Rady pro napsání dobrého úvodu

coffee-3737135_1280

Úvod je nejdůležitější část každého textu a příběhu. V žádném případě ho nepodceňujte, protože prvních pár vět rozhodne, zdali moderní čtenář bude ve čtení pokračovta, či ne!

Mezi nejdůležitější věty v každém textu patří právě ta první. Pokud nepřiměje čtenáře, aby přistoupil k druhé větě, váš text je mrtvý. A pokud ho druhá věta nezaujme tak, aby pokračoval ke třetí větě, je stejně mrtvý. Takové vrstvení, které nutí čtenáře neustále pokračovat, dokud ho příběh nepohltí, je pro spisovatele životně důležitá dovednost.

William Zinsser

Poznámka: Více o důležitosti úvodu se můžete dozvědět např. z příspěvku Jak moc je při psaní povídek důležitý úvod.

Základní principy

1. Napište úvod přesně tak dlouhý nebo krátký, jak to vyžaduje text – každý text potřebuje odlišný úvod (opravdu na to neexistují žádné 100% platné tabulky).

2. Podívejte se pro inspiraci okolo sebe – mnoho dobrých úvodů čerpá inspiraci z běžného života autora.

Naše běžná realita je hustě zaplněná absurdními zprávami a znameními. Všimněte si jich. Mají nejen sociální význam, ale často jsou dost nepředvídatelným úvodem k odlišení jednoho jedince od druhého.

Zinsser

Jděte do toho! Zkoumejte všechny věci intenzivně a vytrvale. Hledejte v každém objektu umělecké dílo. Nenechávejte ho běžným, jako kdyby jste ho pochopili, ale místo toho jděte pod povrch, až ho uvidíte v  jeho plné síle, zvláštnosti a jedinečnosti.

Dillard

3. Pokud je to možné, vyprávějte konkrétní příběhy.

Zkuste najít řešení, jak předat své sdělení čtenářovi v podobě vyprávění. – W. Zinsser

Zeptejte se sami sebe

1. Upoutá můj úvod čtenářovu pozornost natolik, aby pokračoval ve čtení?

2. Dozví se čtenář z úvodu, proč byl text napsán (tj. téma, zápletku apod.) a proč by ho měl číst (např. v čem je jiný, nový)?

3. Je můj text zajímavý?

– Pokud v příběhu budou vystupovat běžné figury nebo známé události a zápletky, pak pravděpodobně není.
– Pokud začínáte slovy: “Jan Novák se narodil dne…”, pak rozhodně není.

Toto je pouze základní teorie k prakticky všem druhům úvodů. Podívejte se taky na článek o základní struktuře příběhů či o základní principech začátků.

Tak co, jak začíná váš nový příběh? ;)

Podobné příspěvky

Řekněte mi: Co děláte, když nemůžete psát?

Představte si, že přijdete domů a zjistíte, že váš počítač přes noc napadl zákeřný virus. Oprava a záchrana dat bude trvat minimálně týden. Nebo jste nastoupili do nové práce a...

Z kurzů: Klára Czastková

Představovat vám účastníky mých kurzů tvůrčího psaní pro veřejnost je moc milá záležitost. Dneska přišla na řadu Klára Czastková, která se na kurz dostala tak trochu omylem… :) Proč ses...

TV dokument o tvůrčím psaní #ZDAVUVEN

V Čechách moc televizních dokumentů o tvůrčím psaní nemáme. Proto mám velkou radost, že jsem se mohl zúčastnit skvělého natáčení pořadu #ZDAVUVEN z dílny televize Seznam.cz. Dozvíte se v něm...

Povídka měsíce = výbor toho nejlepšího

Krátkých povídek, které by vás vytrhly z každodennosti a které můžete zhltnou během jedné kávy, není nikdy dost. Takže jsem založil novou sekci nazvanou Povídka měsíce, kde vám každého čtvrt...

3 zásadní otázky pro spisovatele

Jestliže se chcete věnovat psaní, měli byste být schopní odpovědět na následující tři opravdu zásadní otázky pro spisovatele. 1. otázka: Proč píšete? Pro peníze? Pro slávu? Protože se potřebujete vypsat...

Novinka: Obsáhlý videokurz Základy tvůrčího psaní je zábavný, hravý a opravdu hodně užitečný!

5 komentářů

 • Dnes komentuji anonymně, protože věta pochází z díla, které se chystám zaslat do soutěže.
  Úvod povídky zní: Neuměla pískat.

  Reply
  • To jsou Gravataři přiřazení k emailu. Ale myslím, že to nikomu nebude vadit – díky za komentář! ;)

  • Myslela jsem si, že jsou přiřazeni k webu a ne k majlu… No nic :D Stane se, snad sem nechodí moc porotců :D

 • Můj příběh ještě není ukončený, tedy díky za rady, že jednak musí být překvapivý a pozitivní. Budu si ho tedy muset vymyslet. Přehodnocení úvodu je pro mne další téma k zamyšlení. Nyní čtu Sofiinu volbu a tam je popsáno jak probíhá hodnocení díla. Docela jsem ale překvapená, že Stingo jako editor všechna díla automaticky odsuzoval. Doufám, že to tak není ve skutečnosti, i když se domnívám, že je to docela možné.

  Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top

Než odejdete…

Odebírejte inspirativní newslettery plné skvělých tipů, dárků a exkluzivního obsahu. Dostávejte víc!