrašující příklady v kontrastu s těmi dobrými, kombinace různých stylů a výplodů různých autorů (profesionálové oproti amatérům)… :)

    Odpovědět

Napsat komentář

Inspirativní newslettery

Žádný spam, jen skvělé tipy a triky, které povzbudí vaši múzu…

Počkejte! 👋🏻

Než odejdete, zkuste odebírat zdejší inspirativní newslettery (podobně jako 9000 dalších kreativních lidí). Nebojte se, můžete se případně kdykoliv odhlásit.