Rady pro napsání dobrého úvodu

coffee-3737135_1280

Úvod je nejdůležitější část každého textu a příběhu. V žádném případě ho nepodceňujte, protože prvních pár vět rozhodne, zdali moderní čtenář bude ve čtení pokračovta, či ne!

Mezi nejdůležitější věty v každém textu patří právě ta první. Pokud nepřiměje čtenáře, aby přistoupil k druhé větě, váš text je mrtvý. A pokud ho druhá věta nezaujme tak, aby pokračoval ke třetí větě, je stejně mrtvý. Takové vrstvení, které nutí čtenáře neustále pokračovat, dokud ho příběh nepohltí, je pro spisovatele životně důležitá dovednost.

William Zinsser

Poznámka: Více o důležitosti úvodu se můžete dozvědět např. z příspěvku Jak moc je při psaní povídek důležitý úvod.

Základní principy

1. Napište úvod přesně tak dlouhý nebo krátký, jak to vyžaduje text – každý text potřebuje odlišný úvod (opravdu na to neexistují žádné 100% platné tabulky).

2. Podívejte se pro inspiraci okolo sebe – mnoho dobrých úvodů čerpá inspiraci z běžného života autora.

Naše běžná realita je hustě zaplněná absurdními zprávami a znameními. Všimněte si jich. Mají nejen sociální význam, ale často jsou dost nepředvídatelným úvodem k odlišení jednoho jedince od druhého.

Zinsser

Jděte do toho! Zkoumejte všechny věci intenzivně a vytrvale. Hledejte v každém objektu umělecké dílo. Nenechávejte ho běžným, jako kdyby jste ho pochopili, ale místo toho jděte pod povrch, až ho uvidíte v  jeho plné síle, zvláštnosti a jedinečnosti.

Dillard

3. Pokud je to možné, vyprávějte konkrétní příběhy.

Zkuste najít řešení, jak předat své sdělení čtenářovi v podobě vyprávění. – W. Zinsser

Zeptejte se sami sebe

1. Upoutá můj úvod čtenářovu pozornost natolik, aby pokračoval ve čtení?

2. Dozví se čtenář z úvodu, proč byl text napsán (tj. téma, zápletku apod.) a proč by ho měl číst (např. v čem je jiný, nový)?

3. Je můj text zajímavý?

– Pokud v příběhu budou vystupovat běžné figury nebo známé události a zápletky, pak pravděpodobně není.
– Pokud začínáte slovy: „Jan Novák se narodil dne…“, pak rozhodně není.

Toto je pouze základní teorie k prakticky všem druhům úvodů. Podívejte se taky na článek o základní struktuře příběhů či o základní principech začátků.

Tak co, jak začíná váš nový příběh? ;)

Nové termíny kurzů tvůrčího psaní

Nové termíny kurzů tvůrčího psaní

Mám za sebou čtyři roky výuky tvůrčího psaní a v září načínám rok pátý. Loňský rok byl pro mne velmi úspěšný a v mnoha ohledech i zlomový. Mám velikou radost, že si mě začaly všímat velké firmy (např. Siemens, SCIO,

Přečíst »
Magické a proto budí vždy otázku a proč?

Magické a proto budí vždy otázku a proč?

Toto magické a proto budí otázku a proč? Proč po králově smrti zemřela královna? To ho tolik milovala, že zemřela žalem? Nebo ji snad král nakazil smrtelnou chorobou? Nebo ji zabili intrikáni, kteří nechtěli na trůně ženu? Nebo to byla

Přečíst »
Večerní psychotéky

Večerní psychotéky

Večerní psychotéky jsou sérií seminářů o tvůrčím psaní pro všechny zájemce o rozvoj své osobnosti. Tato sezení pořádá společnost ČNP Consulting a já se budu těšit, že se třeba spolu začneme pravidelně setkávat. Více informací najdete v uvedeném letáčku. Poznámka:

Přečíst »

Pojďte tvořit! 4000 účastníků, 9 let praxe a 98% spokojenost vám zaručuje osvědčený a osobitý přístup v úspěšných kurzech tvůrčího psaní (pro veřejnost i v těch online).

5 komentářů

 • Dnes komentuji anonymně, protože věta pochází z díla, které se chystám zaslat do soutěže.
  Úvod povídky zní: Neuměla pískat.

  Odpovědět
  • To jsou Gravataři přiřazení k emailu. Ale myslím, že to nikomu nebude vadit – díky za komentář! ;)

  • Myslela jsem si, že jsou přiřazeni k webu a ne k majlu… No nic :D Stane se, snad sem nechodí moc porotců :D

 • Můj příběh ještě není ukončený, tedy díky za rady, že jednak musí být překvapivý a pozitivní. Budu si ho tedy muset vymyslet. Přehodnocení úvodu je pro mne další téma k zamyšlení. Nyní čtu Sofiinu volbu a tam je popsáno jak probíhá hodnocení díla. Docela jsem ale překvapená, že Stingo jako editor všechna díla automaticky odsuzoval. Doufám, že to tak není ve skutečnosti, i když se domnívám, že je to docela možné.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Počkejte chvilku...

Nyní můžete využít možnosti online interaktivní výuky ve formě webinářů tvůrčího psaní. 

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!

Cookie-Man

Tyto stránky používají k vylepšení některých služeb soubory cookies. Jejich prohlížením s tím souhlasíte. Více informací »