10 antirušivých fontů

Jestliže se zabýváte psaním, určitě vám neuniklo široké spektrum fontů, které se nyní dají na internetu stáhnout.

Pojďme se ale zaměřit na ty, které splňují následující čtyři předpoklady:

 1. jsou typograficky velmi dobře vyvedené
 2. podporují české znaky
 3. jsou tzv. antirušivé
 4. jsou většinou zdarma

Co to znamená “antirušivé”?

Vycházím z hlavní myšlenky jednoho minimalistického textového editoru pro Mac iA Writeru, o kterém jsem psal v tomto článku. Jeho výrobce tvrdí, že nejdůležitější pro jakékoliv psaní je plné soustředění. A tak navrhl software, který se vyznačuje vybroušenou typografií, která svého uživatele neruší a dopřává mu klid.

Pokud tedy budeme věřit iA Writeru, měli bychom hledat podobný font jako je skvělý Nitti Light (toto je placený font). Dalším (již méně důležitým) požadavkem je písmo typu monospace (všechna jeho písmena jsou stejně široká – to kvůli dobře vypadajícím a lehce se počítajícím normostranám).

Takže…

Poznámka: Kliknutím na jednotlivé obrázky si můžete dané fonty (většinou zdarma) stáhnout. 

***

Aller

Aller font

Andale Mono

Andale Mono font

Courier New

Courier New font

Inconsolata

Inconsolata

Liberation Mono

Liberation Mono font

Lucida Grande

Lucida Grande font

Menlo

Menlo font

Monaco

Monaco font

Nitti Light

Nitti Light font

PT Sans

PT Sans font

Osobně jsem si asi nejvíce zamiloval font Menlo, který nyní používám prakticky všude – je skutečně velmi dobře čitelný, monospace a v operačním systému Mac je v základní databázi fontů zdarma.

A jaký je váš nejoblíbenější font, který splňuje všechny čtyři podmínky z úvodu tohoto článku? Podělte se s ostatními! Psst… Chtěl bych vám ukázat celou řadu projektů, kurzů a pomůcek, které umí nastartovat (nejen) vaši kreativitu. Všechny najdete v menu nahoře v Rozcestníku. Jestliže jste dočetli tento článek, tak se tam mrkněte – nebudete litovat, protože většina je zdarma!

2 komentáře u „10 antirušivých fontů“

 1. Mým nejoblíbenějším stylem byl dlouho Bookman old style, teď ale píšu Calibri.
  Ale myslím, že zkusím jeden z těch, o kterých píšeš.
  Ještě by mě zajímalo: píšeš o softwaru pro psaní. Já třeba píšu v klasické Wordu a takřka v něm využívám jen stylování pro nadpisy a kontrolu pravopisu. Ten je pro mě docela důležitý, protože občas mi něco unikne.
  Dá se v některém z tebou doporučovaných editorů stylovat a kontrolovat pravopis?

  Odpovědět
 2. To je zvlastni. Nikdy me nenapadlo nad tim premyslet. Pisu, kam se da. Obcas (jako treba dnes) nemam k dispozici ani zarizeni, s ceskou klavesnici (proto dnes a denne dekuji za tento nastroj: https://nlp.fi.muni.cz/cz_accent/index.php ).
  Nekdy pisu do tela mailu, jindy do poznamkoveho bloku a soubor.txt si odeslu na svuj mail. Kdyz jsem v praci, mam neustale otevrene okno s konceptem mailu, kam si pisu veskere postrehy, ukladam odkazy na zajimave stranky a nekdy se proste rozepisu.
  Doma si pak v klidu uvarim caj, rozsvitim lampicku, zaborim se kresla, otevru svuj e-mailovy ucet a nasledne odkazy, texty a napady tridim.
  Ze bych se diky clanku koncecne zacal zajimat o nejaky pohodlnejsi nastroj pro svou kazdodenni vasen? ;-)

  Odpovědět

Napsat komentář

 

Inspirativní newslettery

Item added to cart.
0 items -